3 българки са отличени със стипендия „За жените в науката“
Жени учени, развиващи се в областта на геоморфология, химия и биология, са носители на националната стипендия „За жените в науката“ за България. Д-р Ахинора Балтакова, д-р Йорданка Каракирова и д-р Калина Николова-Ганева бяха отличени за своите научни постижения.
В аулата на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ на церемония бяха връчени парични награди на стойност 5000 евро като част от програмите на L’Oréal и UNESCO за млади жени учени.
Сред подкрепените проекти е „Режим, динамика и пространствен обхват на криогенните процеси в Пирин“ на главен асистент към катедра Климатология, хидрология и геоморфология към ГГФ на СУ „Св. Климент Охридски“ д-р Ахинора Балтакова. Целта ѝ е да изследва въздействието на глобалното затопляне във високите планински части.
Проектът на доц. д-р Йорданка Каракирова, главен асистент в Института по Катализ към БАН е свързан с измерване на нивата на радиация и носи името „Разработване на нов вид твърдо тяло/ЕПР дозиметри за високоенергетично лъчение“.
Изследвания в областта на молекулярната биология е проектът на д-р Калина Николова-Ганева, главен асистент в лаборатория по Експериментална имунология, институт по Микробиология към БАН. Нейният проект е „Модулиране цитокиновия синтез на регулаторни Б лимфоцити посредством епигенетична модификация на генома“ .
Националната програма „За жените в науката“ се провежда за 6-та поредна година и отчита сериозен интерес. По думи на Бриджит Стрелър, генерален мениджър на L’Oréal България, тази година има най-голям брой подадени кандидатури.
За постиженията в развитието на научното познание младите учени бяха поздравени от посланика на република Франция Ерик Льобедел и от главния секретар на Националната комисия за ЮНЕСКО Мария Донска. Поздравителен адрес към стипендиантките и гостите на събитието беше изпратен и от Ирина Бокова, генерален директор на UNESCO.
Музикалното оформление на вечерта беше поверено на дамите от струнна вокална формация „КвартетЪТ“.
Важна част от вечерта беше официалното представяне на Манифест „За жените в науката“. С този призив се стреми да се постигне по-висок брой на жени, които се занимават с научна дейност. Колкото по-ясно е познаването на проблема от широката общественост за препятствията на жените при достъп до наука, толкова по-бързо ще се ускори постигането на промяна.
Повече информация за Манифеста можете да откриете ТУК.
За споделения опит на миналогодишните победители от Националната програма „За жените в науката“ може да изгледате видеото.
Снимки: „За жените в науката“