Успелите

3 бронзови медала и квота за България спечелиха борците ни от Световното първенство

Мими Христова спечели първия си медал на световни първенства по борба. След като тушира Татяна Паулова на финала на 65 килограма, боркинята ни спечели бронзовия медал.

Схватката с Паулова от Беларус започна трудно за двукратната ни европейска шампионка Христова, която загуби първите две точки. Двете дори сблъскаха главите си и последва медицинска намеса. След нея обаче Христова направи агресивна атака, събори Паулава на тепиха за две точки и продължи движението още няколко секунди за туш.

Преди това българката трябваше да минава през репешажи, след като загуби с 2:11 от американката Мейси Килти, която обаче стигна до финала. В репешажите българката тушира Валерия Суворова от Русия преди да стигне до директната схватка за бронза срещу Паулават.

Рамазан Рамазанов спечели също трето място на 70 килограма свободен стил мъже на старта. Във финала преодоля Зирадин Байрамов от Азербайджан, европейски шампион до 23 години, с 11:7. И двете отличия - на Христова и Рамазанов, са в неолимпийски категории.

Това е втори успех за Рамазан за този сезон, след като през април спечели сребърен медал на европейското първенство. Той също така стана носител на златния пояс "Дан Колов" и "Спортист номер 1" на Велико Търново за 2022 година.

Семен Новиков се прибра с бронз, след като победи Ислам Абатов, трети от Евро 22, от Азербайджан в категория до 87 килограма. С резултат от 6:3, българинът спечели и квота за България за Олимпийските игри в Париж догодина. Това е второ отличие, което Новиков носи за страната ни от началото на годината. По-рано през сезона той взе бронз и на Европейското първенство.

С този резултат българите ни си тръгнаха от "Шарк Арена", Белград с общо три отличия и една квота.