Успелите

Два медала за България от тазгодишното издание на Space Camp Turkey

Симона Йорданова и Георги Илиев спечелиха два медала за България от тазгодишното издание на Space Camp Turkey. Пълните стипендианти получават награди за "Най-добра колония на Марс" и "Най-добра емблема на мисията". Георги грабна медала за "Най-високи отличия за знания и умения в космонавтиката и наличие на всички качества на бъдещия космонавт", който не е бил печелен от български представител от 7 години.

Учебно-тренировъчният лагер e един от двата космически центъра за обучение в света, създадени по модел на NASA. Тази година космическият лагер посрещна 104 деца и младежи от 27 градове и села в България. Те работиха в международни екипи със свои връстници от Русия, САЩ, Испания, Англия, Полша, Гърция, Литва, Турция, Румъния, Китай, Израел и Пакистан.

Симона учи в Природо-математическа гимназия „Иван Вазов“ в Добрич, а Георги е възпитаник на пловдивската Езикова гимназия „Иван Вазов”. Тя е в 10-ти клас, а той в 9-ти. И двамата се интересуват от природни науки и научават случайно за програмата, решават да опитат и не съжаляват.

„Искам да изпратя едно послание към всички деца, които се притесняват да кандидатстват за Space Camp: Не трябва да се страхувате, просто го направете, защото Space Camp Turkey е място, което много обогатява, както в областта на науките, така и ни учи да общуваме и работим в екип с хора от други националности, което е изключително ценно”, споделя момичето.

Центърът се съсредоточава главно върху мотивирането на млади хора от цял ​​свят да преследват кариера в областта на науката, математиката и технологиите. Това се случва благодарение на интерактивни симулации, свързани с Космоса. Участниците изграждат умения за работа в екип, подобряват комуникацията помежду си и придобиват лидерски качества в динамична и забавна среда.

Скафандри, реални тренажори, движение в безтегловна среда, проектиране колония на Марс - тези и много други занимания подготвят бъдещите астронавти в продължение на една седмица. Програмата се провежда изцяло на английски език, а в нея могат да участват деца от 9 до 15 години. По време на занятията се използва напълно безплатно пълен комплект изготвени от NASA учебни материали и видеа и се общува с експерти от Space Camp Turkey. В края на обучението децата получават сертификати, високо ценени в голям брой училища и университети по света.

От 14 години "Център за творческо обучение" е координатор на програмата за България, като до този момент са взели участие над 800 младежи от цялата страна.

След подбор всички класирани получават място в квотата за съответната година. "Център за творческо обучение" ежегодно организира конкурс за есе и видео есе по спуснати теми и възнаграждава с пълни и частични стипендии за Space Camp Turkey най-отличилите се деца и младежи въз основа на изпратените от тях есета.

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Деница Събева

Обитава планетата Земя от 1998 година. Отдаден журналист, графичен дизайнер и маркетинг специалист. С афинитет към музиката, театъра, литературата и рисуването във всичките им измерения. Вярва, че силата на думите има способността да променя настоящето. Част от Uspelite.bg през 2021 г. благодарение на програма "Европейски копрус на солидарността".

Оставете коментар

0 коментара