Успелите

Станислав Кертиков: Онлайн куизът е като театрална сцена - и да не виждам публиката, зная, че е там

Преди две седмици хората зад Free Sofia Tour от Сдружение 365 стартираха своята нова инициатива - Големият софийски куиз, който се провежда онлайн чрез платформите Zoom и Kahoot. Лицето на новия куиз е небезизвестният млад актьор от ТР СФУМАТО Станислав Кертиков, един от креативния дует зад дългогодишния успешен формат "Актьори срещу поети", както и влязъл в немалко роли пред камера за родни и чуждестранни продукции. Днес те срещаме с един сърцат и вдъхновяващ млад човек, който превръща предизвикателствата във възможности.

Какво ви подтикна да започнете инициативата "Големият софийски куиз"?

Подтикна ни кризата с коронавируса и ограничената възможност да осъществяваме стандартната си дейност, а именно пешеходните обиколки в София и Пловдив. Трябваше да потърсим вариант за дигитализация посредством куиз. Нашият екип е богат с много хора и интересите им в най-различни сфери - история, география, политика, градска среда. Организирането на този онлайн куиз беше една логична стъпка.

Защо се спряхте точно на куиз, а не на уебинар например?

В Сдружение 365 има доста заклети фенове на куиз формата и искахме да въвлечем публика, която да е активна, а не пасивна. По време на уебинари или лекции хората по-скоро са пасивни слушатели, докато по време на куиза влиза и елементът на запознаване с нова информация и научаване на факти. Куизът носи по-интерактивен игрови елемент и е форма на състезание между участниците - затова и е по-оптималният дигитален вариант за нас.

Как се чувстваш като водещ на дигитален куиз - говориш през компютър на десетки хора, без да можеш да ги видиш?

Малко е странно като усещане, тъй като няма как да видиш хората. Мога да ги видя единствено в началото и то при тяхно желание да включат камерите си. Приемам това като човек, идващ от театъра, като актьор. На сцената много често и в зависимост от осветлението актьорите не виждат публиката, но те знаят, че тя е там.

Защо да участват хората във вашия куиз?

На първо място куизът предоставя много забавни и интересни въпроси. Бих казал, че нивото му на сложност е сравнително високо - не целим просто да отбием номера. Участниците наистина могат да научат особено интересни неща. Също така в момента няма много по-добри опции за прекарване на свободното време. Ако много хора са принудени да стоят вкъщи, аз лично не се сещам за по-интересно занимание от този куиз.

Освен това наградата за победителите от двата ни куиза през този месец е безплатно посещение на The Red Flat. Това е апартамент, който възможно най-автентично пресъздава бита на обикновено българско семейство от началото на 80-те - последното десетилетие на комунистическа България. Посетителите му досега го отличават като едно от топ местата за посещение в София в платформата TripAdvisor.

Имаш ли си любим въпрос от куиза?

Любимият ми въпрос е за Витошката грамота на Иван Шишман - най-старият запазен документ, в който София е наречена с настоящото си име. Исторически въпрос за един сравнително неизвестен факт, който е изконно свързан с града ни и неговото име. Тоест, предполагам, че самият Иван Шишман, когато е подписвал този декрет или хрисовул, не е знаел какво историческо значение ще има той, преименувайки града на София. Едва ли е предполагал, че някога тъкмо този град ще е столица на Третата българска държава.

Какво да очакваме в близко бъдеще? Ще има ли още куизове или подготгвяте нещо друго?

Ще има нови куизове, нови въпроси, нови теми - следете Facebook страницата на Free Sofia Tour. Надяваме се да успеем да го превърнем в регулярно събитие и макар да няма гаранции, това са ни плановете. Едновременно с това разработваме други проекти, по-тясно ориентирани към българската публика. Знаете, нашата организация по принцип работи повече с чуждестранни туристи, но предвид обстоятелствата в момента те рядко идват на гости на нашия град. Затова ще започнем да разработваме по-нишови пешеходни обиколки за любознателните ни сънародници. Ако не в края на тази, то в началото на следващата година се надявам да реализираме част от тези проекти и да ги представим на съгражданите си. В Пловдив това вече се случва благодарение на колегите ни от Free Plovdiv Tour. Обиколките им за българи са посветени на римското и комунистическото наследство, на соцархитектурата и монументалното изкуство в града.

Какви са предизвикателствата пред един млад актьор и то във време на пандемия?

Предизвикателствата са много и най-уязвими според мен са току-що прохождащите колеги - тези, които сега завършват или са завършили в близките една-две години. Дори без коронавирус, не е лесно човек от творческата сфера да намери правилния път и своето място на сцена или пред камера. В настоящата ситуация стана още по-сложно, защото има не творческа стагнация, но форсмажорна такава. Желание да се произвеждат културни продукти (качествени представления, концерти, пърформанси, изложби) има. Безброй са хората, които биха го правили и го правят, но реализацията се усложни неимоверно, макар и досега да не беше лесно. Предизвикателствата са много, но и възможностите също - съвсем нови, за които голяма част от нас дори не подозирахме до неотдавна.

Какви са тези нови възможности?

Светът отива към пълно дигитализиране. Формите на дигитална комуникация са достъпни за огромен процент от хората и е много лесно да произвеждаш съдържание. Буквално от вкъщи с телефон можеш да произвеждаш много качествено и завладяващо съдържание. Не говоря само за така нашумелите подкасти - има и много други опции.

Този процес беше неимоверно ускорен от пандемията. Посоката така или иначе вече беше ясна, но просто прескочихме няколко етажа в рамките на половин година. Много хора се адаптираха бързо. Хората, които не желаят да се адаптират, ще изостанат. Нямаме особен избор освен да се съобразяваме с новите реалности. Историята не помни пример на човек, който е пожелал да остане в миналото, защото просто светът се върти и ще го подмине.

Заедно със Стефан Иванов сте родоначалници на "Актьори срещу поети". Как се развива инициативата след началото на коронакризата?

Пандемията уби мартенското ни издание и не насрочихме представление чак до есента, в края на октомври. Малко ни сложи прът в спиците, но наистина малко - конкретно за този проект пандемията не е голям проблем. За разлика от театралните представления, в "Актьори срещу поети" всеки път е различно и е по-просто практически. Форматът е вече установен и няма да пострада толкова сериозно от кризата. 

Има ли шанс и "Актьори срещу поети" да се състои в дигитален формат?

Тази идея е на много години, много преди пандемията. Има шанс, но за момента според мен няма нужда. Цялата магия е в живото случване и тъй като всеки път е различно, да дигитализираме или стриймваме всеки път без сериозен друг тип мотивация, може би финансова, не би ни било от полза. Аз предпочитам да държим тази висока стойност на ефимерното единично случване. Всеки път е различно и само който е бил там, го е изживял, само той го е изпитал и запазил в сърцето си. В днешния свят, в който всичко се заснема и запазва, където всичко се отразява в новия формат story в социалните медии и остава там някъде в облака на световната мрежа, мисля, че е по-добре да запазим "Актьори срещу поети" както си е.

Каква е твоята мечта като актьор?

Моята мечта като актьор се видоизменяше през годините. Когато кандидатствах, много исках да играя в театъра. Сега по-скоро като че ли искам да се занимавам повече с кино. Има си причини за това - театърът все пак е моята първа страст и любов, но в момента ми се струва, че българското кино се развива с много по-стремглави темпове от театъра и по тази причина виждам повече потенциал и за себе си там.

Мечтата ми е да имам постоянно интересна, завладяваща и смислена работа, която да влияе на хората, да не ги оставя безразлични и да задава въпроси, без да дава отговори. Това е нещото, което винаги съм си мислил, дори преди да започна да се занимавам професионално - качественото изкуство просто задава въпросите, които може би никой не смее да зададе.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Димитър Димитров

Обикновен разказвач на необикновени истории.

Оставете коментар

0 коментара