Успелите

9 (не)обичайни новогодишни обещания, които да изпълниш

Първата седмица на новата година мина и се надявам, че си приключил с нереалистичните цели, 100 неща, които искаш да правиш по-добре през 2024 г. (задължително да отслабнеш, да четеш повече, да спортуваш редовно, да изкарваш купища пари, да си купиш къща/апартамент и т.н.). След успеха на Новогодишните обещания, които да НЕ правим и 9 техни алтернативи реших, че е време за нещо като продължение на статията.

Изчетох доста текстове докато проучвах темата, които само ме отдалечаваха от нещата, които бях сигурна, че искам да кажа. Разбирам, че хората обичат да се самоусъвършенстват и натискът да сме по-добри витае във въздуха (и социалните мрежи) през януари. Но в много от случаите си поставяме цели, които не са наши - просто сме видели, че другите го правят и сляпо следваме примера им - защо?

Това, че Еди-кой-си иска да отиде в Бали, трябва ли да значи, че и за нас това е мечтана дестинация? И щом ще се ходи в Бали, задължително ли трябва да направим "плажно тяло" преди това? Ако ти кажа обаче, че има друг вид обещания, които НЕ са свързани с обичайния поток от новогодишни стремежи? И даже смея да твърдя, че могат действително да подобрят живота ти? Освен да ги прочетеш и да видим дали съм права. И преди да ги отхвърлиш като недостойни и не достатъчно гръмки, помисли върху тях или направо ги пробвай - какво губиш?

1. Говорене по телефона > писане на съобщения
Виждане > говорене по телефона

Ако предпочиташ да общуваш с близките си с писане, опитай се да се чувате по-често. Неслучайно всеки, който е загубил близкък иска просто да чуе гласа му отново. Не подминавай възможността да се обадиш по телефона - и аз съм забравила как да го правя, и аз се опитвам да си припомня. Но най-важното си остава да се виждаме с хората на живо - да ги прегърнем, да си поговорим очи в очи, да направим нещо приятно заедно или дори да си помълчим. НИЩО не може да замени живия контакт и никоя виртуална реалност не може да замести енергията, която обменяме, когато сме истински заедно. Не я подценявай, защото ще съжаляваш. Уреди си среща с някого още днес - не чакай да имате време, прогнозата да е по-добра и светът да е по-хубав. Не чакай да получиш просветление, някой да има празник или другият да те потърси - действай.

2. 5-минутен душ

Аз съм от хората, които са доста ефективни и от една страна оценявам факта, че живея на място, където водата (на този етап) не е лукс, а нещо нормално, но от друга осъзнавам, че на много други места е лукс и гледам да не я прахосвам. Всеки понякога има нужда от дълъг душ, който да отмие всичко лошо, което се е случило през деня, но това не значи, че стоенето под душа ще оправи всичко като с магия. Един класически душ (без разни глезотии) не би трябвало да отнема повече от няколко минути - всички останали ритуали, които ти продават като грижа за себе си всъщност не са ти нужни на всекидневна база. Има как хем да си чист, хем да си помогнал на природата, хем сметките ти за вода да са по-малки - 5-минутен душ! Не очаквам да пуснеш хронометъра в банята и да цепиш секундата - самият стремеж към това е достатъчен.

3. Купувай (и прахосвай) по-малко

Имаш ли нужда от това? Не искаш ли го, а трябва ли ти. Това е въпросът, който е добре да си задаваш при всяка покупка - от нови мебели, през храна до козметика. Другото нещо, в което консуматорското общество се опитва да ни убеди е, че за да сме щастливи, имаме нужда от още. Дали е така може да провериш като направиш ревизия на гардероба, козметиката, съдовете, обувките и всичките си притежания - какво липсва, какво може да се (по)дари, какво ползваш, от какво имаш нужда и защо имаш по 7 броя от неща, които не ти трябват или си ползвал по веднъж. Трендовете са тренди (звуча като Божинката) и се сменят постоянно, но отпечатъкът им може да остане завинаги. Стреми се не само да купуваш по-малко, но и максимално дълго да използваш нещата, които имаш, не се презапасявай и не изхвърляй храна.

