Успелите

Доброто от деня - 08.11.2021 г.

Стартираме работната седмица с поредна доза добрини представени в рубриката ни ''Доброто от деня''. В следващите редове предстои да научите за: постиженията на младежите ни в Балканиадата по борба в Гърция, каква е ползата от мъртвата дървесина в гората, историята на първата общинска съветничка във Франция със синдром на Даун, защо е важно мъжете да следят здравето на простата си и два любопитни разговора с Мила Парушева и Галя Дойчева от Кампанията "Жените, които ни вдъхновяват" на Balli Go.

България грабна рекордните 42 медала от Балканиадата по борба в Гърция

Рекорден брой медали спечелиха българските състезатели в Балканиадата за кадети, момчета и момичета в град Ксантия, Гърция. Българската Федерация по Борба съобщи за общо 42 медала, от които 11 златни, 13 сребърни, 18 бронзови за страната ни! Балканиадата в Гърция се проведе в периода от 28 до 31 октомври, но заради големия брой участници се наложи да продължи до 3 часа след полунощ. Схватките бяха в категории: свободен и класически стил за момчета и момичета, кадети и кадетки.

Имената на българските медалисти, изкаличи се на почетната стълбица, ще научите ТУК.

Дигитални информационни табели разказват за значението на мъртвата дървесина в гората

По случай 87-мия рожден ден на първия Природен парк на Балканите – „Витоша“, природозащитна организация WWF заедно с партньори поставиха табели, показващи огромното значение на мъртвата дървесина за живота в гората. Повече по темата вижте в следващите редове.

Табелите са изработени изцяло от дървен материал, а върху тях се намира голямо изображение на QR код. Всеки посетител на парка може да сканира кода, който ще го отведе до сайта на WWF, където ще може да чуе през телефона си любопитна информация за значението на мъртвата дървесина, дори докато се разхожда из планината. 

Колко табели ще бъдат поставени в планината и защо мъртвата дървесина е жизнено важна за горските обитатели, вижте в статията.

Първата общинска съветничка във Франция със синдром на Даун иска да прави хората щастливи

Град Арас, разположен в северната част на Франция, пише история. През 2020 г. неговите граждани избират първия човек със синдром на Даун в историята на страната, който заема публична длъжност. Това е 35-годишната Елинор Лалу - отдадената общинска съветничка, която вече повече от година променя средата на живот в общността и предлага нова перспектива за възможностите на хората в неравностойно положение.

Всичко започва през пролетта на 2020 г. с предизборната кампания за местните избори във Франция, в която Елинор Лалу се впуска устремено и с усмивка на лице. С идеите си за по-справедливо общество, чиста градска среда и равен достъп за хората в неравностойно положение Елинор печели сърцата на съгражданите си - а с това и място в общинския съвет в родния си град Арас. Така младата жена се превръща в първия и засега единствен човек със синдром на Даун, който заема публична длъжност във Франция.

За житейската история на Ели и изкуството да помагаш, прочетете ТУК.

Пета информационна кампания „Заедно срещу рака на простатата“

А ти мъж на място ли си? За пета поредна година ще се проведе информационна кампания „Заедно срещу рака на простатата“. Инициативата е на Астелас България по случай Световния месец за превенция на мъжкото здраве – ноември. 

Тази година мотото на кампанията е „Мъж на място“. Целта на кампанията е да се повиши информираността в обществото по отношение на рака на простатата и възможностите, които съвременното лечение предлага за превенция на заболяването, както и да привлече към себе си общественото внимание към проблемите на пациентите, които са изправени пред тази битка понастоящем.

Кампанията предоставя на своите потребители специално изготвен видеоклип, който съветва представителите на мъжкия пол да обърнат внимание на себе си първо и да не пропускат профилактичните си прегледи. Инициативата се стреми да акцентира върху отговорността, която всеки мъж поема, пренебрегвайки личното си здраве. За да може по-силният пол да бъде глава на семейството, да помага на своите деца или близки или просто да е до своята любима, той трябва на първо място да бъде здрав и да е способен да „тежи на мястото си“.

Повече за видеоклипа и защо е важно мъжете да изследват редовно простата си, научете ТУК.

Мила Парушева пред Balli Go: С много работа, любов към професията и доза късмет всичко е постижимо

Кампанията "Жените, които ни вдъхновяват" вече е в разгара си. До 16 ноември в сайта на Balli Go и в Uspelite.bg ще можеш да се запознаеш отблизо с успешни жени от най-различни сфери на живота, които ще разкажат за кариерното си развитие с всички негови радости, трудности и сбъднати мечти. Повече за кампанията и идеята зад нея можеш да научиш от интервюто ни с Аля Икономова - главната героиня в козметичния бранд Balli Go, насочен към изграждането на общност от силни и мотивирани жени, които да се подкрепят взаимно. "Защото понякога просто имаш нужда да знаеш, че не си сам."

Вече ти представихме Оля АнтоноваМариана Пенчева и Евелина Проданова, а днес те запознаваме с Мила Парушева. Тя се подчинява единствено и само на своя собствен ритъм. Тя е от онези хора, които влагат страст в това, което правят, вярват в интуицията си безрезервно и не се нервират за глупости.

Тя е Мила Парушева – дейна, креативна и амбициозна жена, която знае какво иска и не се спира пред нищо. Прекъсва обучението си в НАТФИЗ, за да послуша вътрешния си глас, работи като барман в столичен клуб, а по-късно отваря и собствено заведение. Към момента е кастинг директор и собственик на кастинг агенция CoolWorks, която създава през 2009 г. и която разработва с хора с дългогодишен и разностранен опит в сферата на рекламата, киното и ТВ продукциите.

Разговорът с Мила за изкутвото да бъдеш кастинг директор, мотивацията и  важните уроци, прочетете ТУК.

Галя Дойчева пред Balli Go: Жените имаме неизчерпаем ресурс да се преборим с всеки проблем

Кампанията "Жените, които ни вдъхновяват" на сайта на Balli Go и в Uspelite.bg представя отблизо с успешни жени от най-различни сфери на живота, които ще разкажат за кариерното си развитие с всички негови радости, трудности и сбъднати мечти. 

Галя е майка на четири деца и междувременно работи в ИТ компания като свързващо звено между потребителите и програмистите. В своя живот тя минава и през ада, наречен домашно насилие. Едва успява да се измъкне от силно токсичната връзка, която застрашава ежедневно живота ѝ и този на двете ѝ (тогава) деца. Ръка ѝ подава организация, защитаваща жени и деца от насилие, и благодарение на професионалната работа, Галя и децата ѝ се възстановяват от преживяното и намират сили да продължат напред. Нещо повече, животът ѝ се усмихва и Галя успява да създаде ново семейство, в което да получава и дава подкрепа, спокойствие и обич.

За чувството да бъдеш сред  1 % от най-умните хора на планетата, защо е важно да подкрепяме жените жертви на насилие и кои са важните съвети, които трябва да следваме по време на житейския си път, прочетете в интервюто с Галя.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Деница Събева

Обитава планетата Земя от 1998 година. Отдаден журналист, графичен дизайнер и маркетинг специалист. С афинитет към музиката, театъра, литературата и рисуването във всичките им измерения. Вярва, че силата на думите има способността да променя настоящето. Част от Uspelite.bg през 2021 г. благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара