Успелите

По стъпките на олимпийските ни легенди: Монреал, 1976

Домакин на двадесет и първите летни олимпийски игри е вторият по големина град в Канада и най-големият в провинция Квебек – Монреал. Те се провеждат от 17 юли до 1 август, 1976 г.

В олимпиадата вземат участие общо 6 083 атлети от 92 страни.

Mнoго от суверенните африкански държави, както и някои други, бойкотират игрите. Поводът за това е, че МОК не е спрял от участие Нова Зеландия, чийто отбор по ръгби прави турне в Южноафриканската Република (ЮАР) по-рано през годината. МОК отказва да спре Нова Зеландия от участие в Игрите, тъй като ръгбито не е олимпийски спорт и Федерацията по ръгби на Нова Зеландия не е подчинена на Олимпийския комитет на страната. Някои държави (включително Мароко, Камерун и Египет) по време на бойкота вече са пристигнали, обаче извикват отборите си обратно още първия ден. От южна и централна Африка, само Сенегал и Кот д'Ивоар вземат участие. Държавите Ирак и Гвиана също се включват към бойкота.

Игрите в Монреал са организирани с огромен финансов дефицит. Те са открити от кралица Елизабет II, която е държавен глава на Канада. И други членове на кралското семейство присъстват на церемонията по откриването на олимпиадата. Това е от особено значение, тъй като това са първите олимпийски игри, провеждани на канадска земя. Самата дъщеря на кралицата, принцеса Ан, също се състезава, като част от британския отбор по езда.

Олимпийския огън е пренесен по „електронен“ път чрез сателит от Атина до Отава, чрез електронен пулс от истинския огън.

Макар и домакин на олимпиадата, Канада печели само 5 сребърни и 6 бронзови медала. Това е единственият път, когато домакин на олимпиада не спечелва златен медал.

Представени са женски състезания в баскетбола, хандбала и гребането.

Американските боксьори Шугър Рей Лионард, Лион Спинкс, Майкъл Спинкс, Лио Рандолф и Хауърд Дейвис Джуниър печелят по един златен медал, което се счита за най-големия успех на САЩ в бокса на олимпийски игри.

Японският гимнастик Шун Фуджимото се състезава със счупено дясно коляно. Той помага на отбора на Япония да спечели златния медал на отборното първенство. Фуджимото си счупва крака при упражненията на пода. Заради близките резултати на Япония и СССР в генералното класиране, той прикрива сериозността на травмата. Със счупено коляно, Фуджимото е бил в състояние да завърши събитието си на пръстените, изпълнявайки перфектно тройно салто и се приземява на земята с отлична стойка. Резултатът му е 9,7 и така златото отива при японците. Години по-късно, когато питат Фуджимото дали би го  направил отново, той е категоричен, че не би го направил.

Гимнастичката Надя Команечи от Румъния получава максимална оценка 10,0 (за изпълнението си на смесена успоредка, което се случва за първи път в олимпийската история). Команечи става и най-младият победител в многобоя на олимпийски игри.

Българското участие

Българският олимпийски отбор на Монреал’76 включва 158 спортисти. Страната ни се класира на 7-мо място в общото класиране по медали.

На олимпиадата през 1976 г. атлетите ни печелят общо 6 златни медала.

Иванка Христова става първата олимпийска шампионка на България в леката атлетика. На олимпиадата в Мюнхен четири години по-рано печели бронза, който е само подготовка за успеха и в Монреал.

Христова  спечелва и първото място на европейското през същата година. Тя има два световни 61 национални рекорда в спортната си кариерата. Личният й рекорд от 21,89 м е най-доброто постижение за България и до днес.

Светла Оцетова и Здравка Йорданова са шампионки в гребането по двойки скул.

Светла Оцетова завършва висше образование със специалност архитектура на обществени сгради. Тя е проектант на гребния канал в Пекин, на който се провеждат състезания по време на олимпиадата през 2008. Проектира също и гребните канали на олимпиадите в Барселона’92 г., Атланта’96, Сидни’00 и Атина’04.

Оцетова е член е на БОК(Български олимпийски комитет) от 1980 г. Член е и на Техническата комисия на Международната федерация по гребане (ФИСА), а от 2003 г. е технически директор на ФИСА. Олимпийската ни шампионка е организатор на 13 световни първенства по гребане и на 15 световни купи.

Здравка Йорданова е единственият журналист сред олимпийските шампиони на България. Тренира академично гребане двойка скул от 15-годишна. Първият й сериозен успех е бронзов медал на световното първенство в Нотингам през 1975 г.. Става световна шампионка на първенството в Нова Зеландия през 1978 г. Носителка е на два сребърни медала от първенства на планетата в Амстердам през 1977 г. и Блед – 1979 г.

Двете ни състезателки са наградени е с орден „Стара планина“, заради огромния си успех на летните олимпийски игри в Монреал.

Сийка Келбечева и Стоянка Кубратова-Груйчева печелят златни медали в дисциплината гребане двойка без кърмчия.

Нораир Нурикян  грабва за втори пореден път титлата при мъжете във вдигането на тежести, категория 56 кг.

Йордан Митков става олимпийски шампиони по вдигане на тежести в категория 75 кг, когато е  само на 20 години.

Той започва да тренира вдигане на тежести през 1968 г. За няколко години печели олимпийска, световна и европейска титла. Той оставя след себе си 12 световни и 3 олимпийски рекорда.

Хасан Исаев печели златото в борбата, свободен стил, категория 48 кг. Той се състезава с подут лакът, но тежката контузия не успява да го сломи.

Исаев е двукратен световен шампион в Истанбул  през 1974 г. и в Минск  година по-късно. Той е и сребърен медалист от световното в Техеран през 1973 г. Два пъти е печелил Европейски първенства по борба по веднъж в Лозана през 1973 и веднъж в Лудвигсхафен през 1975.

Сребърните ни медалисти са:

  • Николина Щерева — Атлетика, бягане на 800 метра, жени;
  • Мария Петкова-Вергова — Атлетика, хвърляне на диск;
  • Капка Георгиева-Панайотова, Гинка Гюрова, Марийка Модева и Рени Йорданова — Гребане с едно гребло четворки;
  • Георги Тодоров — Вдигане на тежести, мъже категория перо;
  • Трендафил Стойчев — Вдигане на тежести, мъже тежка категория;
  • Кръстьо Семерджиев — Вдигане на тежести, мъже тежка категория;
  • Стоян Николов — Борба, класически стил тежка категория;
  • Камен Горанов — Борба, класически стил тежка категория;
  • Александър Томов — Борба, класически стил супер тежка категория.

Бронз за България донасят:

  • Йорданка Благоева — Атлетика, висок скок;
  • Владимир Колев — Бокс, мъже полусредна категория;
  • Атанас Шопов — Вдигане на тежести, мъже средно тежка категория;
  • Стефан Ангелов — Борба, класически стил супер лека категория;
  • Иван Колев — Борба, класически стил средна категория;
  • Димо Костов — Борба, свободен стил полутежка категория;
  • Женският ни баскетболен отбор в състав: Красимира Богданова, Диана Брайнова-Дилова, Надка Голчева, Красимира Гюрова, Петкана Макаеева, Пенка Методиева, Снежана Михайлова, Маргарита Щъркелова, Гиргина Скерлатова, Мария Стоянова, Пенка Стоянова и Тодорка Йорданова.


ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Елена Нанкова

Бакалавър Маркетинг. Интересувам се от маркетингови комуникации, кулинария, литература, кино и музика.

Оставете коментар

0 коментара