Legal Hackers "хакват" системата и събират технологиите и правото на едно място
Legal Hackers не е точно това, което може би очаквате, когато прочетете тези две думи една до друга. Организацията всъщност представлява мрежа от юристи и хора, занимаващи се с технологии и цели да улесни комуникацията помежду им. Това не е просто дискусионен форум, а пространство за реално и целенасочено действие.
Идеята се заражда още през 2011 година в Бруклин и до ден днешен Legal Hackers имат клонове на четири континента по земното кълбо. Основната им цел е да създадат пространство за свободна комуникация и сътрудничество между прависти и хора от IT областта.
„ Има редица сфери и професии, където хората имат навика да се “капсулират” и да забравят за важността на това да комуникират с експерти извън обсега на тяхната професия. Технологиите и правото са сред най-изявените представители на тази практика“, споделя Вяра Савова, юрист и част от Legal Hackers.
За целта мрежата организира ежемесечни събития, на които да съберат представители и на двата сектора и да обсъждат и търсят решения на проблеми, които пряко ги касаят. Тези форуми се състоят от лекции, дискусии, хакатони за решаване на належащи правни проблеми и други интерактивни формати.
„Такъв проект действително е необходим и би запълнил ниша, която към момента зее – не поради друга причина, ами поради липсата на комуникация.“
Мисията на организацията не се изчерпва само с това да се създадат подходящи условия за свободна дискусия на належащи проблеми между юристи и компютърни специалисти. Legal Hackers проследяват и тенденции за влиянието на технологиите върху различни аспекти от модерния живот, на които правния сектор трябва да реагира бързо и адекватно.
Организацията е реален начин да се влияе на решенията, които се взимат в сферата на иновациите в технологиите, като ги прави по-адекватни и релевантни спрямо действителността и нуждите на обществото.
„ Пълната забрана на услуга като Uber е може би най-добре известният пример за действия, продиктувани много повече от неразбиране, страх и незнание как да се действа, а не базирани на дискусии и обсъждания относно това как подобна услуга би могла да се регламентира и контролира под дадена форма от страна на държавата.“, допълни още Вяра Савова.
Технологиите са начин редица услуги и информация да достига до потребителите по много лесен и достъпен начин. Legal Hackers активно ще работят в развиването на тази тенденция и ще организират редица събития, насочени към намирането на технологични решения на правни проблеми.