Най-четените еко новини през 2022 г. за зелен старт на новата година
Красотата и съществуването на флората и фауната зависят от нас, хората. Ние сме тези, които трябва да просперираме с нейното опазване, защото заради нея сме живи. Все повече екологията навлиза в нашето ежедневие посредством кампании и иновативни съоръжения за рециклиране. Днес сме ви събрали и най-четените статии на тема Екология за 2022 г., с които искаме да ви напомним да се грижите за природата.
1. За първи път у нас: В Габрово ще поставят вендинг машина за изкупуване на пластмаса и алуминий
Община Габрово дава зелена светлина на иновативен за България метод на рециклиране срещу заплащане. Общинското ръководство предвижда поставяне на специална вендинг машина за обратно изкупуване на пластмасови бутилки и алуминиеви кенчета. Вендинг машината в Града на смеха ще бъде първото по рода си функциониращо устройство в България, което ще работи за повишаване на качеството на разделно събраните материали. Предвидено е за потребителите да бъде осигурена система за бонифициране чрез различни екологични материали. Обществената поръчка включва в себе си доставка, инсталиране и сервизна поддръжка на фабрично новия вендинг автомат, обучение за работа с машината, както и обслужването ѝ.
2. Еко трансформация: От текстилен отпадък в пъстроцветен килим
Останки от стари блузи и дънки, както и всякакви текстилни изделия, изработени от трико, кадифе, лен, памук и дори синтетични тъкани, са основната суровина за изработката на запомнящите се постелки и пана. Първите 17 цветни килими, създадени от вече негоден за ползване текстил, са факт благодарение на художничката Мария Ганева и Гергана Коджабашева - Катранджиева - основен инициатор на проекта.
3. Десетокласници от Ямбол разработиха биоразградима маска от оризова хартия
Стефания Лазарова и Александър Кабрански от паралелката по биология към Природо-математическата гимназия "Атанас Радев" в Ямбол създадоха биоразградима предпазна маска за лице за еднократна употреба, изработена от оризова хартия. Заради своя иновативен подход двамата десетокласници получиха специални отличия от Ученическия институт на Българската академия на науките. Техен научен ръководител е преподавателят им по биология Даниела Паликова.
4. Къде се намира най-голямата колекция от водни лилии в България?
Заедно със своето семейство, цветарят Дойчин Владимиров създава ферма за водни лилии и други водни растения край Плевен, а нейното богатство е толкова голямо, че градът има най-голямата колекция от водни лилии в България. Вдъхновението за Дойчин Владимиров е посещение на приказната Индонезия, където той е пленен от красотата на лилиите. Така започва отглеждането на красивите цветя - първоначално с 11 цвята, но постепенно бройката нараства и днес те са десетки. В своята колекция цветарят отглежда и видове, които са включени в Червената книга.
5. Първият шишеяд в София ще бъде монтиран през декември
Интересната машина, наречена шишеяд, ще бъде поставена в столично училище през декември месец. Изобретението е със специална пластмасова конструкция. В България вече има над 40 шишеяда, но това ще е първият в София. Целта на цялостната инициатива е да покаже на най-малките колко е важно рециклирането по един забавен и интересен начин. В шишеяда децата ще изхвърлят пластмасови бутилки, участвайки в инициативата трябва да се съберат 20 тона такива шишета до 3 литра.
6. Надежда за по-чисто бъдеще: Учени от УХТ Пловдив разработиха екологичен стиропор
Учени от катедрата по Биотехнология при Университета по хранителни технологии в град Пловдив разработиха иновативен екологичен стиропор. За направата на уникалния продукт представителите на УХТ Пловдив култивират специален вид гъба, която расте върху растителни отпадъци. Новият вид екологичен стиропор израства във формата, която му са зададе, а целият процес на производство може да бъде направен с минимални разходи.