Пета информационна кампания „Заедно срещу рака на простатата“
А ти мъж на място ли си? За пета поредна година ще се проведе информационна кампания „Заедно срещу рака на простатата“. Инициативата е на Астелас България по случай Световния месец за превенция на мъжкото здраве – ноември.
Тази година мотото на кампанията е „Мъж на място“. Целта на кампанията е да се повиши информираността в обществото по отношение на рака на простатата и възможностите, които съвременното лечение предлага за превенция на заболяването, както и да привлече към себе си общественото внимание към проблемите на пациентите, които са изправени пред тази битка понастоящем.
Кампанията предоставя на своите потребители специално изготвен видеоклип, който съветва представителите на мъжкия пол да обърнат внимание първо на себе си и да не пропускат профилактичните си прегледи. Инициативата се стреми да акцентира върху отговорността, която всеки мъж поема, пренебрегвайки личното си здраве. За да може по-силният пол да бъде глава на семейството, да помага на своите деца или близки или просто да е до своята любима, той трябва на първо място да бъде здрав и да е способен да „тежи на мястото си“.
Видеоклипът ще се излъчва през целия месец ноември на 130 телевизионни екрана в 13 лечебни заведения в София, Пловдив, Стара Загора, Бургас, Варна, Плевен, Велико Търново, Ямбол и Видин, както и на екраните на метростанциите в София, като надеждите на организаторите са, че по този начин ще достигне до повече хора.
Черната статистика показва, че ракът на простатата е второто най-често срещано онкологично заболяване и петата водеща причина за смърт от рак сред мъжете през 2020 г. Само през изминалата година са регистрирани над 1,4 млн. нови случая, а повече от 375 хил. души са изгубили битката. Средно в България всяка година страшната диагноза чуват около 2500 мъже.
Най-често болестта се открива при профилактичен преглед, тъй като няма характерни симптоми, по които човек може да я разпознае. Рискови фактори за развитието ѝ са възрастта, семейната обремененост, факторите от околната среда, както и тютюнопушенето и употребата на алкохол в големи количества.
Два пъти по-голям риск за развитието на болестта носят мъжете, които имат първа степен роднини (брат или баща) с рак на простатата. С течение на времето рискът от рак на простата се покачва и затова мъжете над 50 години трябва поне веднъж годишно да правят профилактичен преглед с изследване на маркер в кръвта и при необходимост да посетят уролог.
Видеоклипът може да намерите ТУК.