Волейбол без граници
Срещата на хора с различни таланти е интересна и взаимно насърчителна, а срещата на различни култури е най-плодотворна. Световната история убедително ни учи, че най-пълно съчетание на благоденствие, свобода, изкуство, наука, развитие на спорта срещаме там, където мирно съжителстват много и разнородни култури. И нещо повече, само динамичните и открити култури не умират. Защото те постоянно се учат как да възприемат от другите и как да запазят себе си.
През изминалите дни българското женско волейболно първенство се промени. Промяната дойде от това, че женският волейболен отбор на „ЙЕБ-Шумен” реализира исторически трансфер в световния волейбол с привличането на първата спортистка от персийската държава, която ще се състезава професионално извън границите на родината си, при това в европейски отбор! Трансфер, за който дори медиен гигант като британската BBC подготвя специален филм.
Шуменският отбор ще може да разчита за втория полусезон на състезателката от Иран - Маедех Борхани Есфахани – 29-годишна, висока 183 см. Досега се е състезавала за тима на Сармайех Банк в иранското първенство. В основата на привличането на иранската волейболистка в редиците на ЙЕБ-Шумен е мениджърът Мехмед Башаран, който преди няколко години направи друг звезден трансфер, след като прати в турския Халкбанк (Анкара) звездното трио Радостин Стойчев-Матей Казийски-Османи Хуанторена.
Интересен факт е, че за да започне да играе в България - с иранското министерство на спорта са водени преговори цели 2 години.
Мениджърът сподели:
Ние просто дадохме гаранции на Иранската волейболна федерация, че тя ще играе с облекло, което е присъщо за техните нрави и обичаи. Тя се явява и част от Олимпийския комитет на Иран и е посланик на мира.
Броени дни след нейното официално представяне шуменският отбор привлече още една състезателка на Иран. Втората състезателка, която ще играе на българска земя, е капитанът на националния отбор на персийската държава - Зейнаб Гювех.
Тя е на 33 години и е универсален състезател, като по всяка вероятност в Шумен ще бъде използвана на поста посрещач. Зейнаб е висока 175 см и досега е играла за иранския Сармайех Банк. Любопитното е, че нейният баща - Али Гювех, е истинска звезда в родината ѝ, защото е бил един от най-добрите футболисти на Иран с изявите си като вратар в националния тим.
Ако се върнем малко по-назад във времето ще видим положителната посока, в която се развива спортът след разрешаването за носене на бурки. Става дума за турнира по плажен волейбол на Олимпийските игри през 2012 година в Лондон. Дотогава състезателките бяха задължени да носят всеизвестните бикини или цял бански костюм, но в годината на предишните игри в Лондон бе решено, че спортът трябва да бъде "сблъсък на цивилизации".
Промяната постигна целта да накара повече хора да играят волейбол. Докато в квалификационния процес за Лондон 2012 участваха 143 държави, за Рио в него се включиха 169 страни.
Погледнато поне по един начин тази промяна се оказва ефективна и изпълнява целта на федерацията - да накара повече хора да играят волейбол, да направи по-атрактивна играта и да докаже, че различните култури ни правят интересни.
Спортът трябва да привлича и хора от други цивилизации, за които оскъдното облекло е неприемливо. Впечaтляващо е, когато от едната страна на мрежата застанат момичета облечени с дълъг панталон, дълги ръкави и хиджаб, а от другата са по къси гащета и потници – но всички са водени от любовта към играта. Те не просто променят изградените представи за волейбол, но и демонстрират следването на олипимпийския идеал за срещата на различни култури и разрушаването на гранциите между „различните“.