Успелите

European heritage volunteers с първи проект в България

Голям международен екип от специалисти доброволци пристигна в България за реставрацията на уникалната базилика, разкрита при село Оногур в община Тервел, област Добрич. Работата започна на 14 юли и ще продължи до 28 юли 2019 като това е първият проект на територията на България на организацията European heritage volunteers, спечелила си известност със своите доброволчески инициативи за опазване на културното наследство на Европа. 

Доброволците, които ще вземат участие в реставрационните дейности, са от България, Япония, Германия, САЩ, Испания, Индия, Русия, Албания, Китай и Косово и са с различни професии – историци, консерватори, архитекти, инженери. Тяхната задача ще бъде да обследват състоянието на останките и да изготвят и приложат подходяща стратегия за теренна консервация на ценния исторически обект. Дейността им ще бъде направлявана от археолога Боян Тотев, уредник в РИМ – Добрич, и реставраторите д-р Красимира Франгова от Кралската немска академия по изящно изкуство, и Томе Филов от Националния институт „Стоби“ в Македония.

Припомняме, че за първи път базиликата, която е с внушителните размери 58 х 29 м, бе идентифицирана през 2013 г. чрез геофизично изследване и едва три години по-късно, през 2016 г., бяха проведени първите разкопки под ръководството на проф. Казимир Попконстантинов и на Боян Тотев. Особен интерес представляват олтарното пространство на храма и синтронът (каменната, стъпаловидна пейка, предназначена за духовенството), който прави впечатление с необикновената си височина – около 2 м. Запазени са първите три от деветте му стъпала.

Базиликата се е намирала в очертанията на древния римски град Палматис, важен укрепен център на пътя между Дуросторум (дн. Силистра) и Марцианополис (дн. Девня). Градът е заемал площ от 225 декара и е разполагал с 20 бойни и наблюдателни кули. През VI в. е получил статут и на епископски център, превръщайки се в значим религиозен, административен и светски център. Очевидно базиликата е била неговата гордост.

Самият проект за нейната реставрация е одобрен през ноември 2018 г. от European heritage volunteers. Техен партньор ще бъде Регионален исторически музей – Добрич със съдействието на Община Тервел. Допълнителна финансова и материална подкрепа е оказана от фирмите „Планекс“ ООД - Варна, „Рьофикс“ ЕООД, Remmers Bulgaria, Земеделска кооперация „БЕЗМЕР“, КИИП – РК Варна, сдружение „ДоброЖънци“.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара