Дена Попова за кампанията "Подари приказка" и магията на четенето
Дена Попова, освен че е част от "Тръст за социална алтернатива" е и координатор на тазгодишното издание на кампанията "Подари ми приказка".
Кампанията е важен елемент за популяризирането на патронажната услуга "Заедно - здраво бебе, здраво бъдеще". "Заедно – здраво бебе, здраво бъдеще“ (Nurse Family Partnership – Bulgaria) е лицензирана програма, насочена към млади родители от уязвими общности, които очакват първото си дете. Услугата се изпълнява от обучени професионалисти – сестри, акушерки и здравни медиатори, които, в рамките на между 50 и 64 домашни посещения, осигуряват подкрепа, грижа и нови знания на бъдещите родители в целия период от бременността до навършване на 2 години на детето.
Първите 1000 дни от зачеването до навършването на две години са от изключително значение за развитието на всеки от нас като индивид. Първите 1000 дни предопределят на по-късен етап и образователния успех, и икономическата ни активност като индивиди.
На базата на близо 5-годишната работа на екипите, програмата може да се похвали с някои изключително добри резултати:
- 80% от уязвимите майки, включени в патронажната услуга, демонстрират самоефикасност като родители благодарение на патронажната грижа и подкрепата на семейните сестри. Това значи, че досега над 120 млади жени са изградили необходимите умения и увереност да се грижат за малките си деца, въпреки трудностите, в които живеят.
- 18% от майките, които участват в програмата (или близо 30 жени), са се върнали в училище, за да продължат прекъснатото си образование или са се включили в други образователни програми, подкрепени от патронажните сестри и мотивирани за постигане на по-добро бъдеще на семейството и децата си.
"Амбицията ни е някой ден тази услуга да бъде достъпна за всички семейства в нужда в страната.", споделя Дена.
Разкажи ми малко повече за инициативата - как се роди идеята, какви са крайните ви цели, имате ли идеи за бъдещи инициативи?
При първото провеждане на кампанията миналата година събирахме детски книжки и играчки.
Подкрепата беше забележителна и събрахме над 1500 подаръчета, които зарадваха над 100 семейства. Надяваме се тази година да зарадваме над 150 семейства за коледните празници.
Тази година настоящето издание на кампанията „Подари приказка“ се фокусира върху събирането на детски книжки за деца от 0 до 2 годинки. Събираме даренията през целия месец ноември, а идеята ни е да зарадваме семействата, с които работим, за коледните празници.
Освен дарения от книжки се опитваме да вдъхновим и повече родители да четат на своите малки деца. Събираме и видеа на родители, които четат любими приказки на своите деца. Всеки може да сподели видеото с #podariprikazka или да ни го изпрати на страницата във фейсбук.
Всеки желаещ да подкрепи кампанията може да последва страницата “Заедно - здраво бебе, здраво бъдеще/Nurse Family Partnership” във фейсбук и събитието във фейсбук Кампания “Подари приказка”, за да следи новините, свързани с кампанията, и споделените видеа на #podariprikazka.
Каква е ролята на приказките и на четенето при децата от уязвими семейства?
Четенето от най-ранна детска възраст има изключително значение за когнитивното развитие на всяко дете, развива любовта към четенето, развива въображението. За много семейства, живеещи в трудни условия и бедност, средствата за закупуване на нова детска книжка са непосилни, въпреки желанието им. Затова искаме да зарадваме семействата, с които работим, с книжки за децата им за коледните празници.
Има ли някакви конкретни изисквания към книжките, които се подаряват?
Книжките, които събираме, са преди всичко за деца на възраст от 0 до 2 годинки. До момента, сред книжките, които получаваме, има и книжки за по-големи деца. Истината е, че се радваме на всички дарения и сме сигурни, че всички книжки ще зарадват семействата, с които работим. Някои от тях ще бъдат за най-малките, а другите книжки ще бъдат за по-големите деца в домакинствата.
Ако вижате смисъл в тази чудесна инициатива, можете да се свържете с Дена Попова - координатора на кампанията, на тел. 0884 981 124 или да пишете на имейл: dpopova@tsa-bulgaria.org.