Доброто от деня - 14.09.2021
Бюлетинът ''Доброто от деня'' днес предлага цели 8 истории, които гарантирано ще ви донесат усмивки още от сутринта. В следващите редове в разговор с двама любители на природата, ще ви запознаем с нов екологичен начин за пазаруване на козметика, кое място заеха родните ни математици на Балканиадата, как Зелени Балкани освободи още 22 здрави щъркела, как да се включим в младежки конкурс, разглеждащ темата за психочното здраве и пандемията, коя е Юлиана Динева от Канал 4, къде изследователи откриха два нови вида сладководни миди, кога можем да се възползваме от безплатни детски и младежки консултации в София и Русе и какво можем да видим на изложбата "Предмети на дейност".
Ани и Стойчо от рефилницата Station Zero: Притежавайки по-малко неща, ставаме по-сплотени
На столичната улица "Юрий Венелин", под номер 4 едно магично място приема посетители вече повече от година. Табела с надпис "Пазарувайте с ваша опаковка за по-чиста природа" ни кани да пристъпим в Station Zero, където откриваме същински рай на наливните препарати, безотпадъчната козметика и алтернативите на пластмасовите продукти за еднократна употреба.
Наречената от първия си собственик "рефилница" (от англ. refill - пълня повторно) Station Zero е първият магазин в София, изцяло посветен на предлагането на стоки без опаковка. В рефилницата можеш да се снабдиш с шампоан, течен сапун или пък перилен препарат в своя собствена опаковка и така да спестиш на природата поредния ненужен отпадък.
Как точно се развива у нас подобно място за природосъобразно пазаруване с нулев отпадък, на какво ни учи този начин на живот и откъде да започнем в стремежа си да допринесем към опазването на околната среда?
Целия разговор с Ани и Стойчо от рефилницата Station Zero, вижте ТУК.
Пореден успех за родните математици! Второ място на Балканската олимпиада
За втора поредна година страната ни отбелязва сериозен успех на Балканската олимпиада по математика. След като през 2020 г. най-добрите ни математици се наредиха на трето място, в тазгодишното издание на Балканиадата националният отбор на България постигна още по-добър резултат, като се класира на престижната втора позиция.
38-мата Балканската олимпиада по математика (Balkan Mathematical Olympiad) се проведе в онлайн формат от 7 до 10 септември. Неин виртуален домакин беше Кипър, а представителите на България се състезаваха на място в Националния център за повишаване квалификацията на педагогическите специалисти към МОН в гр. Банкя.
Колко държави се включиха в състезанието и какъв брой отличия взеха родните ни математици, научете от статията.
Зелени Балкани освободи 22 щъркела в дивата природа!
Спасителен център за диви животни - Зелени Балкани се сбогува с предпоследната пратка здрави щъркели в поредната си акция по свобождаване на птиците. На 9 септември цели 22 щъркела поеха по пътя на свободата.
Акциите по освобождаване, с помощта на гости от цялата страна, са ежегодна традиция на Спасителния център през по-топлите месеци, в случай че щъркелите са в отлично здраве и вече могат да се грижат сами за себе си без медицински екип, който да бди над тях. Историята на пернатите е различна - една част от тях се излюпват и израстват в Зелени Балкани, а други биват спасени при инциденти, лекувани и рехабилитирани до пълното им оздравяване.
Кой може да вземе участие в акцията и кога се състоя последното подобно събитие за годината, вижте ТУК.
Отвъд усмивките: Конкурс за деца и младежи обръща внимание на психичното здраве през пандемията
УНИЦЕФ България и литературният проект "Пощенска кутия за приказки" обединяват сили в подкрепа на психичното здраве на младите хора, като организират творчески конкурс на тема "Отвъд усмивките. Как си всъщност?". До 27 септември автори на възраст от 14 до 24 години могат да споделят своите разкази, стихотворения и есета по темата, а най-добрите произведения ще бъдат прочетени пред публика от известни личности.
През последната година и половина пандемията от COVID-19 ясно показа как глобалните промени в заобикалящия ни свят могат да повлияят на вътрешния ни космос. Особено голяма се оказа нуждата от психосоциална подкрепа за децата, тийнейджърите и младите хора, повечето от които за пръв път се сблъскаха с подобна всеобхватна криза. Социалната изолация и все още съществуващата стигма върху темата за психичното здраве продължават да спират младежите в България и по света да получат емоционалната подкрепа, от която се нуждаят, за да преодолеят трудностите.
