БАН събира всичките си 150 години в тази енциклопедия!
Българската академия на науките е изиграла съществена роля в нашето осъзнаване и израстване като народ, а за създаването ѝ са били нужни труд и постоянство от страна на нашите предци.
Днес Академията празнува своя 150-и юбилей. Именно по този случай се ражда изданието "150 години Българска академия на науките. Храм на познанието". Това е първото енциклопедично издание за Академията, покриващо широк набор от теми и интересни академични области. Изданието обхваща БАН както вчера, така и днес. Представен е съвременният облик на Академията, богата ѝ история, както и най-значимите постижения на учените във всички области на познанието.
Съдържание
Първата част на книгата - "Академията в ХХI век", ни запознава с Академията днес, обединяваща 42 автономни научни института. В тази част можем да се запознаем с всички институти от деветте научни направления, както и с проектите и значимите им постижения.
Съществените за популяризирането на науката места - музеите, обсерваторията и ботаническата градина - си имат своя собствена част, носеща името "Незабравими срещи с науката". Оформена е по атрактивен начин, който да привлече и задържи вниманието ни. Важно място е отделено също така на научния потенциал и на ключовата роля на Академията в национални научни програми и проекти, както и на експертната роля на БАН в полза на обществото и държавата.
Втората част, "Научната организация през годините", проследява детайлно основните етапи в историята на Академията от създаването ѝ като Българско книжовно дружество до днес. Безкрайно интересната информация е съпроводена от архивни материали, устави, правилници, решения на ръководните органи на БАН, правителствени постановления, закони, укази за работата на академията и други документи. Също така можем да се запознаем и с основателите чрез кратките биографични статии, включени в частта. Разгледана е също така и темата за дарителството, неразделна част от Академията.
В третата част - "Развитие на науката в БАН", академиците си поставят нелеката задача в издание на Академията да се проследи историята на науката чрез приносите на академичните учени, техните разработки, открития и постижения. Обърнато е внимание на най-изявените ни учени, получили признание сред международната научна среда заради своите постижения, както е откроена и ролята на БАН в развитието на информационните технологии, компютъризацията, роботизацията, енергиите на бъдещето и развитието на иновативните технологии .
В заключителната част имаме възможност да се запознаем със стратегията за развитие на БАН за периода 2018-2030 година.
Книгата е двуезична - на български и на английски език, и ще представлява интерес както за български и чуждестранни учени, така и за читателите с научни интереси.