Успелите

Вдъхновение за ново начало: Кои са най-четените интервюта за 2021 г.?

Ето, че идва време за последния ни обзор за миналата година. Равносметката понякога е хубаво нещо особено за нашия екип, защото и през тази година успяхме да разкажем множество вдъхновяващи истории, които сме сигурни, че са докоснали и Вас. 2021 не беше лесна година, но въпреки всички негативни новини ние намерихме позитивните и разказахме историите на немалко вдъхновители. Насладете се на най-четените интервюта за 2021 г. и затегнете коланите, защото през 2022 г. Ви очакват поне още толкова.

Д-р Динко Младенов: В България има изключителни млади медици!

Д-р Динко Младенов е лекар с над 37 години стаж. Той е основател, управител и главен консултант на първата частна болница в град Пловдив – „Медикус Алфа“, както и един от основателите на Национално сдружение на частните болници (НСЧБ). Движен от желанието си да намери решение на един от най-големите проблеми в българското здравеопазване, а именно изтичането на кадри зад граница, д-р Младенов основава фондация „Млади медици за България“ през месец юли 2020 година.

А имаме изключителни млади медици! Чета им мотивационните писма и съм щастлив, че идват толкова разумни, ентусиазирани и решени да развият кариерата си в България млади медици.

Борис Павлов: Все повече българи инвестират в имоти, нужна е финансова грамотност

Борис Павлов е основател и изпълнителен директор на Flat Manager – българска компания за управление на имоти. Преди да я основе, той работи като финансист за инвестиционната банка Societe Generale в Париж, Лондон и Ню Йорк.

Въпреки изказванията на някои анализатори балон на цените на имотите в България няма и не очаквам да има такъв в близките 3-4 години. Това не е мое мнение, а резултат от анализ, базиран на конкретни данни и паралели с други европейски държави.

Михаил Кунчев: Нека помним историята си като живеем с куража и смелостта на дядовците ни

Михаил NO-MAD Кунчев е писател, документалист и телевизионер. През последните петнайсет години е бил начело на едни от най-големите телевизионни продукции у нас. Автор и режисьор на шест дългометражни документални филма, проследяващи пътя на воина от Балканите до Близкия Изток. До момента те имат 24 фестивални селекции по света.

А хора, които не очакват мечтите им сами да се довлекат до тях по течението, а се нахвърлят да ги покорят на абордаж. И ако се окажат насред буря, докато това се случва, няма да заплачат под палубата, а ще застанат гордо на мачтата си. Ако смъртта е решила да се вгледа в тях, поне ще ѝ отвърнат с намигване. А понякога и с пръст.

Катрин Ванкова - актрисата с български корени, за която тепърва ще чуваме повече

Катрин е родена в София, живяла е за кратко в Пловдив. Когато е на пет години, се премества заедно със семейството си в Каталуния. Израснала в чужбина, тя се опитва да запази своята силна връзка с България чрез посещения в родината. Надява се в бъдеще да има повече възможности да представи страната ни през своя артистичен поглед на широката публика. Сред проектите ѝ се откроява последният – холивудската продукция "The Unbearable Weight of Massive Talent".

Обичам тези моменти, в които си заедно с „големите имена“, но виждаш, че в края на деня сме едни и същи. Много хора възкликват – "Уау, Никълъс Кейдж!". Но когато си там, виждаш, че всички сме еднакви и че той е човек като теб, който си върши работата.

Димитър Милчев за Мет Гала, идолите в модния дизайн и куража да сбъдваш мечтите си

Той е едва на 23, а две прекрасни рокли, излезли изпод неговите ръце, вече са носени на едно от най-престижните модни събития в цял свят - нюйоркската Мет Гала. 

Причината да се захвана с моден дизайн е Айрис ван Херпен - любимата ми дизайнерка, откакто бях на 11", споделя той пред Uspelite.bg. "Тя ми показа, че науката може да се комбинира с модата и изкуството. Просто инкорпорира науката в изкуството по начин, който мисля, че говори достатъчно сам по себе си. И ефектът е ясен.

Йонко и Жасмина, които създадоха първите български протеинови бонбони

Йонко Чуклев и Жасмина Гевезиева са двама млади и активни българи, които решават да стартират собствен бизнес в разгара на пандемията. Големият риск, който поемат, бързо се оправдава и днес можете да намерите протеиновите бонбони Cardinal Bites в много и различни обекти в страната. 

