Доброто от деня - 01.11.2021
Започваме новия месец ноември с нова доза позитивни новини и вдъхновяващи истории. Днес те запознаваме с преводачката Таня Благова, част от художничките зад проекта "познатата НЕПОЗНАТА", нарастващия брой осиновени кучета през изминалата година и работата на неформална младежка група, която се стреми към по-достъпна градска среда в столицата. А за финал ти предлагаме три начина да се включиш в борбата с престъпленията срещу дивата природа.
Таня Благова: Турският език ме избра, не аз него
Ловец на смисли и нюанси, посредник между българската и турската култура, Таня Благова е преводач, редактор и радиоводещ в турската секция на Радио България. Като старши редактор там, заедно с колегите си, изпълнява изключително важна задача - да информира турскоговорящите слушатели за най-актуалното в обществото ни, с гаранция, отговорност и достоверност, каквито в днешната медийна среда все по-трудно се разпознават.
Деликатното присъствие вляво от официалния гост, мелодиката, идваща от кабинката за превод зад вас, гласът зад микрофона или редовете на преведения турски роман или сериал са все нейни проявления и причина за поток от въпроси към една от най-добрите познавачки на турския език у нас.
Какво споделя Таня Благова за работата си като преводач, мисията на тази професия и отдадеността на личните каузи? Ще научиш в интервюто ТУК.
Любопитство, изкуство и памет за жените художнички в "познатата НЕПОЗНАТА"
Славка Денева, Бинка Вазова, Лика Янко, Вера Лукова. Това са малка част от българските художнички, представени в креативния проект "познатата НЕПОЗНАТА". Неговата цел е чрез авторски произведения на съвременни авторки да адресира проблема за съхренението на паметта за живота и творчеството на жените художнички от миналия век.
С инструментите на ефимерното улично изкуство под формата на пана, в които се преплитат забравени образи и произведения, създателките на "познатата НЕПОЗНАТА" целят да провокират любопитството на минувачите.
Кои са тези жени? Защо се вземат под внимание? С какво са значими? В тези търсения се осъществява ценната връзка с отминалите творчески поколения и тяхната следа в настоящето, а работата на българските художнички се съхранява и популяризира.
До този момент проектът се реализира в две издания - "познатата НЕПОЗНАТА" първо посещава град Трявна през март, а после се пренася и в Карлово през септември. Авторските колажи на артистките от екипа преобразяват фасадите на емблематични сгради в тези градове и привличат вниманието на местните хора, а QR-кодовете до изображенията предлагат подробна информация за представените художнички.
Защо е нужно подобно припомняне на житейския път и творческите достижения на тези позабравени имена от родното изобразително изкуство? На какво ни учат техните истории и можем ли да се припознаем в тях? Възможно ли е изобщо изкуството истински да повлияе на спорните обществено-политически възприятия? По тези теми си говорим с две от авторките на "познатата НЕПОЗНАТА" - Майа Антова - Майото и Венцислава Стоянова.
В интервюто ТУК ще откриеш какво ни разказаха те.
Позитивна тенденция: Повече осиновени кучета в страната през 2020 г.
През изминалата година повече безстопанствени кучета в страната са намерили своя нов дом и семейство! Броят на осиновените четириноги в България се е увеличил с 22,5% спрямо 2019 г. и с над 30% спрямо 2018 г. Това показват представените данни на докладът за изпълнение на Националната програма за овладяване на популацията на безстопанствени кучета на територията на България за цялата 2020 г,
Регистрираните приюти за бездомни кучета наброяват 54 в цялата страна. Благодарение на общинските програми за овладяване на популацията на безстопанствените четириноги, броят на заловените кучета за изминалата година е 20 432, от които 5 553 са осиновени. Най-много животинки, получили нов дом има в областите Бургас, Габрово, Перник, София град, Силистра, Стара Загора и Русе.
Още за позитивната тенденция можеш да прочетеш ТУК.
"Да направим първата стъпка": Как младежка група създава модел за достъпна градска среда
Разнебитени тротоари, занемарени подлези, липса на инфраструктура за достъп на хора в неравностойно положение. За съжаление, нерядко срещаме подобни картини, когато се разхождаме из софийските квартали. Една неформална група от млади хора обаче е решена да промени това. Нейната цел е създаването на модел за достъпна градска среда в район "Триадица", която да позволи на хората с увреждания, майките с колички и всички останали граждани, които имат нужда от допълнителни съоръжения за мобилност, да се възползват пълноценно от всички предимства на улиците и емблематичните места в София.
Едва преди половин година петима младежи, обединени в неформална група, кандидатстват и печелят финансиране за проект по програмата на Европейски корпус за солидарност. Днес първото голямо събитие на "Достъпна градска среда район "Триадица" вече е факт - на 17 октомври екипът на групата в партньорство с различни организации проведе спортната инициатива "Спорт за всички". Със събитието младежите зад проекта целят да насочат общественото внимание към проблемите на градската среда и нуждата от предоставянето на равни възможности за мобилност в нейните рамки.
Повече за работата на младежката група и значимостта на проблема за достъпността на градската среда ще откриеш ТУК.
3 съвета как да се включим в борбата с престъпленията срещу дивата природа
За по-малко от половин век, човечеството е унищожило 68 % от популациите на бозайници, птици, земноводни, влечуги и риби. Това сочи доклад на природозащитната организация WWF „Жива планета“ 2020 г. Един от най-съществените фактори за тази негативна статистика безспорно са престъпленията срещу дивата природа.
Така незаконни действия като бракониерството, трафикът на диви животни и отравянето им водят до значително намаляване на биологичното разнообразие и дори могат да бъдат фатални за някои по-редки животински и растителни видове.
За да се справим с този все по-задълбочаващ се проблем, ние като потребители и граждани, можем да дадем своя принос в опазването на видовете.
Как можем да го направим, ще научиш в статията ТУК.
Къде ще се намира улицата, носеща името на алпиниста Боян Петров?
По предложение на кмета на район "Триадица" - Димитър Божилов и след обсъждането му от комисията по образование и култура към Столична община, стана ясно, че една от улиците в красивата ни столица София, ще носи името на един от най-вдъхновяващите и ценени още приживе българи – Боян Петров.
За да бъде използвано на името на алпиниста, Столична община е получила съгласие, дадено от сестра му - Александра Петрова. Улица "Боян Петров" ще бъде в жилищен квартал “Манастирски ливади – Изток”.
Още за инициативата за улицата, която ще носи името на Боян Пенев, можеш да прочетеш ТУК.