Доброто от деня - 19.10.2021
Продължаваме седмицата с нова доза позитивни новини и вдъхновяващи истории, събрани в рубриката ни "Доброто от деня". Днес в нея те очакват историята на първия китайски спътник за изследване на Слънцето, интервю със създателите на проекта за достъпна политика "Жар-птица", както и поредното престижно международно отличие за писателя Георги Господинов. По-нататък сме ти подготвили вълнуващи музикални и екологични новини, а за финал ще те запознаем с един от най-зареждащите членове на нашия екип - Анита Рупова.
Поглед към звездите: Първият китайски спътник за изследване на Слънцето
Китай изстреля първия си спътник за изследване на Слънцето на 14 октомври в 18:51 ч., Пекинско време. Космическият апарат, наречен „Сихъ“ (Xihe), започна пътешествието си от центъра за изстрелване на спътници Тайюен.
Сателитът е оборудван с първия китайски слънчев телескоп. След успешното си излизане в орбита апаратът ще бъде използван за наблюдение на слънчевата спектрална линия H-алфа, което ще позволи на учените да изучават слънчевите избухвания в дълбочина.
Още за изстрелването на спътника за изследване на Слънцето можеш да научиш ТУК.
Проектът "Жар-птица": Обединени сме от любовта към общността ни, независимо кой е на власт
В дните преди последните избори за Народно събрание на 11 юли тази година ти представихме две платформи, които да ти помогнат да упражниш правото си на глас възможно най-информирано. Това бяха порталът за достъпна политика "Царски пищови" и проектът "Лъжеш ли", който проверява дали българските политици разпространяват невярна информация в рамките на предизборната кампания.
След по-малко от месец предстоят третите за годината парламентарни избори, като този път те ще се проведат заедно с президентските. В контекста на непрекъснато усложняващата се политическа обстановка е важно да останем информирани, активни и ангажирани със случващото се около себе си. Затова днес те запознаваме с още една платформа, посветена на приближаването на гражданите към политиката - а именно "Жар-птица".
"Жар-птица" е граждански проект на група млади хора, който започва съществуването си в началото на 2021 г. Оттогава екипът на проекта ни помага да се образоваме по темата за българската политика, позовавайки се на достоверни и независими източници. Обхванати са още темите за близкото минало на страната ни, за преференциалния и празния вот, както и за програмите на основните политически партии. Тези и други материали в резултат от работата на "Жар-птица" през последната година могат да се открият в Инстаграм страницата и сайта на проекта.
Създателите на платформата силно вярват, че всеки човек в България усеща нуждата от промяна в политическия и обществения живот, но за съжаление не всеки вижда ясни алтернативи за нейното реализиране. Затова "Жар-птица" цели да покаже, че алтернативи има и те са напълно постижими - стига да преодолеем апатията и да се превърнем в активна част от политическия процес. Как по-точно се случва това? Ще научиш в интервюто ни с екипа зад "Жар-птица" ТУК.
Георги Господинов е отличен с най-престижната литературна награда в Италия
Българският писател Георги Господинов е удостоен с най-престижната италианска награда за литература "Премио Стрега Еуропео"! Господинов заслужи отличието си с романа "Времеубежище", който бе публикуван у нас в разгара на коронакризата през 2020 г. от Жанет-45. Изданието се срещна с публиката в Италия през юни тази година, благодарение на издателство "Воланд" и превода на Джузепе дел Агата, който също получи всеобщо признание за работата си. Така Георги Господинов става първият българин и писател от Източна Европа, който получава това престижно отличие!
За приза "Премио Стрега Еуропео" романът "Времеубежище" се съревновава с още четири заглавия на авторитетни автори, сред които са носителят на наградата "Гонкур" Ерве Льо Телие, германската писателка Ане Вебер - отличена с Германската награда за литература, румънската легенда Ана Бландиана.
Българският роман е определен за победител от жури, съставено от 20 италиански писатели - носители и финалисти на наградата "Стрега" през годините. Господинов получи наградата си по време на официална церемония в Торино, като финален акцент от Международния панаир на книгата - едно от най-големите литературни събития в Италия.
Повече за поредното литературно постижение на Георги Господинов ще научиш ТУК.
Кой е първият в света биосферен резерват, обхващащ 5 държави?
В средата на септември (17.09, за да бъдем по-точни) ЮНЕСКО обяви първия в света биосферен резерват, който обхваща цели пет държави - Австрия, Словения, Хърватия, Унгария и Сърбия. Огромната защитена територия Мура-Драва-Дунав може спокойно да се класифицира като исторически момент, голям успех на обществата и огромен скок към устойчиво развитие от страна на Европа.
Обхващайки части от териториите на Австрия, Словения, Хърватия, Унгария и Сърбия, новият биосферен резерват заема около 700 км. от поречията на прекрасните европейски реки Мура, Драва и Дунав, а общата му площ възлиза на около 1 млн. хек. Всички тези цифри правят резервата първенец в категория "най-голяма защитена речна зона на континента".
ТУК ще се запознаеш отблизо с историята на резервата и обектите, които можеш да срещнеш на неговата територия.
Музиканти организират първия рок-бал у нас в помощ на свой колега
Музиканти се обединяват около благородната кауза да помогнат на своя колега Иван Христов, познат в средите като Ванко „Мустака“, претърпял две операции през лятото. За целта общността организира първия по рода си рок-бал в Добрич на 22 октомври (петък), от 18:00 до 23:00 часа в ресторант „България“.Организатор на събитието е Народно читалище „Добрич-2017“.
Освен музикални изпълнения, инициативата предвижда и благотворителен търг, в който ще участват вещи на български звезди, сред които Иван Лечев, Звезди Керемидчиев, а добричлията Миро дарява свое яке, шито специално за негов клип и обличано само за снимките. Д-р Милен Врабевски от Intelligent Music Project предоставя тениски и дискове на групата с негови автографи и автографи на Ronnie Romero ( IMP, Rainbow, Michael Schenker Group) и другите членове на музикалната банда. Славчо Николов от БТР предоставя тениска, шапка и CD от новия им албум, за каузата са дарени още дискове с автографи на групите „Д2“, „ТЕ“, „Анимационерите“ и др. Венко Поромански (Фондацията) изпраща свои сигничър палки и дискове, Георги Тошев предоставя свои книги с автограф, а Ники Кънчев дарява свои вещи.
Още за благотворителната инициатива ще намериш ТУК.
"Беше направо вълшебно": Как 81-годишен пианист с деменция сбъдна мечтата си да дирижира оркестър
81-годишният пианист Пол Харви, който страда от деменция, наскоро сбъдна мечтата на живота си - да дирижира симфоничен оркестър, който изпълнява собствените му музикални произведения. Така Харви успява да достигне отвъд диагнозата си и да покаже, че музиката е по-силна от всичко.
"Беше направо вълшебно! Беше толкова специално да работя с такива невероятни музиканти."
Така Пол Харви описва преживяването си като диригент на Филхармоничния оркестър на BBC, който изпълнява две от композициите на 81-годишния пианист.
Поводът за събитието е навършването на една година, откакто Харви спонтанно съчинява 2-минутна музикална композиция едва от четири ноти. Тогава синът му Ник записва видео на баща си, с което цели да покаже, че музикалните способности могат да преодолеят загубата на паметта, която идва с диагнозата деменция. Видеото придобива изключителна популярност в социалните мрежи, а Пол Харви грабва сърцата на хората в цяла Великобритания.
Как продължава вдъхновяващата история на възрастния пианист? Отговора ще откриеш ТУК.
Анита Рупова от "Успелите": Мечтая за България, в която сме по-добри едни към други и се усмихваме по-често
6 от 26-те си години Анита Рупова прекарва във Виена, където редом с работата изучава и графичен дизайн. Днес тя блести сред плеядата млади българи, избрали не просто да се завърнат в България, но и да вложат усилия, умения и сърце в подобряване на средата и хората наоколо. Обратно на родна земя сред пъстрите начинания, настроения и творения на Анита се намери място и за „Успелите“. През последните шест месеца стилът, визията и духът на медията ни са по-грабващи и вдъхновяващи тъкмо благодарение на нея. Ако искаш да бъдеш като Анита, да създаваш и визуализираш добрите новини, прочети повече и кандидатствай тук.
Какво е най-ценното, което си взе от престоя във Виена? Какво беше най-предизвикателно за теб през тези шест години?
Най-голямото предизвикателство, но и ценност от престоя във Виена бяха опознаването и намирането на мен самата по много интересен начин.
Когато заминах за Австрия, бях тотално объркана накъде изобщо искам да поеме животът ми. Виена ми даде структура и дисциплина, които до ден днешен се стремя да спазвам и нося у себе си.
Прекарах първите си съзнателни години като по-голям човек на друго място и срещнах много съмишленици по пътя.
Какво още ни сподели Анита за опита и визията си за бъдещето на България? Можеш да прочетеш в интервюто ТУК.