Успелите

Новогодишните обещания, които да НЕ правим и 9 техни алтернативи

Добра новина (поне за мен) - с всяка изминала година липсата на новогодишни обещания става все по-популярна (и, оказва се, дори полезна!). Защо казах, че е добра новина? Защото аз съм човек, който не прави дългосрочни планове, не вярва в поставянето на конкретни цели и определено не отделя време нито за новогодишни обещания, нито за равносметки. Всичко това обаче НЕ значи, че нямам стремежи в живота. Те всъщност май са само 3 и всичко друго се върти около тях.

  1. Да съм щастлива, правейки нещата, които обичам с хората, които обичам.
  2. Да давам повече, отколкото взимам.
  3. Да не спирам да се развивам.

И трите неща са част от ценностната ми система и стига да се обърна назад и да стигна до заключението, че съм била предимно щастлива (никой не е щастлив в 100% от времето и това е страхотно!), да знам, че не съжалявам за много неща и че в този момент съм (поне малко) по-добра версия на себе си, отколкото съм била преди 1 или 10 години (или вчера), значи нещата са наред. Или поне сегашното ми аз така разсъждава.

Разбира се, всичко това е строго индивидуално - виждала съм списъци с десетки цели, изпълнени или не (хората обичат списъци!), което за мен е огромно напрежение и натиск, който сами прилагаме върху себе си. И това би ме задушило. Затова днес ще се опитам да ти предложа 9 алтернативи на някои от най-популярните (според интернет) новогодишни обещания и кой знае, може пък да намериш смисъл, логика или дори себе си в някои от тях.

1. Да отслабна с Х кг

Вместо това: Да започна да се храня по-здравословно (или поне да избягвам храни, които ме карат да се чувствам зле и застрашават сериозно здравето ми)

Едно от най-популярните обещания не само за всяка нова година, но и всеки понеделник, всеки нов месец, след всеки голям празник или преди наближаващ такъв. Но първият въпрос, който е добре да си зададеш е ЗАЩО искаш да отслабнеш. Независимо от отговора, една алтернатива е да погледнеш нещата от друг ъгъл - вместо да искаш да изгубиш нещо (в случая килограми), да помислиш какво можеш да спечелиш (здраве, сила, жизненост). Защото здравето няма форма и здравословният начин на живот, включително начинът на хранене не е изписан нито на челото (нито на плочките) на хората (знам, че е шокиращо). Но добрата храна и правилното (за теб, тъй като е строго индивидуално) хранене може да повлия положително не само на теглото, но и на целия ти живот. Не е нужно да си казваш, че никога повече няма да вкусиш шоколад или чипс, просто се стреми преди да посегнеш към тях, да си сигурен, че си приел достатъчно полезни вещества. Това е.

2. Да започна да ходя на фитнес

Вместо това: Да започна да водя активен начин на живот

От опит ти казвам - фитнесът не е за всеки. Слава Богу, има стоици други начини човек да е активен и ако мислиш, че мразиш да спортуваш, това най-често е, защото ни се представя една много ограничена картина на това какво е спортът и кой може да го практикува. Мразиш да тичаш? Ходи, скачай на батут, плувай, катери се! Не искаш да вдигаш тежко? Може да пробваш ластици! Всичко ти доскучава бързо? Намери си другарче! Всяка активност, която те кара да се чувстваш добре си заслужава времето - дали са танци, каране на колело, разходки, кросфит, йога, скуош, бойни изкуства - възможностите са наистина безкрайни и съм сигурна, че твоето ново любимо занимание е някъде там. А може пък да преоткриеш някое старо, кой знае.

3. Да прочета Х книги

Вместо това: Да чета повече и да си губя времето по-малко

Четенето е едно от любимите ми занимания, но дори сред четящи хора понякога се уморявам от растящите очаквания КОЛКО точно трябва да четеш. Защото отговорът за мен е само един - колкото искаш. Не е вярно, че всички имаме едни и същи 24 часа, защото задълженията, отговорностите и начинът ни на живот са напълно различни. Така че вместо да се опитваш да прочетеш определено количество книги, може да започнеш с това да четеш по 5 или 10 страници на ден. Или просто да се стремиш по-често да заменяш телефона/таблета/компютъра с книга. Защото "нямам време" не важи, ако се окаже, че просто го губиш в скролване.

