Как да живеем красиво и цветно?
Вдъхновение да се превърнем в творци у дома може да бъде повалено от бурята дърво в двора или кутия с блажна боя и няколко обли речни камъка. С повечко въображение и някакво количество познания можем да сътворим весели, артистични и авангардни решения в интериора, в градината или на терасата ни.
В зависимост от желанието и финансовите ни възможности впечатляващи резултати можем да постигнем с нулева, минимална или по-голяма инвестиция. Може да си направим дълготрайно оформяне и преобразяване на пространството или краткотрайна украса по повод на парти или събитие.
Всяка новост и промяна, която правим в обкръжението си прави живота по-вълнуващ и цветен, вдъхновява ни за нови проекти и начинания. За да ни е постоянно „ново и интересно“ психолозите и духовните учители съветват да правим в обкръжението си редовно такива промени - чудесно би било това да се случва на всеки 2-3 месеца. Един от лесните и ефектни начини за такава трансформация е използването на ярък цвят.
Цветни правила
Когато подбираме определен цвят за интериора и градината ни е важно да отчетем светлината като основен фактор. В държавите и месеците със слаба светлина или със светлина със синкав нюанс може да се наблегне на пастелните цветове като бледо-розови, лилави и синьо-сиви. Там, където слънцето грее по-ярко като на Средиземноморието, например, бледите цветове изглеждат “избелели” на силната слънчевата светлина, докато въздействието на ярките е силно и категорично.
Изборът на цветове зависи, все пак, главно от индивидуалния ни вкус и от настроението, което искаме създадем. Например, сенчест вътрешен двор или тераса могат да бъдат оживени с розови, оранжеви, червени и жълти цветове, докато горещ вътрешен двор може да бъде “охладен” със сини, сиви и бели нюанси.
Силен цвят може да се използва за да се отведе погледа до специална част на градината, докато меко-сините и сиви нюанси са по-малко отличителни и заради това изглеждат “отдалечаващи се”. Този ефект може да е полезен, ако искаме да създадем илюзия на отдалечаване и за оптично по-дълга градина – ако като преден план се посадят червени рози, например, а в най-отдалечената част на градината - синьо-зелени треви.
Цветното трансформиране на дома и градината ни може да стане по няколко начина:
Монохроматично
Ексцентричен и в същото време лесен начин за оформяне на вътрешното ни пространството е, ако подберем всички предмети, детайли и акценти в него в един цвят. Когато става въпрос за градина или балкон, може да аранжираме в нея акценти и цветя от един цвят. Друг вариант е да подредим съдове от един цвят с еднакви растения в тях. Ако искаме въздействието да е съвсем минималистично, тогава цветът на растението и на съда може да са еднакви, например светло зелени.
Можем да си направим тематична едноцветна градина, в която всички растения цъфтят в един цвят. Можем да изберем който и да е цвят, но „Бялата градина“ има особен чар. В „Бялата градина“ се подбират растения, които цъфтят с бели цветове или съцветия, както и растения с бял, сивкав или сребърен оттенък на листата. Освен романтична, спокойна и елегантна, „Бялата градина“ е и много цялостна и единна като въздействие.
Белите цветя могат да бъдат разпръснати из нея, създавайки усещане за естествен пейзаж. Ако ги аранжираме малко по-нагъсто, съчетани в по-едри групи, се създава сияйна гледка, която е особено силна и ефектна в полумрак. През голяма част от годината, „Бялата градина“ е зелена, но през пролетта и лятото белите цветя я „осветяват“. Добре е все пак да не прекаляваме с количеството бяло, за да не изглежда студена по време на цъфтеж. Ако искаме да омекотим ефекта на бялото, можем да включим бледи нюанси на други цветове.
Ярък акцент
Бърз и лесен начин да преобразим пространството е като аранжираме в него ярки едноцветни предмети, например, сини чадъри или червени столове.
Артистично подреждане на ярки предмети
Можем също така да подредим предизвикателно такива предмети или ако градината ни има концепция – по начин, който й съответства. Канадското ландшафтно студио NIP Paysage, например, прави уникална градина, която цели да привлече вниманието върху наводненията в Квебек. “Ежедневни” неща като столове, маси и стълби “плуват”, наполовина потънали в терена или пък летят във въздуха и канят наблюдаващия да се полюбува и проучи тази фантастична градина. Всички те въздействат като червени скулптури в градината.
Втори живот за старите предмети
Ако имаме мебели или предмети, които вече са ни омръзнали, преди да ги изхвърлим можем да им дадем втори шанс...като ги оцветим в ярък цвят. Столове, пейки, маси, стари саксии - освен, че яркият цвят ги възражда, те моментално се превърщат в акценти в интериора или градината.
Ако искаме индивидуално, екстравагантно и артистично „звучене”на градината ни можем да оцветим напълно практични елементи от нея като мост, пейка или пергола.