Още 20 позитивни новини от 2020, които (може би) пропуснахме
Новата година вече е тук и всички я чакахме сякаш е спасителен остров в открито море. Вярно е, че коронавирусът няма как да изчезне като с магическа пръчка, но и 2020 не беше само лоша. Освен пандемията от COVID-19 нека да видим и доброто, което взехме с нас; да обърнем внимание на успехите, защото, мили читатели, има още безброй малки и големи добрини, които са се случвали всеки ден около нас!
Първата порция позитивни новини от 2020, които (може би) пропуснахме може да видиш ТУК.
1. Aфрика победи полиомиелита
Август. Световната здравна организация обяви Африка за регион, свободен от див полиомиелит. Само преди 25 години болестта парализира над 75 000 деца в цяла Африка, всяка година. Впоследствие са осигурени милиарди орални ваксини, които предотвратяват около 1,8 млн. случая. Това е една от най-големите истории за успех в здравеопазването на всички времена и изключително човешко постижение, описани от д-р Тедрос Аданом Гебрейесус (генерален директор на СЗО) като „триумф на общественото здраве“!
2. Наблюдава се тенденция на спад в производството на месо
Световното производство на месо (свинско и говеждо) е спаднало с малко над 1% през 2020 г. Това е тенденция, която продължава от 2019 г., но интересното е, че никога досега в историята не е имало две последователни години на спад. Защо обаче това е добра новина не само за хора като мен, вегетарианците и веганите? Краткият отговор е: оказва влияние на климата!
Малко по-дългият отговор: Производството на говеждо месо отделя емисии, които замърсяват нашата атмосфера. Тяхното намаляване е важно за бъдещето ни, тъй като земеделието съставлява около 18,5% от вредните парниковите газове. Друга част от проблема е и промяната на околната среда и обезлесяването, за да се осигури място за паша, фабрики и ферми.
3. Подобрихме качеството на въздуха
Докладът "Качество на въздуха в Европа - доклад за 2020 г.“ показва, че качеството на въздуха в Европа се е подобрило през последните 10 години. Благодарение на иновативните екологични политики 60 000 души по-малко са починали поради замърсяване с фини прахови частици през 2018 г. в сравнение с 2009 г.
Въглеродните емисии също са намалели с 2,4 млрд. т., или с цели 7%! Това е и най-големият спад, регистриран до сега. Спадът е най-силно изразен в САЩ (-12%), Европа (-11%) и Индия (-9%). Важно е да подчертаем, че тези данни са резултат и от глобално затваряне. Пред нас остава задачата да запазим по-чист въздуха!
4. Много страни си поставиха за цел "въглеродна неутралност"
За да намалим замърсяването на въздуха, през 2020 г. все повече страни поеха ангажимент за "въглеродна неутралност". Южна Корея е първата азиатска държава, която си определи целите за "нетна нула" (net zero) до 2050 г., а Япония и Китай се ангажираха да достигнат нула до 2060 г. Аржентина също даде дума и ще се стреми към неутралност до 2050 г., докато Финландия, Австрия и Швеция смятат, че това е възможно по-рано и си поставиха по-кратки срокове. Европейският съюз цели да намали въглеродните емисии с 55% в рамките на едно десетилетие.
5. Прогресираме в борбата с ХИВ и СПИН
Изтичащата година ни донесе развитие в методите за превенция на ХИВ. През 2020 г. лекарството Каботегравир получи признание за способността да предотвратява заразяване. Необходими са шест инжекции годишно. Новозаболелите също намаляват: сред хомосексуалните и бисексуалните мъже в Англия са спаднали до най-ниското си ниво от 20 години; при всички полове и сексуалности броят на новооткритите носители на вируса е спаднал с около 10%.
