Успелите

НадСКОЧИ себе си с тренировката, подходяща за хора от 3 до 103 години!

"Не обичам фитнеса. Налага се обаче."

Това беше коментар на една жена под пост, свързан с тренировките. Това бяха и думите, които ме накараха най-после а седна да напиша този текст, защото смятам, че повече хора трябва да го прочетат, за да знаят, че НЕ се налага. Точно тази нагласа, че определен вид физическа дейност е наложителна или задължителна, е една от причините само 4% от българите да спортуват редовно. И дори да пренебрегнем всички статистики, които показват, че на теория всички в страната вярват в ползите от активния начин на живот, но на практика малцина го "живеят", тенденциите към НЕспортуване си остават тревожни. И как да бъде по друг начин, когато все още толкова много хора вярват, че определен вид дейсност е задъжлителна? Че само така може да влезеш във форма? Че е нормално да се "наказваш" с фитнес, вместо да правиш нещо, което ти доставя удоволствие?

Днес съм тук, за да ти кажа, че нищо наложително и задължително няма и когато откриеш твоя спорт, твоята активност, твоето движение, тренировката, която те прави абсурдно щастлив и усещаш как тялото ти отделя ендорфини в реално време, ще разбереш, че съм права.

Коя е тя обаче? На този въпрос НИКОЙ (абсолютно никой, дори да е най-добрият треньор на света!) освен ТЕБ не може да отговори. Единственият начин да я откриеш е като пробваш често и различни неща. Защото, както и в любовта, може да се окаже, че няма THE ONE. Няма едно-единствено нещо, което да ти доставя еднакво удоволствие цял живот. Защото всички се променяме - тялото ни, нуждите ни, нещата, които харесваме. Животът е движение (и то само напред (засега)) и макар че всички ще умрем (поне на този етап от развитието на науката и технологиите), важно е как ще живеем докато този (надявам се далечен) момент настъпи.

И въпреки че не мога да ти кажа какво ще ти харесва да правиш, това, което мога да направя е да ти споделя моя изцяло непрофесионален опит. Част от пътя ми на спортен ентусиаст и аматьор, може да прочетеш в предишните ми статии за това какво научих от 30 тренировки за 30 дни и как тренировките помагат на психиката ни. 2-3 години по-късно тренирам в общи линии със същия интензитет (3-4 пъти седмично), но не и по същия начин. Доста време мислех, че боксът (и комбат - тренировка на базата на различни бойни изкуства, в която обаче НЕ се биеш с никого) е голямата ми спортна любов. И донякъде още е вярно - в момента просто не съм намерила подходящо място, където тази любов да бъде подхранвана (защото къде и с кого тренираш има голямо значение). 

Но от около една година правя нещо, което според мен трябва да е доста по-популряно, но поне в България май не е - скачане на (мини/фитнес) батут. От малка не подминавам нарисувана Дама, обичам да скачам на въже, да прескачам по една стълба. Скачането е от първите неща, на които децата толкова се радват и практикуват възможно най-много, но с времето този ентусиазъм сякаш утихва. Поне до момента, в който не се качиш на батут.

Скачането на малък батут (на английски rebounding) има толкова много ползи, че ще ми е трудно да ги изброя тук. Затова ще се спра на по-важните според мен и се надявам това да те стимулира да продължиш да търсиш повече информация по темата.

Преди това искам само да отбележа, че между тренировките на батут (rebounding) и скачането на традиционен батут има разлика, тъй като в първия случай се стремиш да натискаш повърхността с целите си стъпала надолу, докато при традиционните батути целта е да отскачаш високо нагоре. И двете неща са забавни, и двете ги практикувам и май никога не съм била по-щастлива от активния си начин на живот!

Подходящо е за малки и големи

Една от най-важните ползи от скачането на батут е, че не натоварва ставите, тъй като еластичната повърхност за скачане поема "удара". Това прави батута идеален за малки деца и за възрастни хора (включително такива с артрит). По този начин баби и внуци могат да скачат заедно и дейността да е еднакво полезна и приятна за всички - за колко други тренировки може да кажеш същото?

Гори калории по забавен начин, ускорява метаболизма

Скачането на батут упражнява всички мускули в тялото. Това е може би най-забавното кардио, за което се сещам, като в същото време тялото продължава да гори калории и след тренировката. Изследване от 2016 г. показва, че скачането на батут е много по-ефективна тренировка от бягането и то поне в няколко направления. На мен лично не ми трябва повече убеждаване понеже не обичам да тичам.

Здравословни ползи

Укрепва сърцето, поддържа стабилни нива на кръвната захар, намалява холестерола, стимулира лимфната система. Това всъщност са само малка част от здравословните ползи от скачането на батут! Също така увеличава капацитета на белия дроб, подобрява имунитета, намалява риска от хронични заболявания и развиване на деменция, подобрява съня, бори се с умората...и още и още... А на всичкото отгоре може да се комбинира с други упражения и намалява мускулната треска!

Разбира се, много от тези ползи са ползи от спорта като цяло, но рядко толкова много от тях са накуп. В интернет има много видеа, които могат да ти помогнат да се запознаеш със скачането на батут в детайли, да разгледаш и тестваш различни упражнения, да комбинираш скачането на батут с ластици, тежести. Разбира се, ако имаш възможност да пробваш с треньор (аз имам батут вкъщи, но ходя и на групови тренировки), препоръчвам да го направиш - поне в София има няколко опции. На батут може да правиш, както изключително лесни и ненатоварващи неща, така и интервални и високоинтензивни кардио тренировки.

И докато пулсът ти скача в небесата, точно там е и настроението ти - наистина е невъзможно да не се усмихваш и да не ти е радостно, докато подскачаш на батут!

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара