Как да се превърнем в творци в дома и градината си?
Скулптурата в градината може да бъда много повече от бетонови ангелчета. Добре разположената и подбрана скулптура може да превърне красивата градина в магическо място. Ако формите на материалите са интересни и ги разположим правилно, играта на светлина и сянка ще свърши останалото. Ние самите можем да се превърнем в творци в пространството си, като аранжираме паднали дървета, изхвърлени от морето предмети, листа, камъни, клони.
Друг вариант е да възложим на професионалист да ни направи скулптура, резонираща на нашето конкретно място. Някои намерени предмети са достатъчно интересни сами по себе си и могат да придобият скулптурна стойност дори без „артистична“ интервенция: архитектурни фрагменти, дървета с необичайна форма, интересни части от ръждясала машинария.
Аз - творецът
Когато ние самите сме творци в едно пространство, можем да го обогатим и трансформираме по различни начини. Можем да си направим полилей от любими камъчета, от изжулени от пясъка стъкла, висящи на корда, или звънтящи на вятъра предмети от дърво, стъкло или метал. Можем да подберем абстрактни ръждясали предмети или интересни парчета, намерени на мястото. Ако едно дърво в градината ни или в съседство е съборено от буря, дървесината му може да даде нов живот на една скулптура.
Креативността ни може да стигне дотам, че да оцветим ярко загинали растения или изрязани клони, останали след резитба, да ги аранжираме по интересен начин, да им дадем втори шанс за живот и същевременно да ги превърнем в изкуство.
Авторски творби в градината ни
Чудесен вариант да имаме изкуство в градината е да си купим нещо готово, което ни е харесало. Можем да предпочетем работите на установени вече творци, както и да открием красиви неща в малките галерии на студенти и млади автори. Друг вариант е да наемем скулптор и да преживеем удоволствието от сътрудничеството с твореца и спецификата на мястото.
Препоръчва се да изберем артист, който е чувствителен към локалността и ще използва форми и материали, кореспондиращи на мястото, за да може произведението да „принадлежи” там, а не да изглежда „парашутирано” от някъде. Например, ако живеем в периферията на каменна кариера или пък в забързан град, градината и скулптурата в нея ще са много различни.
Вариантите да имаме скулптури в градината ни са много. Обработено по-едро парче камък, гравирано дърво или бронз със значимо за нас послание могат да „населят” и вдъхнат живот на обкръжението. Каменен фрагмент с гравирана в него дума или ред поезия може да превърне един сенчест ъгъл в градината в богато на значение и асоциации място.
Практично
Изкуството в градината ни може не само да украсява мястото, то може да бъде и полезно. Ако сме ограничени с пространството или вече притежаваме няколко произведения на изкуството, можем да превърнем практични предмети в потенциални скулптури. На традиционните градински постройки като беседки може да се придаде свеж артистичен привкус. Могат да се поръчат и градински детайли като слънчеви часовници или хранилки за птици, които са артистични и се превърнат в произведения на изкуството. Архитектурни детайли в градината като мостчета и пейки, както и настилките в нея също могат да са артистични.
Може да се наеме скулптор, който да направи пейка или маса или да гравира парче плоча с думи или образи.
Не бива обаче да прекаляваме с количеството на изкуството в градината. Ако произведенията са прекалено много, тя ще се превърне в скулптурен парк или в галерия на открито. Въздействието на отделните произведения ще се загуби в изобилието, така че трябва да се внимава.
Природата - Творецът
Тъй като все пак природата е най-великият художник от всички, интересен вариант е да оставим места в градината, където непретенциозната артистичност на природата да се съзерцава и да ѝ се наслаждаваме. Можем да се вдъхновим например от Джеймс Търъл, който поставя малки постройки без покрив в ландшафта, за да могат да се наблюдава променящото се небе и светлина или оставя празна стена или парче земя, засадено просто с трева, където сезоните „рисуват”.