Успелите

По стъпките на олимпийските ни легенди: Мюнхен, 1972

Двадесетите летни олимпийски игри се провеждат от 26 август до 11 септември 1972 г. в Мюнхен, Германия. Това е втората лятна олимпиада, проведена в Германия, след така „нацистката олимпиада“ през 1936. Игрите са наречени „щастливите игри“, защото немците се стремят да представят страната си в демократична и оптимистична светлина.

Олимпиадата през 1972 г. е белязана от мюнхенското клане. Състезанията са прекъснати само за 34 часа, тъй като според президента на МОК Ейвъри Бръндидж „Игрите трябва да продължат“.

Страните, участватващи в игрите са 121, а атлетите са рекорден брой - 7 134, от които 1 059 жени и 6 075 мъже. За единадесет държави олимпиадата в Мюнхен през 1972 г. е първата, на която участват. Това са Албания, Того, Саудитска, Арабия Дахомей (сега Бенин), Свазиленд, Габон, Северна Корея, Лесото, Малави, , Сомалия и Горна Волта (сега Буркина Фасо).

Около един милиард души гледат игрите в Мюнхен по телевизията, което е рекордно много за телевизионно предаване до този момент. То може да излъчва над 13 различни състезания и 60 различни коментатори. 100 милиона германски марки струва отразяването на Игрите.

Германското федерално правителство поема половината от разходите за организирането на Олимпиадата, а Бавария и Мюнхен осигуряват по една четвърт от тях. Олимпийското село, стадион, многофункционален спортен център, спортен комплекс, басейн, колодрум и пресцентър са едни от 60-те построени и модернизирани за Игрите обекти.

За пръв път на олимпиада има клетва на съдиите. Това са и първите олимпийски игри, в които Федерална република Германия и Германската демократична република. Участват като два отделни отбори.

Хандбалът в зала се вклюва в програмата за първи път в Мюхен’72. След 52-годишно отсъствие, стрелбата с лък се завръща в програмата. Германката Лизелот Линзенхоф е първата жена, спечелила олимпийска титла в конния спорт.

Американският плувец Марк Шпиц печели седем златни медала и поставя седем световни рекорда. Но в баскетбола САЩ не успява да спечели златен медал, което се случва за първи път. Финалът срещу СССР предизвиква фурор на Олимпиадата.

Българското участие

През лятото на 1972 г. българите отбелязват най-доброто си представяне до този момент на летни олимпийски игри.

В Мюнхен изгрява силата на българските щанги.

Българските атлети се състезават в 15 спорта и печелят цели 6 златни медала.

Олимпийски шампиони стават боксьорът Георги Костадинов, щангистите Нораир Нурикян, Йордан Биков и Андон Николов, борците Петър Киров и Георги Мърков.

Георги Костадинов печели златен медал в бокса в категория до 51 кг. На финала той се боксира с тежка травма на двете ръце срещу Рвабого (Уганда). Костадинов надделява над съперника си и става първия български олимпийски шампион по бокс. Любопитен факт е, че Костадинов е един от малкото боксьори, които никога не са чупили носа си.

Снимка: Българска асоциация на спортистите олимпийци. Георги Костадинов в средата

Норайр Нурикян става олимпийски шампион в Мюнхен, а 4 години по-късно печели втора олимпийска титла на игрите в Монреал (1976). Сред запомнящите постижения са и 4-те му световни рекорда.

Общият брой на спечелените от него медали от всички състезания, в които е участвал, е 55, от които 27 златни, 14 сребърни и 14 бронзови. Той е единственият български щангист с 2 олимпийски титли.

Нурикян е награждаван многократно с високи държавни награди. Сред тях е званието „Герой на социалистическия труд“ и Орден „Георги Димитров“. През 2008 г. е награден с Орден „Стара планина“ I степен за изключителния му принос за развитието на физическото възпитание и спорта.

Йордан Биков печели златен медал в Мюнхен (1972). Той поставя и нов световен рекорд в трибоя с 485 кг, който и до днес не е подобрен. През същата година той става европейски и световен шампион. Биков е първият наш щангист с голям шлем от олимпийска, световна и европейска титла. Обявен е за спортист номер едно на България за 1972 г.

Андон Николов е наричан „неочакваният шампион”, защото нито той, нито обществеността очаква той да спечели. За фаворит е смятан големият щангист Ригерт, а конкуренцията за останалите места е голяма. Николов, който попада в българския отбор за Олимпиадата в последния момент, не е разглеждан като един от основните претенденти за титлата.

Златният шампион от Мексико 64’ Петър Киров отново разгромява конкуренцията и спечелва титлата в борбата в класическия стил, кат. до 52 кг.

Георги Мърков е другият ни олимпийски шампион от Игрите през 1972 г. По-важните му спортни постижения са: бронзов медал на световното първенство в Едмънтън (1970), златни медали от световното в София и от европейското в Катовице (1971).

В Мюнхен атлетите ни печелят цели 10 сребърни и 5 бронзови медала.

Вицешампиони стават борците ни Огнян Николов, Осман Дуралиев, Стоян Апостолов и Александър Томов, щангистите Младен Кучев, Атанас Шопов и Александър Крайчев, боксьорът Ангел Ангелов, лекоатлетките Диана Йоргова и Йорданка Благоева. Бронзови медалисти са борците Стефан Ангелов и Иван Кръстев Турлаков, лекоатлетите Иванка Христова и Василка Стоева, двойката кануисти Иван Бурчин и Федя Дамянов.

На снимката: Диана Йоргова


ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Елена Нанкова

Бакалавър Маркетинг. Интересувам се от маркетингови комуникации, кулинария, литература, кино и музика.

Оставете коментар

0 коментара