Доброволци спасяват със спешен ремонт детската белодробна болница в Трявна
Единствената у нас детска белодробна болница беше спасена от разруха от доброволци.
Стреожът на болничното заведение е започнат през 1937, но е завършен през 1944 година, а земята, на която се намира, е дарена от царица Йоана. Болницата разполага с 60-70 стаи и е на няколко етажа. За времето си е била архитектурно чудо. Имала е много отделения. Също така кино салон, театър, училище и голяма кухня с невероятно оборудване. В момента голяма част от нещата не функционират, но все пак са запазени доста оригинални елементи, като например подовите плочки. Сега стените са олющени, а мазилката се руши, което е опасно за малките пациенти там. Белодробната болница се намира на 200 метра над Трявна, където въздухът е по-чист.
Болницата, предназначена за дълготрайно лечение на деца с хронични белодробни заболявания и туберколоза, се преобрази благодарение на доброволчеството. 60 доброволци боядисаха 120 метра парапет от оградата на болницата. Доброволците бяха много, като голяма част от тях са бивши пациенти, а най-голямото дарение е дошло от Женското дружество в Козлодуй. Това научаваме от медиаторката на здравното заведение Бонка Тихова. Жените от Козлодуй събирали пари, които били достатъчни за подмяна на дограмата в занималнята, купуването на 3 хладилника и скара за стола. От ИКЕА направо доставили обзавеждането за занималнята, а пък от офиса на "Токуда" изпратили пари за купуване на нови възглавници.
Това доброволчество започнало по Великден, когато, по инициатива на Бонка, от платформата TimeHeroes обявили мисия за събиране на 50 комлекта чаршафи, както и доброволци за боядисване на болницата. Медиаторът съобщава, че също така имало подаръци с по 200 комплекта. Били изпратени и дарения от Германия и Благоевград. Хора от Казанлък са ходили и са носели бои и препарати. Коридорът и соларната тераса са направени от академия "Лидери", които също са участници в акцията. Най-малкият син на Бонка, Стефан, също е един от всички доброволци. Хората пропътуват разстоянието до там с влак. Доброволците са се погрижили и за паркоместата около болницата, като материалите за ремонта са осигурени от дарители.
Съмишленик от "TarnovoRuns" сподели пред екипа ни, че няма как да се свърши за един ден цялата работа, но все отнякъде трябва да се започне с поддръжката. Социалният работник Бонка Тихова допълва, че това, което може да се направи с ентусиазъм, ще се направи. Само за няколко месеца с помощта на доброволци са възстановени голяма част от стаите и занималните. С отпуснатите от здравното министерство пари са ремонтирани единствено покривът и частично дограмата. От "TarnovoRuns" разказват, че някои от хората, които са присъствали, са били от Търново, а други от Трявна. Събитието е било фокусирано върху боядисване и поддръжка на двора. Още в петък са ходили студенти от София, които са направили шпакловки и са подготвили стаите, така че петък, събота и неделя двете доброволчески групи са боядисали общо над 10 стаи и са облагородили част от двора. В момента има направен списък с 10 фирми, които искат да дарят предмети, от които болницата има нужда, като възглавници, матраци, легла, масички, дограма и почистващи препарати. Дори "TarnovoRuns" са получили обаждане oт главния асистент на цар Симеон Втори, защото той иска да изпрати благодарствени писма на тревненци, на "TarnovoRuns", както и на другите организации, участвали в каузата.
Санаториумът е построен с дарителски жест. По повод сватбата си, царица Йоана получава подарък от 5 милиона лева от трите държавни банки - Народна, Земеделска и Централнокооперативна, и ги дарява за създаването на преванториум в боровата гора над Трявна. Явно дарителството е запазено до ден днешен.
Снимки: ТърновоRuns