Успелите

"Генезис" - философският сблъсък между еволюцията и изкуствения интелект

„Генезис“ от Бърнард Бекет (издава Ciela) макар и кратична, беше книга, която успя да ме накара да я прочета от раз. Само за два, три часа. Разбира се, длъжна съм да отбележа още в началото пристраствието си към изграждането на сюжета.

3110.max

Главната ни героиня – Анакс – е на изпит. Устен изпит пред комисия с предварително подготвена тема и презентация. От въпросите и нейните отговори всъщност разбираме как се е развил светът от наши дни до времето, в което те живеят.

Книгата е фантастика, но клони към антиутопия.Случващото се е през 2075 година, когато светът вече не е какъвто го познаваме ние. Това обаче става ясно почти накрая. Преди това е малко трудно да се разберат политическата обстановка и обществената система, най-вече защото ги „виждаме“ през реферата на Анакс.

Тя разказва за Адам Форди – неговият живот и дело, които са пряко свързани с войната и безредиците, принудили група от хора да се населят на парче земя, което да оградят и в което да не допускат външни лица. Там те създават „Идеалната държава“ на Платон с всичките й класови разделения. Бавно поставят наченките и на развитието на изкуствен интелект.

Какво ми хареса в книгата:

  1. Начинът на построяване на сюжета – това е доста субективно, но смятам, че голяма част от четящите са образовани хора и научната среда не им е чужда. Затова и книга под формата на изпит, би им допаднала.
  2. Хуморът – на моменти съм се смяла с глас. Да четеш как човек (емоционален, на ръба на нервна криза, военен) спори с робот (изкуствен интелект, който прави всичко възможно, за да го предизвика) е доста комично.
  3. Краят – ударен, страхотен, неочакван, много добре измислен.

Какво не ми хареса:

  1. Копипействането на „Държавата“ на Платон. Философските идеи, залегнали в това му произведение, са доста 1:1 пресъздадени в книгата, което не е чак толкова лошо, просто аз го знаех на изуст така или иначе.
  2. За голяма част от идейте не ми достигна съдържанието. Ако книгата беше малко по-дълга и бе обхванала и развила залегналите концепции мисля, че щеше да се получи още по-добре.

Нещата, които не ми харесаха по никакъв начин не ме дразенха непреодолимо много. Отново бих прочела книгата, заради забавните диалози между Адам и Арт (робота). Философските им разсъждения за живота, еволюцията, правото на съществуване, превъзходството на дадени видове над други – всичко това направи развитието на сюжета много интересно.  


Видео ревюта на книги можете да откриете в моя канал - Stef's Library и в книжния ми блог!

 

Успяхме ли да те вдъхновим?
Подкрепи позитивната журналистика в България…

Ние сме млад екип от момичета и момчета, гладни за обективност в медиите. Работим здраво, за да ви върнем вярата и да ви покажем, че добрите примери са навсякъде около нас. Противопоставяме се на стила и работата на традиционните медии, за да ви покажем положителната страна на монетата.

Обръщаме се към вас с апел за дарение в подкрепа на журналистиката, която правим. Всички постъпления се инвестират в развитието сайта. С тях ние увеличаваме обема и качеството на позитивните новини от България.

Защото сме тук заради нашето общо бъдеще и вярваме, че то ще е добро!

Препоръчани статии

Стефани Евгениева

Магистър във Военна академия. Обожавам книгите. Обичам да пиша и да предавам познание. Вярвам, че всеки трябва да има своя мисия и да бъде Пример за всичко, в което вярва!

Оставете коментар

0 коментара