Българска пианистка изнася виртуални концерти на заразени от коронавирус в Ню Йорк
Малко след настъпването на пандемията, пловдивската пианистка Анна Петрова се включва в инициативата да свири за едни от най-тежко болните пациенти, настатени в болница в северната част на Манхатън.
Първоначалната идея за организирането на концертите идва от д-р Рейчъл Истърууд, която дава нощни дежурства в болница „Presbyterian Allen”.
След като една вечер случайно слуша изпълнението на своя близък приятел, виолончелиста Андрю Янс, тя си припомня лечебната сила на музиката и отправя молба към него да изнесе виртуални концерти на пациентите, тъй като е убедена, че това би им помогнало да не се чувстват толкова самотни.
Андрю без колебание се съгласява да се впусне в това приключение, а много скоро към него се присъединяват редица други музиканти, включително и пловдивската пианстка Анна Петрова, която е преподавател по пиано в университета в Луивил, Кентъки.
Анна изнася концертите от дома си в Кентъки, зедно с приятелите си музиканти Моли и Одед. След ескалирането на ситуацията около пандемията, Моли, която свири на виола, и съпругът ѝ, Одед, се преместват в дома на Анна, откъдето днес свирят едни от най-известните произведения като тези на Бах, Брамс и Бийтълс.
Към каузата, която се случва благодарение на неправителствената организация на Моли, „Музиката ни лекува”, се присединяват и множество други талантливи музиканти, които също изнасят виртуални концерти от домовете си, а болниците по програмта за дистанционните концерти са вече 12.
„Идеята на това, което правим, не е толкова самата музика, колкото това, че сме едва ли не виртуално до тези пациенти, които са абсолютно изолирани, които нямат правото да бъдат в допир с никакъв човек за повече от 5-10 минути.”, казва Анна в интервю пред БНР.
И макар първоначално младата жена да изпитва колебания и да смята, че в ролята си на музикант тя не може да помогне на болните да оздравеят, много скоро осъзнава, че това далеч не е така.
„За мен емоцията е много силна – с тази програма, с тези концерти. Първоначално бях раздвоена. Мислех, че моята роля в ситуация, в която хората се борят за живота си, като музикант, не би трябвало да е голяма и не е важна, и аз не би трябвало да се бъркам в работата на докторите."
„Започнах да усещам това клише, което ние познаваме – че музиката е много силен език, че може да променя и да прави добро. Наистина започнах да го усещам това чрез тези концерти, чрез реакциите, които вече чухме от докторите, че пациентите са много щастливи и са страшно благодарни.” казва още Анна пред БНР.
Анна споделя още, че благодарение на музиката вече дори има случаи на пациенти, които са се възстановили и са споделили, че музиката е донесла щастие и любов в ежедневието им.
Концертите, които често продължават над 1 час, достигат до болните благодарение на функцията FaceTime, налична за устройствата iPhone и iPad, които могат да бъдат поставени на нощните шкафчета на пациентите.
Анна и останалите музиканти планират в най-скоро време репертоарът, който вече са изпълнявали на пациентите, да бъде показан и на останалите чрез благотворителен концерт, който ще бъде излъчен благодарение на голяма музикална платформа.
Заглавна снимка:БНР