Една релефна географска карта - стотици спомени
Щеше ли да ме има мен, истинската мен, без картата в двора на ГПЧЕ "Ромен Ролан" в Стара Загора?
Едва ли много хора си задават този въпрос, но смея да твърдя, че все пак не съм единствената. Цял един живот се завъртя около тази карта, моите ученически години. И не само те. Плакала съм около нея, смяла съм се, яла съм торта, станах кръвна сестра с някого за цял живот (не сме си рязали вените и все пак не го препоръчвам като нещо разумно, но е част от миналото ми, за която НЕ съжалявам), връщала съм се отново и отново и ще продължавам да го правя. Още с раждането ми съдбата ми е била свързана с тази на двора на Езиковата. По някаква причина баща ми (тогава съвсем млад мъж на 21 години) е решил да хвърли пъпа ми там. Съвсем сериозно!
Езиковата беше мой дом 5 години, но хората, с които споделях една стая, един чин, един коридор, един двор и една карта ще са мой дом за цял живот.
Днес тази карта, която е видяла толкова много - всички нас през години, седнали на пейки, пишещи домашни в последния момент, обсъждайки живота (и батковците от горните класове!), има нужда от нас. Защото не изглежда по начина, по който трябва да изглежда. Надявам се моят призив да стигне до всеки бивш и настоящ ромен ролановец и заедно да помогнем на картата не просто да върне предишните си цветове и блясък, а да стане по-по-най-карта номер 1 на Републиката (ако някоя моя учителка чете това, знам, че съществителните не се степенуват, госпожо!).
Мнозина знаят, че в двора на ГПЧЕ „Ромен Ролан” се намира една от забележителностите на града. Релефната географска карта е създадена преди 60 години. Тя е уникален обект. Единствена по рода си, тя е създадена от 11 Б клас с класен ръководител учителя по география Иван Симеонов през 1961 година. Картата изобразява Черно море и държавите около него и в оригиналния си вид по коритата на реките и на мястото, където е очертано Черно море е имало вода.
Встрани от нея е разположен и малък алпинеум, създаден по същото време заедно от учители и ученици.
Несъмнено дворът на Езиковата гимназия е част от градската архитектурна среда. Но днес двете забележителности имат спешна нужда от реставрация.
Възстановената карта и обновеният алпинеум ще се превърнат в интересно място за провеждане на уроци на открито, място, на което да покажеш на най-малките, че територията на България има формата на лъв, място, което гостите на Стара Загора да посетят.
Докато аз прекарвах ученическите си години около картата, не съм предполагала, че един ден синът ми (сега на 3 години и половина) ще се разхожда по нея. Че ще бъде също толкова запленен от релефа ѝ. Защото аз научих толкова неща за себе си и за света около нея без реално някога да съм учила по нея. Но ми се иска да бях. По мое време тя вече не беше в съвсем топ форма, но все пак и не изглеждаше точно като сега. Реставрацията ѝ ще значи толкова много за всички в града, тъй като картата наистина е единствена по рода си.
Ако има нещо, което истински харесвам в старите неща, това е връзката с миналото, приемствеността. И всеки път около тази карта усещам стъпките на хората преди мен, чудя се дали те са учили по нея, харесвали ли са я, шушукалили ли са си, докато учителят обяснява нещо?
Да си ученик в Езиковата е наистина специално преживяване - не защото това са "най-хубавите ти години" (често не са), а защото имаш шанса да пораснеш. Като личност, като човек, като приятел - и, в моя случай, благодарение на хората в "Е" клас да се превърнеш в човека, който винаги си искал да бъдеш.
Човек, който има свободата да пише текстове за релефни карти, защото е главен редактор на най-голямата позитивна медия у нас - УРА!
Първото нещо, което направих след като видях призива за дарения днес, беше да пратя линка на приятелките ми в нашия "кифленски" чат. 5 момичета от един клас, които веднага прегърнаха каузата и дариха за нея, нашият (пред)коледен подарък една за друга.
Защото вярваме, че всички момичета в Езиковата заслужават това, което ние получихме - приятели, които да са с теб около всяка карта във всяка точка на света. И винаги да се връщате в двора, който ви е събрал. При картата, по която никога не сте учили, но сте научили толкова много една за друга и за света.
Затова дари и ти: