Успелите

Доброто от деня - 11.06.2021

Днешният бюлетин на "Доброто от деня" ви доставя поредната порция слънчеви новини, въпреки смрачаващото се време навън. В единадесетият ден от месец юни разказваме за младежки постижения в спорта, таланта и устойчивите решения. Ще се запознаем с различни начини за защита на природата в градска среда и как да бъдем полезни в каузата за създаване на библиотеки в болниците. Предстои ни още да научим колко са новоизлюпените бебета лешояди през 2021 г. и можем ли да осъществим пътуване към себе си с помощта на наръчник. Приятно четене!

Кой е първият носител на титлата „Талант на годината“ сред студентите в България?

Мартина Москова от гр. Бургас стана „Талант на годината“ за 2021 г. в едноименния конкурс, организиран от студентската мрежа Talent Club BG. Отличието е най-високият приз в надпреварата и се връчва като символ както на академичните, така и на личностните успехи и качества, които притежават и реализират студентите. 

Причината да се спрем на Мартина, е, че тя символизира всичко, заради което Talent Club е създаден. Тя е доказателство за това, че в България има млади хора, които са всестранно развити и които носят не само желание за лично развитие, но и помагат на обществото, усъвършенствайки себе си, коментира Георги Георгиев, главен организатор на събитието

Повече за конкурса и кои са останалите наградени, прочетете ТУК.

Три сребърни медала за България на Европейското първенство по художествена гимнастика

Ансамълът на България за девойки спечели три сръбърни медала на Европейското първенство по художествена гимнастика във Варна. 

37-то Европейско първенство по художествена гимнастика се провежда в Двореца на културата и спорта във Варна. Състезанието беше открито вчера от кмета на Варна Иван Портних и ще продължи до неделя. В шампионата участват над 300 гимнастички от 37 държави. Българският отбор е съставен от Александра Василева, Камелия Петрова, Сузан Пуладиан, Кристиана Дойчева, Гергана Трендафилова и Мария Стаменова.

С какъв резултат се класира българският отбор и кои държави взеха златното и бронзовото отличие, вижте в статията.

Как можем да помогнем за създаването на библиотеки в болниците?

Има начин да се пренесеш в друг свят, отвъд белите болнични стени. Хубавите книги са “прозореца” към този свят. Несъмнено книгите имат силата да направят престоя в болница по-лек. Знаем, че дните, прекарани в болница, са трудни за всеки човек, но могат да бъдат поне малко по-разнообразни с книга, която да отвлече вниманието на пациентите. Сигурна съм, че всеки има вкъщи поне една съвременна книга, която не му е допаднала и стои и хваща прах. Всъщност, именно тя може да носи знание, развлечение и удоволствие за някой друг.

Именно затова от Института за здравни активности и технологии стартират кампания. С тяхна и наша помощ в седем болници в област Пловдив и Смолян ще бъдат обособени библиотеки.

Повече за инициативата и как да се включите с дарение, вижте ТУК.

Дойде сезонът на бебетата лешояди в България!

Настъпи сезонът на бебета за разред Ястребоподобни в България! Нека проследим добрите новини около два от застрашените от изчезване вида, които се срещат на територията на страната - белоглав лешояд и египетски лешояд.

През тази пролет в Изтoчни Рoдoпи на бял свят се появиха цели 72 бeлoглaви лeшoядчeтa! Новината долетя при нас благодарение на ежегодния мониторинг, който Бългaрcкo дружecтвo зa зaщитa нa птицитe (БДЗП) извършва. Точният рожден ден на бебетата варира за всяко от тях, но е в периода края на март и началото на април.

Междувременно в продължение на 10 години двойката египетски лешояди в Провадия се радва на вниманието на камери, а зрители от всяка точка света могат да наблюдават ежедневието им. Наблюдатели от 140 държави са станали свидетели на семейния живот на птиците и грижите им за своите 14 малки, които са излетели успешно от гнездото. И така, тази година в деня на детето, запалените любители на птиците са гледали на живо излюпването на първото им бебе за сезона.

Повече за историята на птиците научете от материала за тях.

"Пътеводител към себе си" ни помага да открием отговорите вътре в нас

„Пътеводител към себе си“ е практичен наръчник за личностно развитие, издаван от фондация „Екатерина Каравелова“. Наръчникът събира серия от задачи и упражнения за себепознание и поставяне на цели, които да те насочат в бъдещото ти развитие. Всички приходи от продажбата ще бъдат използвани за дейността на фондацията и овластяването на жените в България. Повече ще научиш в следващите редове!

„Сега накъде?“. Въпрос, който рано или късно всеки от нас си задава. Какъв е пътят, който изминах до този момент, какви умения придобих и как мога да ги развивам от тук нататък?

На тези и много други въпроси отговаря новият „Пътеводител към себе си“ на фондация „Екатерина Каравелова“. 

Повече за пътеводителя, прочетете в статията.

PandaLabs резултати: КафЕко и BioFoam

Два отбора от Математическа гимназия "Баба Тонка", гр. Русе - КафЕко и BioFoam, са победители в Panda Labs – младежка иновационна програма на WWF България, която се фокусира върху откриване на устойчиви решения. Кампанията започвана в началото на 2021г., а тази статия е посветена на резултатите от нея.

В края на месец май в София Тех Парк се проведоха финалните етапи на два мастъркласа (нар. още тематичен семестър) на PandaLabs - „Бъдещето на отпадъците“ и „Бъдещето на храната“. В събитието участваха ученици и студенти, а възрастовата граница варираше между 15 и 25 години. В рамките на двата семестъра участниците имаха лекции "по финанси, маркетинг, технологии за привличане на инвеститори, както и посещения в лаборатории и бизнес централи". Какво обединява младежите ли? Несъмнено техния интерес в сферата на иновациите, технологиите, природните науки и идеи за опазване на околната среда!

Какво се крие зад понятията КафЕко и BioFoam, научете ТУК.

"От нас зависи": Как да защитим природата в градска среда?

Днес (10 юни) от 18 ч. ще се проведе онлайн обучение на тема "Как да спасим дърветата в градовете?", организирано от Асоциация на парковете в България и СДП Балкани. Повече за събитието и за възможността всеки от нас да се превърне в застъпник на градската природа ще научите в следващите редове.

"Как да спасим дърветата в градовете?" е темата на последното онлайн обучение от серията "Застъпници на природата". Идеята на тези събития е да предоставят на гражданите възможности и инструменти за пряко участие в местното самоуправление, за да могат те да се включват активно в защитата на интересите за чиста околна среда и опазена природа. Обученията "Застъпници на природата" са част от съвместен проект на Асоциация на парковете в България и СДП Балкани. Някои от тях преминават в онлайн среда заради коронавирусната пандемия.

Повече за инициативата, вижте ТУК.

 

 

 

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Деница Събева

Обитава планетата Земя от 1998 година. Отдаден журналист, графичен дизайнер и маркетинг специалист. С афинитет към музиката, театъра, литературата и рисуването във всичките им измерения. Вярва, че силата на думите има способността да променя настоящето. Част от Uspelite.bg през 2021 г. благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара