Успелите

Доброто от деня - 01.10.2021

Посрещаме новия месец с добро настроение за настъпващата есен и с нова доза вдъхновяващи истории! Детски футболен отбор, спасил живота на катастрофирала жена, рекорд на деца, събрали стара хартия за рециклиране, екологична кампания и благотворителна изложба за красотата на изоставените сгради. Всичко това и още много - в следващите редове.

Юрий Вълковски: Правя неща за развитието на социалната и културна среда в България и в Европа

Вече близо 30 години Юрий Вълковски е подемна сила в устойчивото развитие на ключови идеи и инициативи за българската и европейската култура. Описан в едри биографични щрихи, наподобяващи резюме по образец, професионалният му път дотук е преминал през позиции като директор на Българската фестивална асоциация, член на Стратегическата група на европейската инициатива „Душа за Европа“, изпълнителен директор на Reach for Change България, алумни на German Marshall Fund и Salzburg Global Seminar.

Разгледана по-внимателно, като пътуване с машина на времето, траекторията на Юрий е изтъкана от фини нишки, които водят началото си от дипломирането му като магистър по „Културология“ в Софийския университет през 1996 г. и поради нестихващото му любопитство се разплитат в различни насоки.

Именно импулсът му да пита, да отмерва пулса на процесите, а не да ги приема за застинали и ясни форми, да калибрира собствените си знания и да е готов да смени посоката всеки път, когато достигне платото на комфорта, го превръщат в „образцов културолог“, ако си позволим да перифразираме терминологията на проф. Умберто Еко. Точно затова, часове преди началото на новата академична година, в която отбелязваме 30 години от създаването на специалност „Културология“ в България, разговаряме с него за усвоените уроци, както и за настоящето и бъдещето на културата ни.

Интервюто с Юрий Вълковски можеш да прочетеш ТУК.

Детски футболен отбор и треньорът им спасиха катастрофирала жена на пътя

Детски футболен отбор заедно с треньорa си помогнаха на катастрофирала жена край столичния квартал Горна баня в близост до Дипломатическия клуб. По време на инцидента по изключение малките герои провеждат редовната си тренировка на терен в околността. Докато играят, те чуват силен звук от влачеща се ламарина от близкия път, който ги стряска. Уплашени и любопитни, момчетата бързо тръгват към пътното платно заедно с треньора си, за да видят какво се е случило.

Оказва се, че две коли са се блъснали челно. От силния удар единият автомобил се преобръща на капак. Отборът не се замисля и веднага се притичва на помощ към преобърната кола, за да помогне на пострадалата жена шофьор. Малкият Любчо има най-бърза реакция, той се връща към терена, откъдето взима чантата на треньора си за оказване на първа помощ и светкавично я донася на мястото на инцидента.

Как продължава историята на доброто дело? Ще откриеш ТУК.

Деца от Русе събраха рекордните 13 тона стара хартия за рециклиране

Русе постави рекорд в тазгодишното издание на кампанията "Стара хартия за нова книга". Общо 2524 деца от града се включиха в инициативата, като предадоха 13,1 тона хартия за рециклиране.

В неделния ден на площада пред хотел "Дунав" в Русе се събраха стотици младежи и възрастни, желаещи да се присъединят към екологичната кампания. Така тя завърши с повече от 13 тона стара хартия, предадена за рециклиране от над 2500 деца, в резултат от което са спасени от изсичане 170 дървета.

ТУК ще се запознаеш отблизо с кампанията "Стара хартия за нова книга" и рекорда на русенските деца.

Дай нов живот на опаковките от домакинството, предай ги в dm

Данни на Евростат показват, че всеки българин изхвърля средно 64 кг. отпадъци от опаковки годишно. Според статистическата служба страната ни е сред страните  в Европейския съюз с най-висок дял на рециклиране на отпадъци от пластмасови изделия. Въпреки вложените усилия в тези процеси, все още процентът на пластмаса в природата ни е голям. Факт е, че ежедневно в Черно море попадат цели 3 тона пластмаса, а всеки един от нас редовно забелязва изхвърлени сред природата бутилки от вода, чаши за кафе и опаковки от вафли из планината, градската среда и дори в селата!

Едни от основните замърсители във всяко домакинство са опаковките от перилни препарати, бебешки олиа и шампоани. Ако искаш да помогнеш на природата ограничавайки до минимум тези артикули в ежедневието си, можеш да ги замениш с наливни такива. Ако сметнеш, че не можеш да се откажеш от препаратите за масова употреба, които купуваш от магазините и големите вериги, dm има идеално решение за теб! Рециклирай празните си опаковки от козметични и измиващи продукти в специално пригодени за целта пунктове в магазините на веригата в цялата страна.

ТУК ще научиш как можеш да направиш това.

Има ли "живот след смъртта"? Благотворителна изложба показва изоставени сгради и пространства

Празни домове, рушащи се сгради, пусти храмове, ръждясали съоръжения. Подобни картини обикновено пораждат чувства на страх, тревога и тъга у наблюдателя. Фотографът любител Ивайло Дончев обаче ни предлага друг поглед над изоставените пространства. В дебютната му благотворителна изложба, наречена "Живот след смъртта", тези места се превръщат в източник на по-специален тип красота.

Експозицията представя снимки на съществуващи и вече несъществуващи сгради, някои от които са изоставени, а други - недостроени. Кадрите са подготвяни в продължение на пет години - от 2016 г. насам - и онагледяват интереса на автора Ивайло Дончев към т.нар. урбекс фотография (от англ. urban exploration - изследване на градската среда).

Идеята на Дончев е да предложи на зрителя едно алтернативно разбиране на пространствата, които вече са изгубили своята функция. За фотографа полуразрушените сгради, изчерпали своята роля от миналото - била тя икономическа, здравна или образователна - запазват своята красота дори след като са изоставени от човешко присъствие.

Повече за интригуващата изложба можеш да прочетеш ТУК.

3 каузи на TimeHeroes, които не трябва да изпускаш

Както знаем TimeHeroes е платформа за добротворчество, която редовно обявява нови мисии, в които всеки от нас може да открие себе си и да подаде едно рамо за една по-добра версия на България.

В следващите редове ще прочетеш за последните три каузи в сайта им, за които непременно трябва да научиш, а защо не и да се впуснеш в тях. Ако имаш дилема за това дали ще успееш да вместиш дадена инициатива в натоварения си график, не забравяй мъдрата мисъл, че: ''Добрината не може да бъде забравена! Сторил ли си на някого нещо добро, той винаги ще го помни!'' Нека именно тя те води към нови дела със (с)мисъл!

Кои са трите каузи на TimeHeroes, в които ти предлагаме да се включиш? Отговора ще откриеш ТУК.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Катерина Василева

Седемнайсетгодишна и побъркана - по Бредбъри, шестнайсетгодишна, непохватна и срамежлива - по Смитс. Обича красива музика, пощенски картички и истории, които те променят. Мрази праз и несправедливости. Става част от Uspelite.bg благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара