Успелите

EDITogether: Да редактираме дигитална България

Институциите трябва да заговорят езика на стартъп екосистемата, а Министерството на Икономиката да покаже с действия, че “София Тех Парк” може да работи ефективно. Това са част от препоръките, които отворената мрежа за дигитално развитие EDIT отправи към правителството и държавната администрация в рамките на конференцията EDITogeher: Digital Hub Bulgaria.

Мерките в изготвения от EDIT доклад целят подобряване на средата за стартиране и развитие на дигитален и дигитално задвижван бизнес в България. Събитието беше открито от основателя на MOVE.BG и инициатор на EDIT Саша Безуханова. От подиума приветствия отправиха министрите на икономиката Теодор Седларски и на образованието и науката Николай Денков и представиха настоящите институционални мерки за иновативно икономическо развитие. В обръщението си Исирдо Ласло - директор на Startup Europe, акцентира върху приоритетната подкрепа на стартиращите компании на европейско ниво с конкретни програми и финансиране.

“В България имаме много талантливи инженери и предприемачи, които разработват авангардни технологии в компаниите, които стартират. С настоящия доклад целим да мобилизираме обществена подкрепа и да подпомогнем държавните и академични институции в дефиниране на още по-амбициозна и ефективна програма за подкрепа на иновативния стартиращ бизнес в България, както и за прилагането на иновациите в традиционните бизнес предприятия.”, каза Саша Безуханова, и допълни, че предходното проучване на EDIT - Innovationship Bulgaria е идентифицирало около 300 стартиращи компании, 91% от които развиват продукти за световен пазар, а 21% имат вече регистрирани свои патенти или марки.

Мрежата EDIT представи препоръки за конкретни мерки за развитие на дигиталната икономика и съвместен призив на стартъп екосистемата за подкрепа за прилагането им. Необходимо е стимулиране на предприемачеството още в образователните институции, както и улесняването на административните процеси за стартиращи компании.

Препоръките включват и ревизиране на дейността на институции като Изпълнителната агенция за насърчаване на малки и средни предприеяти (ИАНМСП), които трябва да подпомагат развитието и излизането на български компании на международните пазари. Сред препоръките е и популяризирането и създаването на нормативна рамка и стимули за форми на алтернативно финансиране като краудфъндинг (съвместно инвестиране) или от т.нар бизнес ангели. Централно място сред препоръките към правителството заема и темата за развиването на стартъп екосистеми в цялата страна.

Целия призив може да видите и подкрепите ТУК.


EDIT.bg (Economic Development via Innovation and Technology) e отворена мрежа, обединяваща организации и компании, заинтересовани от развитието на дигиталната индустрия в България. Основатели на проекта са MOVE.BG, Start It Smart, StartUP Foundation, Association of Bulgarian Leaders and Entrepreneurs ABLE, Betahaus, Bulgarian Centre of Women in Technology, Brain Workshop Institute, Eleven Accelerator Venture Fund, LAUNCHub Seed and Acceleration Fund, NEVEQ, TAKEOVER, Perpetto, Reloyalty, join the players, web/desh. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Десислава Иванова

Като порасне Деси иска да стане светла вълшебница и вярва, че ако отвори достатъчно гардероби, ще намери Нарния. Обича: книги, сладкиши, небивалици и птици. Обожава: Игинатора. Не обича: четни числа (освен 8). Мрази рукола! Пристрастена е към фъстъчено масло.

Оставете коментар

0 коментара