Успелите

Браво! 5 медала за България на иновационна олимпиада по физика!

Българският национален отбор по физика се завърна с 5 медала от Европейската олимпиада по физика (EuPhO), провела се от 28 май до 1 юни в малък град близо до Москва. Всеки от петимата гимназисти, взели участие в олимпиадата, получи отличие:


Георги Александров – СМГ, 11 клас – златен медал;

Таквор Баронян – Darbi College гр. София, 12 клас – сребърен медал;

Стефан Иванов – ППМГ „Никола Обрешков“, гр. Бургас – сребърен медал;

Иво Петров – ПГПАЕ, гр. Бургас, 10 клас – бронзов медал;

Руско Русков – ПГПАЕ, гр. Бургас, 12 клас – бронзов медал.

Техен ръководител на олимпиадата бе Нено Тодоров от Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, специализиращ в електрични, магнитни и оптични свойства на кондензираната материя (вкл. оптични свойства и спектроскопия на кондензираните среди).

Европейската олимпиада по физика е състезание за гимназисти, което се организира отделно от Международната олимпиада в тази област (провела за се пръв път през 1967). Тазгодишното издание на това състезание е едва второто – през 2017 в Естония е било откриването на тази европейска олимпиада.

Участниците в олимпиадата се доближават възможно много до действителни условия на научни изследвания. Описанието на всяка задача, над която участниците трябва да размишляват и да покажат своите знания, е възможно най-кратко, за да може те да покажат творчество и въображения при решаването на задачите. 

Тук може да видите пример за задача*, давана в раздел "теория" на тазгодишното издание на състезанието:

Три еднакви топчета, наименовани A, B и C са свързани посредством две еднакви пръчици с обща дължина 2l. Масата на всяко топче е m, а тази на пръчиците е пренебрежимо малка и може да се счита за равна на нула. Едната пръчица свързва А и В, а другата В и С. Връзката между двете пръчици при топче В е такава, че ъгълът между двете пръчици може да се променя свободно. Системата  в безтегловност, така че всички нейни елементи лежат в една равнина. Топче А е задвижено със скорост, перпендикулярна на пръчиците.
Намерете минималното разстояние d между А и С по време на последвалото движение на системата. Всяко триене да се пренебрегне.


*Решението на задачата можете да намерите в края на статията.


Както медалистите, така и техният ръководител господин Тодоров споделиха, че са изключително доволни от представянето си на състезанието, пише MediaBricks.bg. Представянето на България е било по-успешно от същото на миналото издание на състезанието, въпреки голямата конкуренция - българските ученици са се борили срещу 115 техни връстници от 23 държави, сред които Азербайджан, Белгия, Босна и Херцеговина, Бразилия, Хърватия, Чехия, Естония, Германия, Унгария, Италия, Казахстан, Латвия, Македония, Румъния, Русия, Словакия, Словения, Швеция, Швейцария, Таджикистан и Турция.

Преподавателите, подготвяли медалистите ни, са с голям принос за успехите. Между тях са както Георги Стойчев (ППМГ, гр. Бургас), Илиян Петров и Стоян Бахчеванов (СМГ) и Венета Манева (ПГПАЕ, гр. Бургас), така и Теодосий Теодосиев, от чиято школа в гр. Казанлък са излезли златни медалисти по природни науки, прославили България по целия свят.

Олимпиадата се проведе на две нива – теоретическа и практическа част. Програмата на събитията в рамките на състезанието беше организирана така, че участниците да могат не само да покажат знанията и уменията си на теория и на практика, но да установят контакт със своите връстници от други части на света и да се запознаят с чужди култури и обичаи. Те имаха възможност да посетят музея на космонавтиката в Москва, посветен на напредъка на руските учени в изучаването на Космоса, както и театрално представление.

Това състезание е от особена важност за младите физици по целия свят, не само защото ги предизвиква да използват както знанията си, така и способността си да мислят творчески, но и защото им дава нещо повече от медал или постижение – култура. Културата е неразривна част от всеки народ, и досега с културата и с науката едновременно учи на благородство, патриотизъм и други добродетели. При досега с наука и култура едновременно учениците осъзнават, че те могат да са следващите, направили велики открития в научната сфера и че за това трябва да познават колкото може повече аспекти на живота. Пожелаваме им да дерзаят, да не се отказват от мечтите си и да прославят страната ни все повече и повече!

Решение на задачата, дадена за пример по-горе:

Означаваме скоростта, с която топче А се движи по ос Y с буквата v. Импулсът на системата се запазва, следователно центъра на масите на системата (CM) се движи по ос Y с постоянна скорост - v.

Системата е инертна, следователно тук важат законите за запазване на енергията, на импулса и на ъгловия момент. Началните скорости на трите топчета са:

Съответно, общата кинетична енергия на топчетата, означена с Е, е равна на:

а общия ъглов момент, е равен на:

Във всеки един момент трите топчета формират равнобедрен триъгълник (пръчиците са равни по дължина - l) и един от ъглите е 2β, а другите два са равни помежду си. Разстоянието между А и С е минимално, само когато или β е равен на нула, или β` е равно на нула (β` = 180° - β). Ако β е равно на нула обаче, то законите за запазване на енергията, на импулса и на ъгловия момент не са съвместими с постоянното положение и постоянната скорост на елементите в системата. Следователно, β` е равно на нула и в този определен случай системата може да се разглежда като неподвижно тяло, чийто инертен момент може да се определи като използваме стойността на центъра на масите:

От друга страна, инертният момент I може да се изчисли независимо от геометричните зависимости. Въпреки това, стойността на I може да се намери посредством стойностите на разстоянията от топчетата до центъра на масите – центъра на медианите в равнобедрения триъгълник. По-удобно е да използваме тази формула за инертния момент на сбор от маси на точки (в случая - топчета), в която се използва и центъра на масите.

В този определен случай от горната формула се получава това:

Като имаме предвид (1) и (2), можем да изчислим и минималното разстояние d:

Надяваме се, че сме предизвикали интереса ви! Ако искате да научите повече, или да пробвате други задачи от олимпиадата, можете да го направите ТУК!

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Оставете коментар

0 коментара