За да адресират този проблем, УНИЦЕФ България и "Пощенска кутия за приказки" организират мкадежки литературен конкурс на тема "Отвъд усмивките. Как си всъщност?". Конкурсът насърчава авторите да споделят какви предизвикателства във вътрешния си свят са срещнали по време на пандемията до този момент, както и по какъв начин са успели да ги преодолеят.
Къде можем да изпратим произведенията си и кой би могъл да ги чуе, ако бъдат харесани, вижте ТУК.
Подкаст от млади хора за млади хора? Запознай се с Юлиана Динева от Канал 4
Вече сме ви срещали с част от симпатичните и проактивни младежи зад "Канал 4" - проект на Фондация 42 с подкрепата на фонд "Активни Граждани" Днес е време да ви срещнем с новите диаманти в перлената им корона, сред които блести Юлиана Динева.
Юлето е човек, който обича да променя колективните нагласи, да разглежда нещата от множество перспективи, за да формира голямата картинка, преди да я срути или трансформира. Бъдещ културолог със склонност към логорея, днес Юлето разказва повече за себе си и предстоящото събитие на "Канал 4" - "Има хляб", където ще чуем рапър, IT факир, журналист и ветеринарен лекар.
Целият разговор проследете ТУК.
94 години по-късно: Учени откриха два нови вида сладководни миди на остров Борнео
Учени откриха два нови вида и нов род сладководни миди на остров Борнео. Изследователите твърдят, че мидите са уникални за местността и ги описват като „доста различни от всичко, което познаваме досега“. Екипът кръсти вида Khairuloconcha sahanae в чест на покойния д-р Сахана Харун и Khairuloconcha lunbawangorum на племето Lun Bawang от Борнео.
Изследванията, водени от Университета в Нотингам, откриха два нови вида и нов род сладководни миди в Борнео за първи път от близо 100 години. Екипът от учени е воден от д-р Александра Зириц, в Университетското училище по география, заедно със сътрудници от Малайзия, Индонезия, Бруней, САЩ и Португалия. Откритията са направени на малки потоци съответно в горския резерват Гомантонг, Сабах и близо до село Куала Мендалам, Саравак.
Защо е важно да се запази популацията от сладководните обитатели в световен мащаб и какво води до тяхното изчезване, научете от статията.
Организират безплатни детски и младежки консултации в София и Русе
В София и Русе предстоят безплатни детски и младежки прегледи. Специалисти от УМБАЛ „Софиямед“ организират консултации за всеки желаещ с предварително записване в детското отделение и УНГ на столичното лечебно заведение преди старта на новата учебна година. Междувременно Общински младежки дом Русе възобновява своите безплатни психологически консултации за младежи и родители.
15 септември е на броени дни разстояние. По повод първия учебен ден педиатрите от Детско отделение заедно с лекуващия екип от УНГ на ДКЦ „Софиямед“, обявяват по традиция безплатни прегледи за деца и ученици. Инициативата е част от кампанията на медицинския комплекс „Бъдете здрави“, която има за цел да информира родителите за ползите от профилактиката с акцент върху детското здраве.
Междувременно Общинският младежки дом на Русе обяви, че възобновява безплатните си психологически консултации за младежи и родители. При желание ще бъдат провеждани и групови срещи и семинари на място или онлайн с подсигуряване на професионална помощ и терапия. Консултациите ще се извършват с помощта на психолога Веселина Тончева, която има опит с различни ситуации в практиката си.
Кога можем да се възползваме от безплатните прегледи и къде да се запишем, научете ТУК.
Правим света по-смислен: Изложбата "Предмети на дейност" представя работата на гражданския сектор
До 14 септември пред Кино Кабана в столицата е представена фотографската изложба "Предмети на дейност", организирана от Български център за нестопанско право. Целта на инициативата е да насочи общественото внимание към работата на неправителствения сектор в страната, показвайки лични предмети на граждански лидери, които символизират техните професионални победи и постижения.
Мегафон, дръвче, мишка от стар компютър, Чичко Тревичко, кукла за театър и ръчно тъкана цедилка. Това са само част от сантименталните вещи, които откриваме в изложбата "Предмети на дейност" на Български център за нестопанско право. Всеки предмет представя дейността и успехите на гражданска или неправителствена организация и обозначава ценностите и целите, в името на които е създадена.
Как се заражда идеята за подобна арт инсталация и каква е историята на всички тези хора и организации, вижте в статията.