Успелите

По стъпките на олимпийските ни легенди: Пекин, 2008

Двадесет и деветите летни олимпийски игри се провеждат от 8 до 24 август в китайската столица Пекин. За първи път Китай е домакин на лятна олимпиада. 204 страни взимат участие в Игрите, а броят на спортистите, дошли да премерят сили с конкуренцията от цял свят, е 11,028.

Правителството на Китайската народна република инвестира много финансови средства в нови постройки и транспортни системи. 37 съоръжения са използвани за домакин на събитията, включително 12, които са построени специално за Игрите. Гребният канал, който е открит на 10 август 2007 г., е проектиран от българската златна медалистка от олимпиадата в Монреал 1976 — Светла Оцетова.

Летните олимпийски игри в Пекин през 2008 г. са най-гледаните в историята, като 4.7 милиарда зрители по целия свят ги следят.

Официалното лого на тази олимпиада, наречено „Танцуващият Пекин", се отнася до града домакин, което е изобразено с помощта на стилизирана калиграфска буква Дзин (京, която означава главен – в английския език думата capital означава столица, но и главен, главна буква). Откритите ръце на калиграфската дума символизират поканата, отправена от Китай да сподели своята култура с целия свят.

Талисманите на олимпиадата носят общото име Фува и са избрани на хилядния ден преди започването на игрите. Всеки един от талисманите има свое име и заедно символизират петте елемента на китайската философия, но също така и петте олимпийски кръга. Петте човечета представляват риба, панда, огън, тибетска антилопа и лястовица. Имената им са Беибеи (Beibei), Дзиндзин (Jingjing), Хуанхуан (Huanhuan), Инин (Yingying), и Нини (Nini). Когато имената им се съберат в едно изречение, се получава Běijīng huānyíng nǐ („Пекин те приветства”).

На 26 юни 2005 е обявено мотото на олимпиадата — „Един свят, една мечта”. Мотото е избрано сред 211 000 предложения, дошли от целия свят, с инициативата всички по света да усетят олимпийския дух и да построят заедно едно по-добро бъдеще за човечеството.

Надпреварите по футбол, плуване, ветроходство и други спортове са в съседни на Пекин градове. Церемонията по откриването започва точно в 08:08:08 вечерно време на националния стадион на Пекин. В китайската култура числото 8 се асоциира с просперитета и вярата.

Олимпийският факел представлява олицетворение на традиционните китайски ценности, съчетани с най-новите научни постижения. Дълъг е 72 сантиметра и тежи точно 985 грама. Изобретен е от специален гравиран алуминий, оцветен с андона технология. За първи път олимпийският факел е екологичен и подлежащ на рециклиране. Дори при вятър със скорост 65 км в час и силен дъжд - 50 мм на квадратен метър, огънят не може да изгасне. Повърхността на факела е обработена по такъв начин, че да не отразява светлината. Захранван с пропан, пламъкът му може да гори 15 минути.

В Пекин са поставени 43 световни и 132 олимпийски рекорда. 86 страни спечелват най-малко по един медал на олимпиадата, което е без прецедент. За първи път в историята на олимпийските игри, най-много златни медали се печелят от азиатска държава. Китайските спортисти завоюват цели 51 златни медала от общо 100 спечелени.САЩ има най-много медали като цяло - 110.  

Българското участие

Българският олимпийски отбор се състои от 72 спортисти,  спечелили квота за олимпиадата.

Президентът Георги Първанов също присъства на Игрите

Атлетите ни спечелват общо 5 медала на олимпиадата в Пекин.

Румяна Нейкова е единствената ни олимпийска шампионка от Пекин’08. Тя печели златен медал в гребането, дисцплината едноместен скиф с резултат от 7:22:32 мин.

Преди това тя е участвала и на летните олимпийски игри в Барселона, Атланта, Сидни и Атина . След като ориентира към скифа, печели първия си медал на световно първенство - бронзов през 1999 г. На летните олимпийски игри в Сидни се класира втора, след беларускинята Екатерина Карстен, като победителката е била определена едва след фото-финиш. В Атина остава трета след германката Катрин Рутшов-Стомпоровски и Екатерина Карстен.

През 2002 г. и 2003 г. печели златни медали от световните първенства в Севиля и Милано, което я прави единствената българка с два златни медала от световни първенства по гребане. На първенството през 2002 г. поставя нов световен рекорд на скиф от 7:07 минути.

На световното първенство през 2005 г. в Гифу, (Япония), Румяна Нейкова и Миглена Маркова печелят сребърни медали на двойка-скул. На световното първенство в Мюнхен, през 2007 г., печели сребърен медал. Месец по-късно спечелва титлата на Европейското първенство в Познан.

Станка Златева печели сребърен медал по борба, в категорията до 72 кг, след като губи от китайката Дзяо Ван още в първата част на финала, като е туширана при 3:8 точки.

На следващите летни олимпийски игри в Лондон тя отново става вицешампионка в същата категория. За постижението си е избрана да носи знамето на България на церемонията по закриването на олимпийските игри.

Златева е петкратна европейска и петкратна световна шампионка.

Тя е състезателка номер 1 в света по борба за 2006, 2007 и 2010 г.

Избрана е за Спортист номер 1 на Балканите за 2010 г., Спортист №1 на България за 2007, 2010 и 2011 г. и Спортист № 2 на България за 2008 г.

В началото на 2016 г. прекратява състезателната си кариера и става треньор.

Явор Янакиев е бронзов медалист от Игрите в Пекин. Той се състезава в гръко-римски стил борба, в категорията до 74 кг Янакиев е световен шампион по борба класически стил от Световното първенство през 2007 г. в Баку (Азербайджан).

Той е избран за Спортист №3 на България за 2007 г. През септември 2008 г. е обявен за почетен гражданин на Стара Загора.

Радослав Великов е вторият ни бронзов медалист от Пекин’08. Той се състезава в свободния стил борба, в категорията до 55 кг. Великов носител на множество отличия от световни и европейски първенства. Той е двукратен вицешампион на световни първенства (Будапеща 2005 г. и Истанбул 2011 г.), както и световен шампион от Гуанджоу през 2006 г.

Кирил Терзиев донася третия бронзов медал за  българската борба от олимпиадата в Пекин. Освен успеха си на Игрите, той има и две отличия от световни първенства – сребро от Баку през 2010 г. и бронз от Вилнюс през 2009 г.


ОЩЕ ПО ТЕМАТА:

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Елена Нанкова

Бакалавър Маркетинг. Интересувам се от маркетингови комуникации, кулинария, литература, кино и музика.

Оставете коментар

0 коментара