ILLUSTRATION BY GVASIMODO/GETTY IMAGES

4. Да сменя работата си

Вместо това: Да открия в какво съм добър и какво искам да правя

Работата е голяма част от живота ни и несъмнено оказва влияние на почти всички аспекти от него. Но често не знаем какво точно искаме да работим, знаем само, че не искаме ТОВА. В такива случаи просто прескачаме от едно на друго (грешно) работно място или пък от страх не правим никакви промени. Затова преди да преминеш към смяна на кариерата, помисли с какво точно искаш да се занимаваш, какви са силните и слабите ти страни, какво е важно за теб самият (заплащане, социален статус, придобивки, баланс, удовлетворение и т.н.). Работата мечта съществува, не е мираж или моя измислица, но коя е твоята работа мечта може да откриеш само ти.

5. Да придобия ново умение

Вместо това: Да не спирам да (се) уча

В последните години (особено около пандемията) имам усещането, че всеки иска да запише някакъв курс, да научи нов език, да прави неща с ръцете си и какво ли още не. Новите умения са като трендове, които хората следват, отново без особена мисъл дали това е нещо за тях. Защото ако умението може някога да ти дотрябва, но не е сигурно кога, защо и как, какъв е смисълът да се съсредоточаваш точно в него? Защото всички го правят? Защото имаш усещането, че всеки има поне 10 сертификата за нещо-си?

Имаме възможността да учим през целия си живот - както формално, така и неформално. И точно това желание трябва да е водещо - да не затваряме съзнанието си за нови идеи, концепции, информация. Да сме готови да приемем, че животът се променя постоянно и всички ние се променяме заедно с него. И за да е по-лесна адаптацията към всички тези промени, трябва да (се) учим постоянно, Което в много случаи не означава да се върнем в училище, а да правим различни неща, да общуваме с различни хора.

6. Да изкарвам повече пари (и да спестявам)

Вместо това: Да повиша финансовата си култура

Всеки иска да изкарва повече пари и да спестява, за да живее спокойно сега и в бъдеще. Но първо трябва да се запиташ две неща - какво ще ти коства да изкарваш повече пари (заслужава ли си и готов ли си да го направиш) и имаш ли нужните знания, за да се случи всичко това. Да разбираш парите, как да работят те за теб (а не обратното) е важна стъпка към финансовата стабилност, тъй че е посока, в която заедно можем да помислим (включвам и себе си, защото, признавам си, това не ми е силата). 

7. Да спра цигарите/алкохола

Вместо това: Да намаля цигарите/алкохола (и да разбера защо имам нужда от тях)

Честно казано що се отнася до цигарите съм изключително крайна и смятам, че никой човек на света не трябва да пуши. Но също така разбирам, че ако вече го правиш, може да не е толкова лесно да спреш. Същото важи и за алкохола. Но както с много други пороци, дозата има значение. Да пиеш по 1-2 питиета на партита е едно, да пиеш всеки ден вкъщи и да чувстваш, че няма как да оцелееш без алкохол - съвсем друго. Но малките стъпки винаги са по-добре от нищо - не го забравяй. Дори това да означава всеки ден да пушиш само с една цигара по-малко. Но ако смяташ, че имаш проблем - потърси помощ, не е срамно. Защото най-важният въпрос си остава ЗАЩО правим нещо и защо в един момент се оказва, че имаме нужда от него и не можем да спрем.

8. Да намеря любовта на живота си

Вместо това: Да осъзная, че винаги съм бил/а любовта на живота си

По тази точка всъщност нарочно няма да пиша и няма да давам насоки. Себеобичането (на български звучи странно) наистина е нещо прекрасно. Успех!

9. Да стана по-добра версия на себе си

Вместо това: Да се грижа за психическото си зраве

Ако новата година наистина е възможност да започнем на чисто, избери себе си. Избери да си щастлив. Избери да не си поставяш рамки и ограничения. Избери да живееш всеки ден ЗА себе си, а не СРЕЩУ себе си. Избери да правиш нещата, които обичаш. И дори когато всичко се проваля (а това от време на време ще се случва), избери да продължиш напред, знаейки, че си научил нещо ново. И да НЕ се обвиняваш за неуспехите. И най-вече - избери вътрешния мир пред натиска на обществото да бъдеш някой, който не си. Избери психическото си здраве. Избери да ходиш на терапия или просто да казваш НЕ на нещата, които те изтощават. Избери да се разделиш с всички токсични хора и връзки - онлайн и в живия живот. Избери себе си. Каквото и различна форма да приема този избор всеки ден.

Твоя вечна мажоретка, 
Деси-с-лава

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара