Успелите

Financial Times: България се стреми да се превърне в IT център на Балканите

Financial Times публикува статия, в която излага на показ предимствата и перспективите страната ни да стане новият IT център на Балканите, базирани в исторически план на факта, че в миналото сме били именно информационно-технологичен център на СССР.

През периода 2006 г. – 2011 г. Дарин Маджаров получава бакалавърска и магистърска степен по електроника и компютърни науки в Jacobs University в Бремен, Германия. От 2011 г. е докторант в областта на възобновяеми източници на енергия и електрически коли в KU Leuven, Белгия. Дарин създава сайта Уча.се през 2012-та година, като в началото сам записва над 550 видео урока по математика, физика, химия, биология, английски език и други. 

„Видео уроците станаха толкова популярни, че се отказах от докторската си степен, завърнах се в София и създадох образователен уеб сайт.", казва 28- годишният Дарин.

Сайтът му Уча.се се реализира благодарение на инвестиция от €30 000 от страна на Launchub, местен акселератор, подкрепен от Европейския инвестиционен фонд и технологичния startUp EU’s Jeremie. Други двама български инвеститори се включват с €200 000 и тази година сайтът вече реализира първите си печалби.

България се стреми да се развива с темповете на Централна Европа, където икономиките съществуват въз основа на евтини производства и износът се измества към иновативните и творчески индустрии. Днес поколението от западни инженери и програмисти с глобални виждания спомага за появата на страната като технологична столица на Балканите.

Вече не се наблюдава масово мигриране към САЩ и Германия на завършилите компютърни науки и инженерство. Местните фирми наемат около 40 000 софтуерни инженери, докато IT секторът допринася повече от 3% за продукцията на страната, в сравнение с по-малко от 1% преди 4 години.

„България е интересен център за развитие на IT с висококвалифицирани кадри и по - ниски
разходи от което и да е друго място в Европа", казва Аспарух Коев, изпълнителен директор на Transmetrics- награден startUp, използващ голяма база данни и прогнозен анализ за подобряване ефективността в транспортния сектор.


София и Пловдив се превръщат  в процъфтяващи аутсорсинг центрове, осигурявайки работа за хиляди млади IT специалисти. Някои от тях продължават да развиват продукти, които привличат вниманието на чуждестранни инвеститори. 

„Иновацията е това, което отличава българските аутсорсинг компании от другите. Създавате персонализиран софтуер, изграждате клиентска база, след това един от вашите екипи развива нов продукт и така вие израствате.", казва Димитър Манчев, изпълнителен директор на Programistа - разработчик на софтуер със седалище в София и Пловдив.

До тази година липсата на рисков капитал и финансиране е била причината за бързо залязване на  възникващите startUp компании. Но ситуацията вече e подобрена, тъй като инвеститорите са готови да вложат повече пари. 

Ние имаме всички необходими съставки за една успешна екосистема - ментори, рециклиран капитал, бизнес инвеститори и инвестиционни фондове. И около 30 фирми се справят наистина добре с 3050 служители и приходи от над 2 милиона евро. 

Все още обаче някои предприемачи се опасяват, че недостигът на специализирани умения ще възпрепятства развиването на страната като IT център, тъй като университетите не разполагат с необходимите ресурси, за да преподадат тясно специфични знания, така че ние ще се сблъскаме със ситуация, в която търсенето изпреварва предлагането. 

Пример за това как страната привлича бизнеса и преместването му тук е Влад Елис, който миналата година премества компанията си Speedflow Communications от Украйна в Пловдив, заедно с половината от работната си сила. Самият той казва, че разходите са малко по-високи, но тук хората са талантливи и няма политически риск.

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Татяна Стоянова

Аз съм едно морско момиче, което (по ирония на съдбата) не може да плува много добре в открито море, но със сигурност не се страхува да се нагълта със солена вода, докато се надпреварва с вълните на живота. Пиша поезия, свиря любителски на китара, обичам да се сливам с природата, както и с всяка форма на изкуството.

Оставете коментар

0 коментара