Успелите

Webit 2019 - пресечната точка между хуманоидни роботи, градовете на бъдещето и дигитална Европа

Тази година Webit.Festival Europe 2019 ще предложи пълна перспектива върху глобални въпроси като развитието на Европа след изборите за Европейски парламент, нишови сектори от световно значение като градската среда на бъдещето, но ще покаже и най-модерните технологии, които ще ни приближат към бъдещето повече от всякога – като първия хуманоиден робот-компаньон в света.

За да покаже тази бъдеща перспектива, Webit.Festival Europe 2019 ще събере някои от водещите инвеститори, иноватори, политици, активисти и предприемачи от цял свят. Несъмнено лектори от такъв калибър ще предложат на посетителите различни идеи и поглед върху водещите предизвикателства за Европа, света, както и техните потенциални решения.

Развитието на Европа след изборите за Европейски парламент

Европа е изправена пред избори за Европейски парламент, които могат да се окажат по-важни от всякога. Причината за това са не само обтегнатите геополитически отношения с Русия и възходът на популистките движения в редица държави, а и безпрецедентният технологичен прогрес, на който сме свидетели.

Според мнозина бъдещето на Стария континент е поставено на карта, а предстоящият в края на май вот ще предопредели посоката, в която европейското семейство ще се развива през следващите години. Новата Европейска комисия ще трябва да се изправи пред безпрецедентни предизвикателства, за да върне ролята на Европа като генератор на иновации и център на Западната култура.

Тази година Webit.Festival Europe поставя като акцент в програмата си именно създаването на своеобразна пътна карта за развитието на континента след изборите. В дискусиите ще вземат участие глобални лидери, представители на гражданското общество, политици, инвеститори, учени и предприемачи от цял свят.

В рамките на председателстваните от еврокомисаря за дигитална икономика и дигитално общество Мария Габриел Innovate & Plenary Sessions ще бъде обсъдена визията за Дигитална Европа 2030-2050, която да бъде ориентирана към благосъстоянието на хората и бизнесите на Стария континент.

Градската среда на бъдещето

Отваряйки темата за градската среда, прогнозите сочат, че 80% от световния брутен вътрешен продукт ще бъде създаван в градовете. В същото време те ще отговарят за 75% от въглеродните емисии на планетата. Това означава, че за да посрещнат ангажиментите от Парижкото споразумение за справяне с климатичните промени, градовете ще трябва да интегрират умни технологии за устойчиво развитие.

Очаква се до 2022 година световните инвестиции в умни градове да достигнат $158 милиарда. Големите технологични гиганти могат да се възползват от този ръст не само като предоставят хардуер и софтуер, но и като гарантират допълнителни услуги.

На форума Webit.Cities 4.0 водещите теми ще бъдат големите данни, новите екорешения, както и цялостното интегриране на мрежи, аналитични инструменти и платформи за подобряване на градската среда и решаване на социални проблеми.

В същото време форумът ще обърне внимание на създаването на нови високоплатени работни места в сферите на компютърните технологии и киберсигурността, както и на други сфери, криещи значителен потенциал за развитие.

Първият хуманоиден робот компаньон в света

Миналата година Forbes определи роботизираните компаньони като най-неочакваната технология, която може да промени живота ни из основи. В края на миналия век създателите на робота с изкуствен интелект от Realbotix започват да се занимават със силиконови протези като част от киноиндустрията. Над 20 години по-късно те са готови да променят живота на хиляди хора и да създадат една напълно различна индустрия с творението си.

Гласовите асистенти, като продукта на Amazon, Alexa, могат да бъдат изключително полезни. Но нещото, което им липсва, е усещането за човешки контакт. Вероятно ще се съгласите, че човек се чувства странно, докато води разговор с поставена някъде из стаята му машина.

Furhat Robotics успяха да разрешат този проблем, като представиха своя социален робот от последно поколение. Роботът Furhat е програмиран с широк набор от анимации и е способен да прожектира върху лицето си десетки изражения, които всеки човек би разпознал. Според компанията изкуственият интелект в него му помага да говори, слуша и отговаря адекватно - и всичко това, докато поддържа контакт очи в очи.

На Webit.Festival Europe 2019 можете да видите първия хуманоиден робот компаньон, първия мастър шеф робот в кухнята, едни от първите летящи таксита, както и да чуете повече за токени за сигурност, криптиране на данни, генно инженерство, P2P плащания, умни градски мрежи и други технологии на бъдещето.

Пълен списък на лекторите на Webit.Festival Europe 2019 можете да видите тук. Елате на Webit и станете свидетели на бъдещето, което идва у нас!

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Йонко Чуклев

Аз съм смел мечтател, непоправим оптимист, юрист и финансов колумнист. Моята страст са импакт-инвестициите, иновативните бизнеси и технологиите. Мечтая за България, която е технологичен и дипломатически център на Балканите.

Оставете коментар

0 коментара