Води ни и неразкритият потенциал на България в сферата на храните и напитките. България е сред топ производителите на билки в Европа, българският пчелен мед се използва за подобрител на медовете от Азия, близо 24 милиона японци ядат българско кисело мляко. Иновативни родни продукти като олио от орехи или органични капсули с розово масло ежегодно впечатляват на международни изложения. Влагането на блага, които България ни предоставя, в един по-иновативен продукт има висок потенциал, включително и на световните пазари.

Коя е Флора и защо от нея съвети търсят всички?

Флора Стратиева е едва на 21 години, а видеа, интервюта, че дори и съвети от нея вече търсят водещи политически лидери, партии и анализатори. Флора изучава журналистика в трети курс и работи в БНТ, но все още намира за "силно казано", че е част от материята. YouTube каналът ѝ е един от най-забавните, популярни и политически ангажиращи в мрежата, та ако все още не сте, непременно се абонирайте.

Също така се радвам, когато някой ми каже, че е обмислял да учи в Англия, където живеех преди, но заради мен е размислил или решил да се върне, понеже аз се върнах в България. Такива неща много ми стоплят сърцето.

Изкуство с мисия: Кой е стрийт артистът, който облагородява София?

Лазар Любенов - LAZO е от онези артисти, които мигом те грабват с талант, ведро настроение, ангажираност към градската среда и обитателите ѝ. Види ли език на омразата под формата на грозновата драсканица, Лазар оставя своя пъстроцветен превод, превръщайки София в по-разчупен, усмихнат и гостоприемен град. Изкуството му заразява не само пребиваващите в столичния център, но и хлапета от уязвими групи, включително деца-бежанци, настанени в лагер. 

Аз цял живот си рисувам и дойде момент, в който се почувствах достатъчно зрял, за да си купя спрей. Реших най-сетне да изпробвам материала, за който само бях бленувал като дете.

Петър Цанков - българинът зад надеждните системи за изкуствен интелект

Петър е от Стара Загора. Когато е на 20 години, заминава за САЩ да следва компютърни науки в престижния Georgia Tech. Амбицията го отвежда после в Швейцарския федерален технологичен институт в Цюрих (ETH), Швейцария, където прави докторантура по сигурност и надеждност на системите. Завършва го през 2018 година, когато е отличен с наградата „Джон Атанасов“. Междувременно вече е сред създателите на своето първо ETH бизнес начинание ChainSecurity, което само за две години се превръща в световен лидер в сигурността на умните договори и успешно продадено на PricewaterhouseCoopers (PwC). Следващата стъпка в развитието му на „2 в 1“: учен и предприемач, е LatticeFlow, която основава заедно с трима свои колеги през лятото на 2020 година.

За първи път създадохме продукт, който математически анализира системи с изкуствен интелект и проверява дали те правилно изпълняват зададените им задачи. 

Евгения Ефтимова за нулевия отпадък и малките места, в които имаш възможност за големи дела

30-годишна, родом от гр. Сандански, Евгения е една от номинираните в класацията на Дарик радио “40 до 40”, включваща млади българи до 40 години, чиито дела и идеи надграждат средата на живот у нас. Ефтимова е номинирана в категорията "Бизнес и предприемачество", като мотив за попадането ѝ в класацията е нейната дейност като съосновател на първото мобилно кафене със Zero Waste (нулев отпадък) насоченост в България - "МОКА Coffee & Cakes".

Щом ние успяхме да създадем добре работещ бизнес със zero waste, мисля, че и останалите заведения биха могли да положат усилия в тази посока.

Кристиана и Тодор: Търсим следващите български младежки делегати към ООН!

Уменията и знанията, които ще усвоят дори в рамките на самия конкурс, са несравними. С всеки следващ кръг кандидатите ще научават повече за начина, по който работи ООН. Това е безценно знание за студенти по международни отношения, международно право, а и за всички останали.

Европейският шампион по таекуондо Кирил Илиев: Най-ценният ми урок е да не се отказвам

21-годишният спортист от Благоевград се занимава с таекуондо от 16 години насам, а през 2018 г. започва да тренира и кикбокс. Днес Кирил постига невероятни успехи на европейската и световната спортна сцена, а отдадеността и подкрепата на близките и треньорите му помагат да продължава напред.

Никой не е станал шампион от първия път, а дори и да успееш да го постигнеш още в началото, ако след това се откажеш, няма как да има втори.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Каролина Занкова

Вярва, че доброто ще спаси света. Силно запалена по поезията с нотка любов и щипка лудост, с привкус на ирония. Изучава „Медии и журналистика“ в УНСС. Специално място в сърцето ѝ заемат пухкавите, елегантни и драскащи животни, наречени котки.

Оставете коментар

0 коментара