6. Инг Инг и Ле Ле - пандите, които се чифтосаха за пръв път от 10 години насам
Пандите Инг Инг и Ле Ле са представители на вида "Гигантска панда", включен в червения списък за застрашени от изчезване животни в световен мащаб. Към 2020 г. има около 1800 екземпляра. Ето защо новината, която долетя през лятото, беше особено щастлива!
Дългогодишни жители на една от най-големите зоологически градини в Хонконг най-накрая се чифтосаха!
След обявеното извънредно положение в Хонконг, зоопаркът затворил за посетители и пандите стопили ледовете. Първоначално започнали да си играят и плуват заедно, а накрая се чифтосали. Шансът женската панда да е бременна е голям, стискаме палци!
7. Напредък в равенство между половете
Октомври. Според докладът на ООН „World's Women 2020“, представителството на жени в парламента се е увеличило над два пъти, достигайки 25% от парламентарните места през 2020 г. Днес 20 държави имат държавен глава жена, а през 1995 г. те са едва 12.
8. Предотвратили сме изчезването на някои животни
Септември. От 1993 г. до 2020 г. са спасени от изчезване около 48 вида птици и бозайници, като японски качулат исиб, жълтоухият папагал, хавайската врана, пясъчник, червеният вълк, чернокрак пор и свиня джудже. Според изследователите от университета в Нюкасъл без опазване и дейности от страна на природозащитните организации изчезването на видовете би било 3.1-4.2 пъти по-високо.
9. За нас по-чиста околна среда и по-малко пластмаса, моля
Страните, които са в "Глобалното партньорство за действие срещу пластмаса" на Световния икономически форум, се срещнаха и обсъдиха действия, с които да предотвратят замърсяването с пластмаса.
Гана, Виетнам и Индонезия са сред страните, които ускориха целите си: Индонезия се ангажира да намали "морските" пластмасови отпадъци със 70% до 2025 г.; Гана - да постигне 100% кръгова икономика с пластмаси; Виетнам - 75% намаляване на "морските" пластмаси до 2030 г.
10. Световната продоволствена програма спечели Нобелова награда за мир
Световната продоволствена програма спечели Нобелова награда за мир, която поощрява усилията ѝ за борба с глада, подобряването на мира и предотвратяването на използването на глада като средство за война. През 2020 г. СПП помогна на 100 млн. души в 88 държави, които са жертви на несигурност, конфликти и глад.
Трябва да се съберем, за да търсим пътища към мир и стабилност, да предотвратим загубата на поколение деца от глад и недохранване, предизвикани от конфликт. Това е светът, който се стремим да изграждаме всеки ден, когато излизаме, за да работим за СПП. Нашият успех или провал днес ще определят бъдещето, което оставяме на децата. Искаме да живеят мирно и в свят с нулев глад!
Клод Джибидар - ветеран и държавен директор на СПП в Чад
11. Шънджън е първият град в Азия, забранил да се ядат кучета и котки
Април. След като избухна пандемията от COVID-19, Китай забрани търговията и консумацията на диви животни. Шънджън направи още една крачка и стана първият китайски град, който забрани продажбата и консумацията на месо от кучета и котки. Според Humane Society International около 30 млн. кучета се убиват ежегодно в цяла Азия заради месо. Но не и в Шънджън, който "повлече крак" в тази толкова необходима кауза.
12. Ще оставим въглищата в земята
Размерът на световния флот за въглища спадна за пръв път през 2020 г. като имаме повече спрени централи, отколкото нови. Швеция и Австрия са сред първите европейски държави, които изцяло се отказаха от въглищата, а Индия заяви, че ще спре да внася въглища до 2024; Пакистан и Филипините няма да одобряват нови въглищни централи.
13. Повече възобновяема енергия
Политиките за устойчиво развитие и борба с климатичните промени са вече в ход, а търсенето и производството на енергия от възобновяеми енергийни източници нарастна през 2020 г.
Енергията от възобновяеми източници представлява половината от произведената електроенергия във Великобритания през първите три месеца на 2020 г. и с нарастването на енергията, получена от вятър, се поставя нов рекорд за чиста енергия. По-късно през април, Великобритания отново чупи рекорди за това, че не е произвеждала енергия от въглища за най-дългия период от индустриалната революция насам.
14. Прогресираме в борбата с хепатит Б
През 2020 г. делът на деца под петгодишна възраст в света, заразени с хепатит Б, е под 1% (2000г. е 5%). Към момента около 85% от децата по света получават и трите дози от ваксината HBV, а според прогнозите на Глобалния алианс за ваксините (GAVI) между 2021 и 2035 година ще бъдат предотвратени 1,2 милиона смъртни случая, свързани с тази инфекция.
15. Виетнам забрани пазарите за диви животни
Юли. Виетнам забрани търговията с диви животни и вноса на диви животни, включително техните яйца и ларви. Забраната е голяма победа за биоразнообразието, която идва след дългогодишни усилия на природозащитни организации. Освен затворените пазари за диви животни ще има и по-строги наказания за престъпления, свързани с търговия на диви животни и репресии на вътрешните пазари.
16. Прогресираме в борбата с туберколоза
Ноември. Според годишния доклад на СЗО за туберкулоза смъртните случаи в света между 2015 и 2019 г. са намалели с 14%. За последните 20 години, благодарение на откритото лечение са предотвратени над 60 милиона смъртни случая.
Европейският регион е близо до постигането на междинните си цели за 2020 г. с намаление от 19%. Африканският регион също постига добър напредък с намаление от 16%.
17. Казахстан премахва смъртното наказание
Септември. Казахстан се присъедини към международния протокол за премахване на смъртното наказание и стана 88-та страна, която подписа договора. По думите на президента Касъм-Жомарт Токаев, чрез тази стъпка ще се защитава и "изпълнява основно право на живот и човешко достойнство".
18. Победа над детските бракове в Саудитска Aрабия
Още през 2019 г. правителството започна да работи по проблема и забрани браковете с деца под 15-годишна възраст. През 2020 г. Саудитска Арабия забрани детските бракове и изисква минимум 18 години, за да встъпи човек в брак.
19. Кратка хронология на напредъка по проблема с правата на ЛГБТИ общностите
- Май. Коста Рика легализира еднополовите бракове и стана 28-мата държава, която го прави.
- Юни. Върховният съд на САЩ защити ЛГБТИ гражданите със закон от дискриминация на работното място.
- Юни. Депутатите в Габон гласуваха за декриминализиране на хомосексуалността.
- Юли. Черна гора стана първата държава на Балканите, която разреши еднополови граждански партньорства.
- Октомври. В Тайван за пръв път две еднополови двойки се присъединиха към масова сватба, организирана от военните.
- Декември. Бутан стана втората азиатска държава, която легализира еднополовите връзки.
- Декември. Властите в Непал ще преброят ЛГБТИ хората за първи път в националното преброяване, за да помогнат на „сексуалните малцинства“ да получат по-добър достъп до образователни и здравни грижи.
Има още път да се извърви, но "всичко е любов"!
20. Еврика, открихме ваксината!
Ваксината срещу COVID-19 е най-бързо разработената ваксина досега! Появата на новия вирус доведе до загуба на много животи, стрес и промяна в добре познатото ни ежедневие, но също така предизвика вълна от безпрецедентно глобално сътрудничество и обмяна на опит. В рамките на една година няколко ваксини бяха създадени, тествани и вече се прилагат. Появи се и твърдението, че „през последните 11 месеца вероятно е свършена 10-годишна работа“, което освен конспиративни теории би следвало да буди още възхищение, благодарност и подкрепа!
Аз вярвам, че 2021 ще донесе добро, а вие?
Източници на информация и снимки: boredpanda.com; positivenews.com; weforum.org; brightvibes.com; futurecrun.ch; bbc.co.uk; un.org
Заглавна снимка: unicef.org