4. НЕ пропускай да си измиеш зъбите сутрин и вечер (и използвай конец за зъби!)

Наскоро с една приятелка си говорехме, че с възрастта минаваме през различни фази в миенето на зъби - в началото обикновено е с механична четка и паста за зъби, след това добавяме вода за уста, сменяме четката с електрическа, което напълно променя играта и започваме да използваме конец за зъби. Има и още етапи след това, но най-важното е да не забравяме да си измием зъбите. Повечето хора не пропускат сутрешното миене, но вечер понякога сме прекалено изморени, спи ни се, вече сме легнали, прибираме се прекалено късно и просто нямаме енергията за това. Но не е лошо да я намерим. За първи път в живота ми в продължание на една година съм мила зъбите си всяка сутрин и всяка вечер без нито един пропуск - в колкото и часа да се прибера, каквото и да правя, колкото и да ми се спи. Естествено, че не е фатално, ако пропуснеш веднъж, но точно затова е добре да си поставиш за цел да НЕ пропускаш. След години ще си благодариш. 

5. Прекарвай повече време навън (и носи слънцезащита!)

Много се говори за дигитален детокс, но може просто да прекарваш по-малко време онлайн и повече време навън. Не е нужно да забравиш за телефона и да не го поглеждаш 24 часа. Като цяло не е нужно да изпадаме в крайности и пълни забрани. И забележи, че не казвам задължително да си в гората или планината, може да нямаш тази възможност. Но дори да се разходиш в парка, да идеш до по-далечен пазар или да преоктриваш мястото, на което живееш, излез навън. Разходи се пеша. Гледай хората, дърветата, сградите на живо. Опитай се да живееш по-малко пред екрана и по-често да гледаш света през собствените си очи, вместо на картинка. И носи слънцезащита - не подценявай ефекта на слънцето и околната среда върху кожата и здравето си.

6. Прави (и приемай) комплименти

Комплиментите имат силата да променят света. Или поне нечий свят в даден момент. Бъди щедър в раздаването им и ги приемай като чиста монета - който ме познава знае какъв огромен проблем имам с това, но работя по въпроса. И може заедно да спрем да се чувстваме неудобно и да започнем да сме още по-мили към другите и към себе си. В света, в който живеем, го заслужаваме повече отвсякога.

7. НЕ пропускай профилактичните прегледи

Няма нищо по-важно и по-подценявано от здравето. Особено покрай новогодишните обещания, хората обичат да се правят, че диетите и спорта са за здраве, когато подбудите им се базират изцяло на суета. Да, спортът и правилното хранене могат да те направят по-здрав, но здравето е комплексно и грижата за него трябва да е такава. Стреми се всяка година да ходиш на зъболекар, гинеколог и мамолог (за жените), да си правиш общи кръвни изследвания и ако имаш специфична здравна история, особено предразположеност към сърдечни или други заболявания, обръщай внимание на профилактиката.

8. Бъди благодарен всеки ден

Сега ще споделя нещо много лично без да обяснявам сложната си система от вярвания. Освен че от малка до сега винаги се моля за много сходни неща (в сходен ред дори), винаги започвам с "благодаря за всичко, което имам и за всичко, което съм". Така съм отгледана, че винаги съм съсредоточена в нещата, които имам и които съм самата аз като човек, а не в тези, които липсват. Може би това значи отсъствие на амбиция в някакви отношения, но също така води до спокойствие и вяра в утрешния ден. 

9. Създавай повече глимъри

За да ти се получава по-лесно благодарността, помага да имаш повече малки моменти на чиста радост. Животът често е игра на тригъри и глимъри и никой не знае правилата, така че може да си ги измислиш. Повече за това как да си набавяш щастие всеки ден, може да прочетеш ТУК. За позитивни новини знаеш сайта. :)

Дали ще изпълниш 1 или 101 новогодишни обещания, няма никакво значение. Дали ще правиш такива - също. Не забравяй да си почиваш и да се наслаждаваш на времето, което имаш на този свят - всичко е преходно, ние също. И все пак имаш цяла нова година, цял един живот да изпълниш всичките си цели и мечти - забрави за краткосрочните обещания и работи за голямата картина. 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара