Добрият пример: Плевенско читалище стартира видео рубрика с приказки за деца с увреден слух
Плевенското читалище "Съгласие 1869" започна нова видео рубрика "Тихи приказки с кака Ани". Идеята е чрез жестов език да бъдат разказвани приказки за деца с увреден слух.
С нелеката задача за тази инициатива се е заела библиотекарката в Детския отдел на библиотеката при читалището Ана Александрова, която е позната на малките читатели като кака Ани.
Тя сама решава да научи българския жестов език като се записва на онлайн курс. Пълна подкрепа получава от ръководството на читалището. Курсът, който Ана Александрова преминава, е с продължителност от два месеца и половина.
Първата приказка, която разказва кака Ани, е "Дядо вади ряпа". Всеки месец ще бъде записвана по една нова приказка, която ще бъде публикувана във фейсбук страницата на читалището ТУК.
А кака Ани вече учи някои от верните си малки читатели на различни изрази от българския жестов език. Дори с някои от децата вече се поздравяват с "Обичам те" на жестове език при посещения в библиотеката.
Успяхме да се свържем с библиотекарката Ана Александрова, която да разкаже повече за своята инициатива и какви са плановете занапред с видео рубриката „Тихи приказки с кака Ани“.
Ще разкажете ли как се роди идеята за създаването на този проект?
Като всички хубави идеи, така и тази се роди спонтанно. Аз съм част от екипа на едно от най-работещите читалища. Ако искате вярвайте, но ние почти ежедневно имаме мероприятия. И ние като служители не приемаме това за работа, а за призвание и правим всичко по силите си, за да сме полезни на хората. В последните години, поради пандемията, усетихме, че децата са най-ощетени и че имат нужда от още по-голяма подкрепа. Въпреки че бяхме затворени в домовете си, ние не спряхме дейността си. Всяка вечер записвах как чета приказки по желание, които пускахме на дечицата в нашата фейсбук страница в продължение на два месеца. Таза рубрика доби голяма популярност и започнахме да получаваме имейли от цялата страна, дори от чужбина. Тези приказки бяха и една от причините да получа титлата Млад библиотекар на годината от ББИА.
След завръщането ни в нормалния работен ритъм, Детският отдел на библиотеката беше посетен от страшно много деца. За изминалата година през него преминаха над 1000 малчугани. Те не само идват да си вземат книги, но и участват в многобройните занимания, които организираме за тях, като: Празник на буквите, Детска академия за добри обноски, Летни занимания, Стая на приказките с куклен театър и работилнички по интереси, представяне на детски книги и много други. В последните месеци се замислих, че има една група от деца, които не сме обхванали и на които не сме имали възможност да бъдем полезни, а именно дечицата с увреден слух. Това беше причината да се запиша на онлайн курс по жестов език. Споделих с ръководството на читалището, получих подкрепата им и в последствие решихме да записваме онлайн приказки на жестов език.
Имаше ли предизвикателства през двумесечния ви курс на обучение?
Този курс беше едновременно най-трудното и най-вълнуващото предизвикателство, с което съм се захващала. Беше трудно, защото първо в жестовия език е много важно да покажеш емоция, когато превеждаш нещо. Това е много важно, защото дори и да покажеш правилните знаци, ако не предадеш тази емоция, глухият човек няма да те разбере. Второ, защото в жестовия език има думи, които се показват по различен начин и едновременно има еднакви изрази, които показват различни думи. А беше вълнуващо, защото беше нещо ново и различно, а аз се впуснах в него с огромно желание. Глухите ми лектори, както и жестовите преводачи, бяха млади и много мотивирани да ни научат и да вкарат забавна нотка в курса.
Приказките, които разказвате, има ли възможност да бъдат слушани в повече от една онлайн платформа, с цел да са по-достъпни за всички деца с увреден слух?
Още сме в самото начало на тази наша мисия. Имаме идея и да създадем условия Детския отдел да библиотеката да бъде посещаван от всички деца с увреден слух и техните семейства. Имаме много планове и надежди, които още не знам дали ще можем да осъществим. Ще имаме нужда от подкрепата и на всички плевенски институции, а не знам дали ще я получим. Отворени сме за всякакви предложения и подкрепа рубриката да достигне до възможно най-много потребители. Засега е само във фейсбук страницата и YouTube канала на НЧ «Съгласие 1869», но всяко споделяне ще допринесе тя да се популяризира.
Смятате ли, че и други хора от страната ще последват вашия добър пример и няма да сте единственото читалище с такава инициатива?
Много се надявам ние да сме първото читалище, но не и последно, което да работи в тази насока. Ще се радвам не само служители в читалищата, а и всеки българин, който има вътрешната мотивация, да се запише на курс по жестов език, защото глухите хора в момента в България са около 120 000. По този начин ние ще изградим едно по-толерантно и модерно общество. И ще се научим да бъдем по-търпеливи и добри едни с други.
Информация и записване: 0876 700 385 – Ана Александрова