По стъпките на олимпийските ни легенди: Лондон, 2012
Тридесетите летни олимпийски игри се провеждат в Лондон, Англия от 27 юли до 12 август 2012 г. Общо 10 768 спортисти от 205 страни вземат участие в Игрите.
За провеждането на олимпиадата е било необходимо да се направи значителна реконструкция. Основният акцент пада върху новопостроения Олимпийски парк, изграден на мястото на бивш индустриален обект в Стратфорд, Източен Лондон. Освен нови постройки, организаторите са се възползвали и от стари съоръжения, които са подходящи за провеждане на Игрите.
Олимпиадата в Лондон получава всеобщо признание заради организация, доброволците, британската армия. Церемонията по откриването, режисирана от Дани Бойл, е оценена много високо в целия свят, и най-вече от британската общественост.
Американецът Майкъл Фелпс става най-награждаваният олимпийски спортист на всички времена със своите 22 медала. Саудитска Арабия, Катар и Бруней позволяват на своите спортистки за първи път да участват на олимпиадата и така към момента всяка страна е изпращала женски конкурент на най-малко една лятна олимпиада. Женският бокс прави своя дебют в Лондон.
САЩ е първенец в крайното класиране по брой спечелени медали. Следват Китай и домакинът Великобритания.
На Игрите в британската столица са подобрени 27 световни рекорда в седем спорта — плуване (8), вдигане на тежести (5), колоездене (4), лека атлетика (4), спортна стрелба (3), стрелба с лък (2) и гребане (1).
Олимпиадата в Лондон е планирана с мисъл за опазването на околната среда. Запланувано е Олимпийският парк да включва 45 хектара дива природа, с общо 525 къщички за птици и 150 - за прилепи. Местните водоеми и речни брегове са подобрени като част от процеса. Има на разположение и възобновяема енергия по време на Олимпиадата. Хранителните опаковки по време на Игрите са направени от разградими материали - нишесте и биопластмаси на целулозна основа, когато не може да се използват повторно или да се рециклират.
Песента на Muse „Survival“ е обявена за официалната песен на олимпиадата. През август 2009 г., Royal Mail, поръчва на художници и илюстратори да изработят 30 марки, които са пуснати в партиди от по 10 броя между 2009 и 2011 г. Последните излизат на 22 юли 2011 г. Две монети от по 5 паунда, проектирани от Saiman Miah са направени, за да се отбележи олимпиадата в Лондон през 2012 г.
Логото на олимпиадата в Лондон представлява изображение на числото 2012, с олимпийските кръгове, вградени в рамките на нулата.
Официалните талисмани за летните олимпийски и параолимпийски игри през 2012 г. са анимационни герои, наречени Уенлок и Мандевил. Те изобразяват две капки стомана от стоманодобивния завод в Болтън.
Награденият с Оскар за най-добър на филм „Огнените колесници” от 1981 г., който разказва историята на двама британски атлети на олимпиадата през 1924 г., се излъчва като промоционално видео за Лондон’12. Саундтракът на филма звучи по време на церемонията по откриването на Игрите, в изпълнение на лондонския симфоничен оркестър, дирижиран от Саймън Ратъл. Спектакълът е съпроводен и от комедиен скеч на Роуън Аткинсън (актьорът, добил световна популярност най-вече с ролята си на Мистър Бийн).
Българското участие
Българските атлети печелят 2 медала на летните олимпийски игри в Лондон през 2012 г.
Станка Златева става вицешампионка по борба, свободен стил, в категория до 72 кг. За постижението си е избрана да носи знамето на България на церемонията по закриването на олимпийските игри. По пътя си към финала Станка Златева разгромява четири съпернички.
13-ият ден на Игрите в английската столица се оказва фатален за българската състезателка, тъй като във финалната, решаваща, среща тя за втори пореден път не успява да осъществи мечтата си за златен медал. 21-годишната рускиня Наталия Воробьова надделява над нашата състезателка и, както в Пекин преди 4 години, Златева отново остава със сребърен медал, и то по същия начин - след загуба с туш, предизвикана от груба грешка на българката.
Въпреки че не успява да стане олимпийска шампионка, Станка Златева е най-титулуваната състезателка в своята категория. Тя е петкратна световна и също толкова пъти европейска шампионка. Била е избирана за Спортист на България три пъти (2007, 2010, 2011).
Тервел Пулев печели бронзов медал в бокса. Европейският шампион в категория до 91 килограма побеждава аржентинеца Йамил Пералта с 13:10 точки , като по този начин си осигурява място в голямата четворка и минимум бронзово отличие в дебюта си на най-големия спортен форум, тъй като според правилата, победителите от двете полуфинални срещи спорят за олимпийското злато, докато загубилите остават с бронзовото отличие.
Във полуфиналния мач обаче Тервел не успява да надвие световния шампион (2011), бъдещ олимпийски шампион и „боксьор №1 за 2012 на АИБА“- украинеца Олександър Усик, и остава с бронзов медал, което също е голямо постижение за нашия боксьор.
Тервел е боксьор № 1 на България за 2010, 2011 и 2012 г., благодарение на най-успешните класирания, които носи на БФ Бокс през всяка една от тези години.
Бронзовият ни медалист от Лондон’12 е участник в 3 европейски и 2 световни първенства за мъже и на световно и европейско първенство за юноши. Европейски вицешампион от първенството в Москва (2010).
През същата година Тервел Пулев е поканен поименно на европейска купа в Харков, Украйна. Независимо, че е с температура и грип той приема и участва. Там Тервел побеждава Алексей Егоров (Русия) и губи на финал от Усик (Украйна).
На европейското първенство в Анкара (2011) за втори път в своята кариера става европейски вицешампион.
Тервел Пулев е носител на златни медали от международни турнири в Мостар (2004), Испания (2006), Сърбия Кралево, Белград (2008, 2010 и 2011), „Умаханов мемориал“ в Дагестан (2009). Печели „Златна ръкавица“, Албания (2012) и „Vllaznia memorial“ Трабзон (2012). Пулев често е награждаван и за най-техничен състезател на международните турнири, в които се състезава.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: