Успелите

14-о издание на фестивала „Антистатик“ ни връща усещането за близост

Между 28 май и 6 юни в София ще се проведе 14-то издание на „Антистатик – на живо, което сякаш е по-важно от всякога. След една изключително турбулентна година Международният фестивал за съвременен танц и пърформанс ни кани да направим една стъпка по-близо до вчерашния ден, в който се срещахме, прегръщахме и танцувахме заедно. Затова избира за свое мото пожеланието „все по-близо“ и го превръща в закономерност на своята територия, сближавайки изкуството и публиката.

Програмата на фестивала предвижда 15 събития, сред които представления, срещи с артисти, разговори, както и премиера на брой 3 на единственото в България годишно „Списание за танц“.

На 28 май, в 19:00 ч., празникът срещу статичността започва със специално откриване с вход свободен, за което в София пристига хореографката Паула Розолен (Германия). Тя ще работи заедно с 20 български изпълнители от различни възрасти и с разнообразен опит по създаване на представлението „В почит към Мърс Кънингам“

На 29 май, от 19:00 ч. на сцената на ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс, се качва неповторимият Кевин Джийн (Франция), за да превърне реалността и заобикалящата среда в залата в метафора с най-новото си представление „По същество“.

В последния ден на месец май, от 19:00 ч., отново в ДНК фестивалната програма предлага двойна доза от работата на хореографката и изпълнителка Меган Бридж (САЩ). В една вечер тя ще представи две свои сола - „Морфичен резонанс“ и „Съгласие“ - в които важен неин партньор е музиката. 

На 1 юни, на сцена „Дерида“ ще се веят знамена и „виновникът“ за това отново е хореографката Паула Розолен, която с второто си представление в програмата на „Антистатик“ и в партньорство с Гьоте-институт България се обръща към това отдавна пренебрегнато средство за общуване. 

На 4 юни, от 19:30 ч., публиката на „Антистатик“ посреща Томи Паазонен (Германия) на сцена „Дерида“, в партньорство с Гьоте-институт България. Една от отличителните черти на творческия подход на хореографа и бивш балетист Паазонен е, че с всеки следващ артистичен проект той прави нещо, което не е пробвал досега. Така на 50-годишна възраст осъзнава, че има форма, която дълго е избягвал и е време за първия му солов проект. Започва работа по „Ретроспекция - 5 сола за 5 десетилетия“.

„Преди Covid-19 развитието на съвременното изкуство се задвижваше от „по-малкото е повече“ - принципът на Модерността. С въвеждането на всички ограничения през последните месеци, довели до по-малко общуване, по-малко срещи на живо, по-малко танци, по-малко въвлеченост, сякаш неизбежно е време изкуството на пърформанса да постави под въпрос тази теза и да се запита дали по-малкото е все така повече, или вече е нищо“ – споделя Вили Прагер, автор на следващото представление от фестивалната програма, което можем да видим на 5 юни на сцена „Дерида“: „По-малкото може да е повече, но понякога си е просто нищо“.

Няма по-подходящ финал за фестивал от представление, обобщаващо философията му. „Танцови маниаци“ е заглавието на работата на хореографа и драматург Симона Дяконеску (Румъния), която ще видим на 6 юни в ДНК – пространство за съвременен танц и пърформанс. Представлението е посветено на едно от най-мистериозните явления в Европа от началото на 16 в. Тогава, на централния площад в Страсбург, избухва танцова епидемия. 

Повече подробности за програмата на „Антистатик” можете да откриете на antistaticfestival.org, както и в Инстаграм (@antistaticfest), Фейсбук (@antistatic.international.festival), и в YouTube канала на фестивала.

Билети за всички представления очаквайте в предварителна онлайн продажба от 10 лв. на EPAYGO.BG, както и 15 лв. на касите на Билетен център - НДК, сцена „Дерида“, касите на EASY PAY, както и на EPAYGO.BG в деня на представлението.

Медийни партньори на 14-то издание на „Антистатик“ освен Портал за култура, изкуство и общество Култура“ са и Успелите“, както и много други. 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара