Как българската култура превзема континенти
Българската култура не може да бъде описана с думи - тя трябва да се усети. Затова е толкова ценно да виждаме, че големи и малки успяват да допринесат за развитието ѝ, а още повече, че тя се цени високо и извън границите на страната ни. Повече за културните успехи на различни континенти в последните дни може да прочетете в следващите редове. И нека не забравяме, че това са малка част от примерите, които доказват докъде може да стигнем заедно.
Централният клон на библиотеката в Сан Франциско отваря секция с български книги
Българска секция с книги се очаква много скоро да бъде отворена от Централния клон на библиотеката в Сан Франциско (San Francisco Public Library). Инициативата е на сънародниците ни от културния център "Рипни, Калинке", пише в страницата си във Фейбсук Генералното ни консулство в Лос Анджелис.
"Нашето желание е да съберем книгите в рамките на 3 седмици. Очакването ни е официално да открием българската секция на 24 май, когато ще дарим всички събрани книги.“, допълват те.
Всеки желаещ може да се включи в даряването на нови издания от роден автор на български език.
Ръчно изработена карта на България бе изложена в Националната катедрала във Вашингтон
Ръчно изработена от цветя и естествени материали карта на България бе част от цветното изложение, което се състоя в Националната катедрала във Вашингтон. Това съобщиха от посолството на България в САЩ в своята Фейсбук страница.
В изложението участие взеха още 18 държави, сред които САЩ, Австралия, Еквадор, Китай, Франция, Мексико, Япония, Великобритания, Украйна, Косово и Тайланд.
Катедралната църква на свети Петър и свети Павел във Вашингтон е главният храм на англиканската Епископална църква в САЩ, разположен в столицата на Съединените американски щати. Намира се на кръстовището на „Масачузетс“ и „Уисконсин авеню“ в северозападната част на Вашингтон и фигурира в Националния регистър на историческите места на САЩ.
Шведски вестник публикува интервю с българска ученичка
Успехът е на възпитаничката Яна Иванова, която учи в Българското училище „Кирил и Методий“ в Париж. Той бе отразен на страниците на шведския Стренгненски вестник (Strengnäs Tidning). Това стана ясно от публикация на образователното средище във Фейсбук.
Яна е ученичка в 10 клас дистанционно обучение и е включена в интервю на челната страница на изданието с останалите спечелили в международното състезание по чужд език. В него участваха 30 000 ученици от Швеция. Целта на състезанието бе да насърчава младите хора да изучават чужди езици на високо ниво.
Деца от Бостън рисуват картини за конкурс на тема „Българска шевица“
Седмо издание на конкурс за детска рисунка на тема „Българска шевица” ще се проведе този месец. Творбите ще бъдат изложени по време на Фестивала на розата в Бостън. Това съобщи в своята Фейсбук страница Българският център в Нова Англия.
Участниците ще бъдат разделени в две групи - деца до 9 г. и деца над 10 г. Всички произведения трябва да са с максимален размер 18x18 инча. Участниците могат да използват различни материали за своите произведения като акварелна или маслена боя, молив, пастел или маркер.
Името и възрастта на детето трябва да бъдат написани на обратната страна на рисунката. Творбите ще се оценяват по креативност и цветови решения - комбиниране на цветове, създаване на гама от цветове и хармония.
Произведенията трябва да бъдат представени лично на фестивала на 4-ти юни.
Българка е първо чело в оркестъра на емира на Дубай
Историята на Весислава Тодорова в културното направление започва със създаването на видео съдържание за най-голямата платформа за видео споделяне - YouTube. Стартира с аранжименти за чело на съвременни мелодии и ги публикува в канала си. До момента е събрала над 26 милиона гледания, 130 хиляди души от цял свят са се абонирани за канала ѝ.
Най-многобройни са феновете ѝ от САЩ, Мексико, Бразилия и Турция. В профила си в аудио платформата Spotify тя събира по 100 хиляди слушатели всеки месец.
Преди няколко години Весислава решава сама да се менажира и проучва как се прави всичко. За две години тя постига 6 милиона и 600 хиляди гледания на темата от „Красавицата и звяра“ и 4 милиона и половина на темата от филма „Кръстникът“. Разработва своята марка като си прави сайт и акаунти във всички социални мрежи.
Първите концерти на Весислава са из Европа, като тя печели няколко първи и втори награди в България и Чехия. Заедно с цигуларка и виолистка е поканена в Индия.
След една година в Дубай тя е поканена да свири като резидент, или представителен музикант в „Емирейтс палас“ - Двореца на емира, който сега е туристическа атракция.
Българката вече е първо чело в оркестъра на Обединените арабски емирства, собственост на емира на Дубай - Фирдаус. Ръководи го композиторът от Боливуд, Индия - Ей Ар Рахман, носител на много награди „Грами“ и „Еми“.