Българският камерен ансамбъл "Йоан Кукузел-Ангелогласният" вдигна на крака виенчани!
На 12 юни в катедралата „Св. Стефан“ във Виена се състоя рядък по рода си концерт. Великолепните гласове на българският камерен ансамбъл „Йоан Кукузел-Ангелогласният“ с диригент Димитър Димитров впечатлиха публиката, която извика изпълнителите на „бис“. Концертът беше своеобразен символ на предаването на българското председателство на Съвета на Европа в австрийски ръце.
Австрия трябва да поеме щафетата от 1-ви юли. Изпълнителите представиха ортодоксални произведения на български автори от различни епохи. Събитието бе организирано от Българския Културен Институт във Виена „Дом Витгенщайн“ с подкрепата на Посолството на Република България в Република Австрия и на Постоянното представителство на Република България в Австрия, както и със съдействието на австрийската държавна служба за култура и изкуство Kunst und Kultur.
Концертът бше открит от проф. Румяна Колева, директор на Българския Културен Институт във Виена „Дом Витгенщайн“. Тя поздрави гостите и изрази благодарност към всички, помогнали за осъшествяването на събитието. Специален гост бе министърът на културата на България Боил Банов. В приветствието си той изтъкна факта, че макар че концертът е свързан с политически събития, той е изцяло резултат от културния обмен между България и Австрия. Виена е най-подходящото място за това, тъй като освен столица на Австрия, тя е считана за европейска културна столица.
Хорът представи едни от най-вълнуващите творби на Йоан Кукузел „Полиелей на българката”, „Терирем”, „Хвалите господа с небес”, както и класически песнопения като „Отче наш”, „Господи помилуй” и „Достойно есть”.
Сред гостите в пълната катедрала бяха десетки дипломати, посланици, политици, приятели на България в Австрия, както и българи, живеещи във Виена. Публиката остана очарована от таланта на певците и красотата на старинните православни песнопения.
Интересното в това събитие, е че катедралата „Св.Стефан” рядко отваря врати за събития на чужди държави, тъй като е един от символите на австрийската столица, както и на цялата страна, и като такъв има огромна културна стойност.
В продължение на повече от 40 години вокалният ансамбъл прославя България на международната сцена, взимайки участие в редица концерти и звукозаписи в България и в чужбина. Многократното представяне на ансамбъла на международните фестивали за старинна музика във Франция, о-в Кипър, Гърция, Сърбия, Словакия, Чехия, Унгария, Полша, Холандия, Германия, Дания, Португалия, о-в Малта, Италия, Белгия, Великобритания, Русия, е безспорно доказателство за международния му авторитет и престиж.
Камерният ансамбъл „Йоан Кукузел-Ангелогласният“ е създаден през 1967г. от група ентусиасти. Това е първият състав, представил както на българска сцена, така и в чужбина красотата на старинните български песнопения. Една от основните дейности на ансамбъла е събиране и възстановяване на древнобългарските музикални произведения, които в основната си част са не само първи записи, но и първи изпълнения на старинни мелодии в днешно време. Заслугите му за прославата на България са неоценими както за българското, така и за световното изкуство.
„Йоан Кукузел-Ангелогласният” е първия състав, поканен да изнесе цикъл от църковно-православни концерти в православна Русия по случай 1000 години от приемане на християнството там. И не на последно място, съставът, включен в поредния Берлински фестивал, стана непосредствен свидетел и участник в забележителния за Германия и германския народ 3 октомври 1989 година, когато е подписано обединението между Източна и Западна Германия. Хорът е познат и в Швейцария като прецизен участник в концертните изпълнения на операта „Едип цар” от Игор Стравински и с участието си в оперните спектакли на операта „Парсифал” от Р. Вагнер на театъра в гр. Берн.
На 30 ноември 2006 г. камерният ансамбъл „Йоан Кукузел-Ангелогласният” бе поканен да изнесе концерт в църквата „Санта Мария Маджоре”, гр.Рим, във връзка с приемането на Република България за пълноправен член на Европейския съюз.
Художественият ръководител и диригент на ансамбъла доц. Димитър Димитров е завършил Софийската духовна семинария, Духовната академия (сега Богословски факултет на СУ “Св. Климент Охридски”) и Българската държавна консерватория (сега НМА “Проф. Панчо Владигеров). Преподавател е в Богословския факултет на СУ “Св. Климент Охридски” и е главен диригент на смесения хор при патриаршеската катедрала “Св. Александър Невски.
За членовете на ансамбъла църковната музика е философия в звуци и всяка нейна творба е търсене на величието на света и смисъла на човешкото съществуване. И точно в това е смисълът на изкуството-да вълнува, да ни кара да се замислим за неща много над всекидневните проблеми и терзания. Тази музика е прелетяла през толкова много столетия и е оцеляла от Средновековието до наше време, което значи, че има истинска стойност!