Успелите ни споделиха... Малка част от вдъхновяващите срещи през 2018!
Към края на всяка година обичайно започват равносметките на всеки от нас – постигнах ли това, което си бях поставил за цел, какво научих, какво не успях да направя...
Равносметките не подминават и медиите, които често заливат пространството с обзори – политически, икономически, криминален... И ние, като една уважаваща себе си медия, също правим равносметки. Нашите обаче са различни - такива, след които остава приятен вкус в устата и топла искра в душата.
Не за друго, а защото в края на всяка година си даваме сметка за всички добри новини, които сме се постарали да достигнат до вас – нашите верни читатели, и за вдъхновяващите срещи с хора, които определено имат какво да кажат, а заедно с това – да дадат и добър пример.
Затова и в края на 2018 ще ви покажем най-четените и най-вдъхновяващите интервюта за годината, а заедно с това ще си пожелаем милион повече такива през идната 2019. Защото с помощта на всички тези хора е още по-лесно да си кажеш – има смисъл.
Ще започнем нашия списък с вдъхновяващи личности с един от хората, които са основни отговорници за този сайт. Венелин Добрев (когото ние наричаме просто Венко), заедно с друг наш познайник Александър Иванов. Двамата започват ново начинание - „Купи от баба“ - онлайн платформа, в която могат да се закупят качествени и ръчно изплетени терлици от възрастни жени от цялата страна.
Можем съвсем спокойно да кажем – гордеем се с такива хора и се радваме безкрайно много, че те са част от нашия екип. Припомнете си интервюто ни с тях!
Днес ще ви представим едно интересно бизнес начинание със социална цел, което стартира преди Коледа – „Купи от баба“. Това е онлайн платформа, в която могат да се закупят качествени ръчно изплетени терлици от възрастни жени от цяла България. Целта е, като се създаде един качествен продукт, да се ангажират и подкрепят възрастните хора в страната, като им се даде възможности за допълнителни доходи. Имаме удоволствието да кажем, че едно от лицата зад проекта е и основател на „Успелите” – Венелин Добрев, който стартира своето ново начинание заедно с Александър Иванов.
Разкажете ни малко повече за тази интересна бизнес идея?
Венелин: Работата по „Купи от баба” започна преди повече от година, като в началото в проекта бяха замесени други главни герои, на които тук е мястото да благодаря – на Елеонора, Иван, Георги, Христиан, Елица, Василена, Иво, Невена и на целия екип на Create X, начело с Александър Иванов. Без всички тях този проект нямаше да види бял свят и щеше да остане само една хубава идея в главата ми.
„Купи от баба” се роди от носталгията ни по дните от зимните ваканции, които прекарвахме на село и знаехме, че там ни очаква топлата печка, домашните гозби и обичта на баба и дядо. Със сигурност всеки един пази поне един чифт стари терлици или шушони, които са изплетени от баба му и все още носи с удоволствие.
Макар вече тези уютни зимни ваканции да са само един прекрасен спомен, решихме да пренесем любимото усещане и в града и да му сложим днешна дата. Така започна всичко. Побрахме моделите терлици, намерихме български производител на прежда, организирахме няколко прекрасни възрастни дами да плетат и облякохме всичко в един чуден сайт и концепция за реклама. И магията се случи.
Инициативата е прекрасна, но защо започнахте точно преди Коледа?
Александър: Обикновено се подготвяме за коледните празници месеци преди това, а те сякаш отлитат за часове и остава да ни топли споменът от вече изминалите празници, докато не дойдат отново. За съжаление, ние виждаме, че те са комерсиализирани и повечето хора трудно успяват да зарадват близките си с подарък, който хем да е по джоба, хем да носи сантимент, хем да е полезен, а не непотребен, хем да остане и спомен. Аз и моето поколение, децата от 90-те години, още помним една по-различна перспектива за смисъла, който тези празници носят...
(Цялото интервю може да прочетете тук)
Не бихме могли да отминем и човекът, който прави всичко възможно, за да върне доверието в българския учител. Преподавателите са съвременните будители и е крайно време всички ние да осъзнаем тяхната важна роля в изграждането на обществото днес.
