Успелите

Вечната класация по медали и успехите на България на олимпийски игри (Част 1)

С настъпването на олимпиадата в Рио, отново се заговори за вечната класация по медали. И нищо чудно, тъй като още от древността по време на игрите в подножието на Олимп войните са спирали, а съревнованията са били мирни, само на полето на спорта. Днес също различните държави демонстрират своята мощ и развитие на олимпийските игри - летни и зимни, като по традиция летните са по-оспорвани, считани са за по-атрактивни и са по-обичани от публиката.

Една от хубавите страни на игрите е, че световната общественост измества фокуса на вниманието си от политическите, социалните теми и военните конфликти към „битката“ между спортистите по терените на олимпийската столица в съответната година.

Статистиката пази информация за двубоите между страните по време ЛОИ. И не е учудващо, че държвата с най-много медали от тези най-престижни спортни форуми е САЩ, тъй като американците по традиция са амбициозни, а и не отстъпват в техническото си развитие на държавите в Европа и Азия. След американците, следващи в класацията по брой спечелени медали от летни игри, са състезателите на Русия, като в общия брой са включени отличията на сборная, когато е била Руска империя, СССР и сега, когато е Руска Федерация. Следват Германците, поставени на трета позиция, след общия сбор от медали на ФРГ и ГДР. След тях са спортистите на Великобритания и Франция. Десетицата затварят Италия, Швеция, Австрия, Унгария и Китай. България е на престижното 18-то място в класацията по медали. Страната има завоювани 214 медала от ЛОИ, а това е десет пъти по-малко от водача в класирането САЩ, който има 2399 медала. Златните медали за спортистите ни са общо 51, а тези на САЩ за завоювали 974 олимпийски титли.

На олимпиадата в Рио - 2016, към началото на петия състезателен ден, 10 август, американците имат 21 медала, от които 5 златни, 8 сребърни и 8 бронзови, но първи в подреждането на игрите в Рио са представителите на Китай с 15 медала, Австралия е трета с 8. България все още не е записала отличие в класирането по медали. Но това не бива да отчайва спортните фенове, тъй като статистиката може да се промени.

Някои от критиците на начина, по който се развива българският спорт често изтъкват, че сушата откъм високи постижения се дължи на един общоизвестен факт, а именно, че по време на социалистическото управление в България се влагат много повече пари в спорта, съизмеримо с тогавашните икономики, отколко днес. Но въпреки всичко, победи на български спортисти на важни форуми не липсват и в съвремието ни.

Започваме изброяването на българските успехи на летни олимпийкси игри със спечелването на първия медал за страната ни.

Първият олимпийски медал за България е спечелен от боксьора Борис Георгиев на игрите в Хелзинки през 1952 г. Цветът на метала на приза, който печели Моката тогава, е бронзов, но радва хилядите спортни привърженици в страната ни. На олимпиадата в Хелзинки по медали води САЩ, чиито спортисти печелят общо 76. Следват СССР, Унгария, Швеция и Италия. България остава на 40-то място с един медал. Повече информация ТУК.

На следващата олимпиада, която се състои в Мелбърн, Австралия през 1956 г. нещата се обръщат. Отново двете велики сили в света тогава се сблъскват по спортните терени, но първи по медали от Мелбърн са състезателите на СССР, който взимат 98 медала. САЩ остават със 74, домакините от Австралия взимат 42, а след тях в подреждането са Унгария и Италия. България тогава се нарежда на 19-то място с 6 медала, които са спечелени от борците в българската делегация и футболния ни отбор. Повече информация ТУК.

Следва олимпиадата в Рим през 1960 г. СССР отново са първи в класирането по отличия със 103 отличия. Следва САЩ със 71 медала, трета е Италия с 33, сборният отбор на ФРГ и ГДР взима четвърто място с 42, а пета е Австралия с 22 медала. На игрите в Рим България печели 7 медала и се класира на 15-то място в общото класиране. Отново има превез на борбата при медалите за България и един подиум за български спортен гимнастик. Повече информация ТУК.

На игрите в Токио през 1964 г. САЩ изпреварва СССР, въпреки че има по-малък общ брой спечелени медали, но златните на американците са повече от тези на състезателите на Съветския съюз. В Токио САЩ имат 90 медала, от които 36 златни, СССР остават с 96, от които 30 златни, а надолу в таблицата след тях са Япония, Германия и Италия. България заема 11-то място в подреждането с общо 10 медала. Успехите ни са в борбата и бокса. Повече информация ТУК.

Следват игрите в Мексико през 1968 г. На тях САЩ са първи по медали, печелейки общо 107. Следва ги СССР с 91, следващите в подреждането са Япония, Унгария, ГДР. България заема тогава 18-то място с 9 медала. Те отново са спечелени от борци и боксьори. Повече информация ТУК.

На игрите в Мюнхен през 1972 г. първи стават СССР с 99 медала. Следват ги спортистите на САЩ с общо 94, а след тях са отборите на ФРГ и ГДР, както и на Япония. На игрите в Мюнхен България е 9-та с общо 21 медала. На стълбичката за награждаване се качват освен борци и боксьори, още състезатели по вдигане на тежести, лекоатлетки, канунисти. Повече информация ТУК.

На игрите в Монреал през 1976 г. учестие не взимат страни от Африка и арабския свят, които бойкотират състезанията. На тази олимпиада доминират атлетите на СССР, взели общо 125 медала. Следват ГДР с 90, САЩ с 94, ФРГ с 39, Япония с 25. България е на средно място в класирането по медали с 22. Новост е, че баскетболният ни отбор е сред призьорите на игрите. Повече информация ТУК.

Следва олимпиадата в Москва през 1980 г., която е бойкотирана от САЩ, Канада, Аржентина, Чили, Боливия, Уругвай, страни от Африка, Азия. Тогва СССР закономерно взима първото място на олимпийските игри, печелейки 195 медала. Следват ГДР със 126, България е трета с 41. На четвърто място тогава остава Куба, пета е Италия. Повече информация ТУК.

Следват игрите в Лос Анджелис през 1984 г. САЩ печелят 174 медала, Румъния - 53, ФРГ - 32, Китай - 32, Италия - 32. България и СССР бойкотират игрите, затова нашите спортисти нямат медали от игрите през 1984 г.

На игрите в Сеул през 1988 г. СССР побеждават конкурентите си за първото място в класирането, грабвайки 132 отличия. Следва ГДР със 102. Трети са САЩ с 65 медала. Следват Южна Корея и ФРГ. България е 7-ма с 35 медала. Повече информация ТУК.

С това се изчерпват успехите на социалистическия български спорт на летни олимпийски игри. Както личи от статистиката, не са никак малки и България през втората половина на XX век се бори за челни места в таблиците, с едни от най-изявените спортни нации.

Отборът, изпратен от съвременна България в Рио също има шансове за медали и ние стискаме палци те да бъдат в актива на атлетите ни час по-скоро. Но най-важното на всички олипмийски игри са не медалите, а участието. И то е факт за българската делегация, затова нека се радваме на присъствието на българските спортисти в Рио де Жанейро.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Мая Джамбазова

Родена съм през 1988 г. във Варна, където живея и до днес. Студентските си години прекарах във Велико Търново, превръщайки хобитата си: история и психология, в професия. Първите ми статии излязоха в университетския вестник на ВТУ. Обичам да пиша материали за история, археология, кино, театър, различни културни събития, рок музика и не на последно място, за книги.

Оставете коментар

0 коментара