Използвай пандемията, за да наваксваш с четенето! Скок в продажбите на класически творби
Докато светът се подготвя за нова строга карантина, а различните държави налагат все по-драстични мерки за ограничаване разпространението на коронавирусната пандемия, литературни класики като „Война и мир“, „Дон Кихот“ и „Мидълмарч“ отбелязват бум в продажбите си. Нуждата от няколко часа, прекарани с класическо литературно произведение в ръка, отдавна не е била толкова примамлива, споделят експертите.
„Светът е полудял!“, чуваме всекиднено, по стотици пъти и от различни места. Четем го в Интернет, виждаме го по телевизията, излиза като постоянно известие на смартфона. В един момент сякаш се завъртаме във въртележка, в която няколко думи се бият в главата ни: „Пандемия“ , „Смърт“, „Икономически последствия“, „Страх“. И сме объркани, търсейки отговори за човешкото си съществуване и неговия смисъл.
Какъв по-добър момент от сегашния, за да си зададем вечните въпроси и да изровим дебелите, понякога прашлясали книги с аромат на стара хартия, за да проверим дали случайно някой, някога, някъде не се е сблъсквал с нашите въпроси и проблеми? И дали случайно не е дал някои отговори... А и да наваксваме с четенето на класически творби?
Такава тенденция вече се забелязва, пишат от The Guardian.
Какво правят хората, за да преминат по-лесно през дългите часове у дома?
Заравят глави в дълги и „тежки“ романи като „Война и мир“ и „Дон Кихот“. Трендът, в който читателите започват да избират все по-класически литературни произведения за прекарване на карантината, започна още в началото на първата вълна на коронавирусната пандемия през месец март. Повече от седем месеца по-късно, от Penguin Random House, една от най-престижните издадетелски къщи в света, докладват, че тяхното издание на „Война и мир“ (1,440 страници) е белязало огромен скок от 69% в продажбите на пазара в Обединеното кралство. Същата е ситуацията и с други класически произведения като "Дон Кихот" (1,056 страници, ръст с 53%), "Ана Каренина" (865 страници, ръст с 52%), "Мидълмарч" (880 страници, ръст с 40%), "Престъпление и наказание" (720 страници, 35%).
„Очаквахме да има ръст в продажбите на по-леката литература. Онази, която дава комфорт на хората в тежки времена. Като леки криминалета или комични романи. Вместо това, изглежда, че читателите са се вдъхновили и искат да изследват огромни литературни паметници – книгите, които може би всеки винаги е искал да прочете, но така и не е успял поради забързаното ежедневие“, споделя Джес Харисън, директор Редакция в Penguin Classics.
Дали читателите успяват да дочетат започнатите произведения?
Ще трябва да изчакаме, за да видим резултатите, но от The Guardian вече разказват за някои позитивни истории. Една от тях е за виртуалния литературен клуб „Толстой Заедно” – група, в която повече от 3,000 души участваха в групово четене на „Война и Мир“. Групата, модерирана от новелиста Юн Ли, успешно завърши предизвикателството, а самият модератор всеки ден изпращаше на участниците като задание по 10-15 страници от книгата за четене. Самият Ли разказва, че това отнема не повече от 30 минути дневно, и е в пъти по-кратко от времето, което средният американец прекарва в социалните мрежи.
„Открих, че колкото по-неясен е животът, толкова повече романите на Толстой помагат за придаването на някаква структура на случващото се“, споделя Ли.
„В тези времена човек иска да чете произведения на автор, който усеща света и неговата тъга в детайли и е емпатичен към него.“
Може би през тези месеци, в които всеки един от нас има шанса да се обърне отново към себе си и да овладее изкуството да живее в тежка реалност, можем да открием немалко отговори за живота в произведенията на великите класици?
Ти си на ход.
Снимка: Арнд Вийгман/Ройтерс