Затова ви припомняме и разговора си със Станислав Вълев - един от най-младите и усмихнати учители в българското образование, който създава платформата „Аз, учителят“.
Станислав е един от най-младите и усмихнати учители в българското образование. Говори с огромна любов за работата си, учениците си и колегите си. Мечтае за образователна система, която ще превърне ученето в удоволствие, а не в досадно задължение.
Знае също, че трябват и действия. Така създава платформата "Аз, учителят". Нейните цели са многобройни, но всички водят до едни и същи резултати - популяризиране на учителската професия, представяне на интересни идеи свързани с образованието и повече гордост в очите на всички, които работят за децата на България.
Създател си на платформата "Аз, учителят". Каква е нейната мисия?
Основната мисия на “Аз, учителят” е да покаже отдадените учители в българското образование! Да разкаже техните истории, да покаже добри и работещи практики, за да може всеки да открие нещо за себе си, което да помогне в неговата работа.
Най-важното нещо, което се надявам да постигнем, е да спомогнем за популяризирането на учителската професия сред младите хора. Да я направим харесвана и предпочитана. Смятам, че е време да върнем доверието в българския учител.
Каква е ролята на съвременния учител?
Да разпалва интерес и да мотивира учениците да достигат до познание чрез задълбочени мислене и логика. Тоест да разбират процеси, а не да познават сухи факти.
Учителят вече няма как да претендира за всезнаещ, тъй като информацията е на „един клик“ по всяко време. Ние трябва да насочваме и да подготвяме учениците за съвременния свят.
Да развиваме в тях едновременно знания и умения, които ще им позволят да покажат потенциала си и да се реализират в интересните за тях професионални сфери...
(Цялото интервю може да прочетете тук)
Тук смятаме за много подходящо да ви припомним и срещата си с Цветина Петкова – жената, която обича усещането за принадлежност към корените си с цялото си сърце, обича родните Родопи и заради тази огромна любов към страната ни създава проекта „Надморско ЕдинЕние“.
Цветина Петкова е авантюристично момиче. Изпълнено с енергия, вдъхновение, вяра и любов. Обича да споделя времето си със смислени хора, разговори и хубава музика. Обича предизвикателствата, танците, баскетбола и приРодата. Обича усещането за принадлежност към корените си, България и родния си град – Ботевград.
Обича Родопите. Обича да открива нови места, да учи нови неща и да се запознава с вдъхновяващи хора. Обича приятелите си и изкуството във всичките му форми. Обича промяната. Обича живота. Обича и усещането за свобода.
Точно заради свободата създава проекта ,,Номадско ЕдинЕние". Повече за него, както и как е стигнала до създаването му, ще ни разкаже в следното интервю.
Как се реши на крачката да оставиш професията на юрист и да се преместиш на село, за да реставрираш стари къщи?
Това, с което се занимавам в момента, е естествено продължение на всичко, което ми се случва през последните 5 години. Преминавайки през дебрите на правото, където работех в адвокатски кантори и държавни администрации в България, стигнах до Обединените арабски емирства, където живях близо година и половина в Дубай и работих като стюардеса. Така усещайки динамиката на скучната офис среда, вкусвайки аромата на околосветските приключения и докосвайки се до ритъма на модерното робство в една от най-големите световни компании, се усетих жадна за България.
Преоцених я. Започнах да разбирам и усещам ясно, че тук имаме всичко необходимо за спокоен и пълноценен живот. И най-вече, пътувайки по света, разбрах, че тук имаме най-важното – усещането за Свобода.
Така започнах ясно да визуализирам картини от лятната вила на баба и дядо, където прекарвах голяма част от летата си като дете. Прииска ми се, когато се събуждам и когато заспивам, да имам гледката на планината. Припомних си, че всъщност се чувствам най-жива и заредена, когато общувам с разнообразни хора, занимаващи се с изкуство и иновативни проекти...
(Останалата част от интервюто може да видите тук)