Изобретение на българин, който влезе в „30 под 30“ на Форбс за САЩ, помага в борбата с COVID-19
26-годишният Румен Христов се нарежда в престижната класация на "Форбс" благодарение на разработването на устройство, което позволява проследяването на здравословното състояние на пациенти от дома им, включително и на заразени с коронавирус.
Румен е родом от Шумен, а за Америка започва да мечтае в ранните си ученически години, когато открива и страстта си към информатиката.
„В 7-и клас осъзнах, че ако успея да взема златен медал на международна олимпиада, това може да ми отвори вратите към Америка. Това стана целта ми.”, споделя Румен в интервю пред "24 часа".
Така Румен започва усилена подготовка и отделя почти цялото си свободно време, за да се подготви за състезанията, част от които се провеждат и онлайн. В интервюто си той споделя още, че в рамките на 4 години е успял да участва във всяко едно състезание по света, което често му е коствало ранно ставане в 4 сутринта, както и пропускане на някои часове в училище.
След завършване на гимназията Румен е приет в един от най-престижните университети в Америка – Масачузетския технологичен институт (MIT) в Бостън, където се дипломира като софтуерен инженер.
Идеята за създаване на устройството се заражда у Румен по време на студентските му години, когато му се удава и възможността да се запознае с една от своите професорки, както и с други студенти, с които по-късно разработват устройството и основават компанията Emerald. Благодарение на Emerald устройството има възможност да се предлага на фармацевтични компании, които тестват нови лекарства, както и на медицински изследователи и лекари.
Почти веднага много от фармацевтичните компании в САЩ проявяват огромен интерес към работата на екипа и така те успяват да получат финансиране и дори да сключат няколко договора.
Румен сравнява устройството на уреда с това на wi-fi рутер поради малките му размери и бързината на работа, а едно от най-големите му предимства е възможността да работи от разстояние. Устройството може да засича честотата на дишане и пулса на хората, както и знае дали те вървят или са седнали.
„Технологията е като на радарите, които засичат самолетите в небето – устройството излъчва сигнал, той се отразява и се връща в него. Само че когато това се случва в затворено пространство, е много по-сложно, тъй като сигналът може да се отрази в много повече неща.”, споделя Румен пред "24 часа".
Поради тази причина българинът и екипът му използват machine learning алгоритми, чрез които може да се получи информацията за дишането на пациента, както и да се различи един човек от друг.
Алгоритмите, както и почти целият софтуер на машинката са дело на Румен, благодарение на което миналата година той получава едно от най-големите признания в живота си – той и екипът му да бъдат включени в престижната класация на "Форбс" „30 под 30” за САЩ в категория "Здравеопазване".
Машинката има за цел да наблюдава и здравословното състояние на пациенти, заразени с коронавирус, които се лекуват вкъщи, а проследяването от медик би могло да бъде трудно. Към момента устройството е въведено в употреба в над 200 домакинства, а също така следи и здравословното състояние на 4-ма пациенти, настанени в старчески дом в Америка, болни от COVID-19.
Румен разказва, че първата пациентка, която са наблюдавали, е била със сериозни симптоми в началото, но с течение на времето постепенно е започнала да се подобрява.
„Следихме 2 - 3 основни неща –честотата на дишане беше много по-висока в първите дни – 23 - 25 дъха в минута, а когато започна да се нормализира, паднаха до 18.
За средностатистическия човек нормалното е да е около 20. Можеше да видим и колко бързо върви – в началото беше много по-бавно.”, казва още Румен пред "24 часа".
Към момента машинката следи здравословното състояние и на бабата на Румен, която живее сама в България, а той и екипът му се надяват за в бъдеще устройството да успява да разбере и дали човек кашля, тъй като това е един от водещите симптоми на COVID-19.
Източник: "24 часа"