ГОЛЕМИТЕ български спортни успехи през 2017 г. - част 1

ГОЛЕМИТЕ български спортни успехи през 2017 г. - част 2

На фона на мнението, че българският спорт загива, ви представяме спортните достижения на България през 2017 г. В част 1 и част 2 ви припомнихме успехите на Григор Димитров, Радослав Янков, Благой Иванов - Багата и други изявени спортисти. Завършваме спортния ни обзор с трета част и още 10 български успеха, с които се гордеем.

Десето място на националите по футбол за бездомни

България остана подгласник на Австрия за Купата на Армията на спасението, даваща се на завършилите на девето място на Световното по футбол за бездомни хора, провеждащо се в Осло. "Отборът на надеждата" отстъпи с 2:5, но зае почетното десето място. България достигна до двубоя за престижното отличие, след като преодоля последователно тимовете Южна Африка на 1/4-финал и Румъния на 1/2-финал. В турнира участваха общо 72 отбора - 24 женски и 48 мъжки/смесени.

Световната титла на Христо Христов в щангите

Българският щангист Христо Христов спечели титлата на Световното първенство по вдигане на тежести за юноши до 17 г. в столицата на Тайланд - Банкок. Състезателят на спортен клуб "Титан" в категория до 94 кг грабна златния медал с двубой 321 кг. 16-годишният Христов завърши първи и в отделните движения - 145 в изхвърлянето и 175 кг в изтласкването. Той стигна до трите отличия с пет успешни опита, като не излезе за последния, защото си осигури първото място.

10 медала за младите ни боксьори от Европейското за юноши

Юношеският национален отбор по бокс спечели рекордно количество отличия на Европейското първенство за юноши до 17 г. - 2 златни, 6 сребърни и 2 бронзови медала. Ергюнал Сабри в категория до 46 кг и Даниел Любенов в категория до 75 кг донесоха титли за България. Със среброто останаха Ясен Радев (48 кг), Николай Атанасов (50 кг), Стилян Христов (60 кг), Емирджан Мехмед (63 кг), Николай Зафиров (66 кг) и Васил Стефанов (80 кг). На предходното първенство в Унгария миналата година, българските боксьори се завърнаха с една титла и едно бронзово отличие.

28 отличия от турнира по таекуондо Sofia Open

Българските състезатели по таекуон-до спечелиха 28 медала от силния международен турнир Sofia Open, който се проведе на 4-ти и 5-и март в зала "Арена Армеец". В надпреварата взеха участие 1400 спортисти от 37 страни, включително от Аржентина. Турнирът е от високата категория G1 и носи точки за световната ранглиста, която определя участниците на олимпийските игри в Токио през 2020 г. Надпревара от подобен ранг се провежда за първи път в България.

Успехите на Световното по самбо за юноши и девойки

7 български състезатели спечелиха медали на Световното първенство по самбо за юноши и девойки, което се провежда в Нови Сад, Сърбия.  В първия ден на шампионата в категория до 44 кг с бронз беше отличена Даяна Стоянова от клуб Левски Самбо. При 68-килограмовите на трето място се класира Изабела Христова, а в категория до 68 кг с бронз се окичи Десислава Цонева. При момичетата до 56 кг Йоана Манова спечели сребърен медал, а при девойките до 72 кг Виктория Павлова взе бронза. При юношите Любослав Григоров взе бронзов медал в категория до 52 кг, а Веселин Иванов стана трети при най-тежките в категория над 100 кг.

Александра Жекова четвърта в света

Най-добрата българска сноубордистка Александра Жекова зае 4-то място на световното първенство по сноуборд в Сиера Невада, Испания. Българката преодоля четвъртфиналите с второ време в серията си след  Ева Самкова. След което на полуфиналите се класира 3-та след Клое Треспьош и Манон Петит.

29-годишната състезателка потегли отлично в големия финал и се движеше на 3-та позиция, но беше изпреварена от Микаела Мойоли. Сани повтори постижението си от световното първенство в Крайшберг преди две години, където завърши на 4-то място. Това бе нейното седмо участие на световно първенство.

Титлата на Станимир Беломъжев по ски ориентиране

Станимир Беломъжев стана световен шампион в средната дистанция на шампионата на планетата по ски ориентиране, провело се в руския град Красноярск. Българинът финишира с време 33 минути и 48 секунди, изпреварвайки с 15 сек шведа Ерик Рост и с 1,06 норвежеца Ларс Мохолдт. С постижение от 42,18 другият български представител в дисциплината - Мартин Пенчев, се класира на 27-а позиция. До момента Беломъжев имаше две 5-и места на първенството - в индивидуалния спринт и в смесената спринтова щафета заедно с Антония Григорова.

Европейската титла на Богдан Шумаров

Богдан Шумаров стана европейски шампион по кикбокс за професионалисти на WAKA PRO в категория до 71.8 кг. Той победи португалеца Жип Силва пред над 3 000 души в Двореца на културата и спорта във Варна. Това беше една от най-оспорваните битки на Ultimate Pro Fight VII, завършвайки в 4-тия рунд след отказване на Силва. Шумаров, който е състезател на „Боил"-Варна, е действащ световен шампион за аматьори, световен шампион за кадети през 2014 г., многократен републикански шампион на Про Файт и спортист на Петрич за 2016 г.

8 медала от Балканиадата по лека атлетика

Отборът на България по лека атлетика спечели 3 титли и общо 8 медала  - 3 златни, 2 сребърни и 3 бронзови медала на завършилия балкански шампионат в зала. Денис Димитров (60 м), Инна Ефтимова (60 м) и Радослава Мавродиева (гюле) донесоха златото за отбора ни. Румен Димитров (троен скок) и Тихомир Иванов (скок височина) бяха близо до титлите, но останаха със сребърните медали. Лиляна Георгиева (800 м), Милена Миткова (скок дължина) и щафетата 4х400 м допълниха комплекта от медали с 3 бронзови отличия.