91 години ще отбележи през тази есен кино "Влайкова"
В столицата има кино, което вече е на 90 лета. И за цялото си съществуване е било място за филмови прожекции, а не магазин или дискотека, както други зали. Това е кино "Влайкова".
"Влайкова" е най-старото и действащо кино в столицата и първото, носещо име на жена у нас. Сградата за него е дарена от Мария Влайкова, съпругата на писателя Тодор Влайков, която имала мечта - да направи салон за прожекции, който освен като място за показване на кинопродукции да е и сцена за различни театрални представления, беседи и други.
Мария Влайкова успява. Учителката от Вардарска Македония ипотекира имот, за да събере парите за построяването на киното. Тя затъва в дългове, но реализира мечтата си. Само три месеца, обаче, след като вижда делото си осъществено, тя напуска света на живите и оставя Тодор Влайков вдовец. Именитият ни литературен автор се оказва в тежко финансово положение, заради проекта на Мария и затова търси помощ от държавата, надявайки се да запази салона действащ. Тогавашните власти откликват и до днес "Влайкова" е кино. В наши дни то се стопанисвана от ОНЧ "Антон Страшимиров - 1926"
Читалище "Антон Страшимиров - 1926" пише относно дейността си, че разполага с ретро зала, оборудвана с техника за разнообразна културна дейност. В дейността на културната институция влизат още поддържането на библиотека, развиването на танцови и хорови състави, организиране на уроци по китара, пиано и барбани. Към ОНЧ действат още танцови школи, както и две театрални. Библиотеката се намира на ул. "Тича" №6 в София.
Относно киното, от читалището са обявили на сайта си:
Поддържаме най-стария киносалон в София - "Влайкова", запазил своя ретро облик, продължавайки да прожектира филми на лентов носител. В нашата зала може все още да чуеш шума от прожекционния апарат. Салонът се отдава под наем за културни мероприятия.
И добавят за всички любители на филмовото изкуство, които искат да го посетят:
ОНЧ "Антон Страшимиров - 1926" се намира на ул. "Цар Иван Асен II" №11. Читалището стопанисва и киносалон "Влайкова", всеки ден можете да посетите някоя от трите ни прожекции: от 16:00, 18:00 или 20:00 часа.
Днес в салона на кино „ Влайкова” се прожектират филми, изнасят се концерти, лектории, литературни четения и събрания.
За да е пълна историята на Кино "Влайкова", добавяме още няколко щриха към разказа за миналото на залата. Официално културната институция отваря врати на 3 октомври 1926 г. и до днес на 3 октомври тя чества своя празник. Както вече споменахме, 3 месеца по-късно Мария Влайкова умира. Сградата на киното е завещана от битолската учителка на Министерството на народното просвещение още приживе, за да може салонът да оцелее, като изричното желание на Влайкова е киното да запази дейността си и да функционира единствено като културно средище, в което биват показвани филми.
При бомбандировката на София през 1944 г. киното изгаря, но е възстановено с лични средства на тогавашния наемател на сградата Стилян Георгиев. Сред повторното издигане на зданието, в него отново се помещава кино.
През 1949 г. със специално постановление на Министерски съвет, изпълнявайки се завещанието на Влайкова, сградата е дарена за вечно ползване на читалище "Антон Страшимиров".
Днес седящите места в залата на "Влайкова" са само 80, а балконът не се използва от съображения за сигурност, но в това кино, наричано от някои "последното квартално кино", все още могат да бъдат гледани филми на лента, както и да бъде видяна историята му, окачена по стените във вид на снимки от XX век.
Днес Кино "Влайкова" е дом не само на културни събития, на и истински музей на киното, където почитателите на филмовото изкуство:
"могат да се докоснат до автентичната кино техника от началото на миналия век, да усетят духа на стара София..."
Снимка: Александър Петров