Каква е допирната точка между космическите технологии и COVID-19?
В периода 24.04. - 08.05.2020 ще се състои онлайн събитието Copernicus Hackathon Sofia 2020. Мероприятието е част от Международната седмица на Космоса, а темата е Space Hacking of COVID-19. Онлайн хакатонът ще се проведе в комуникационните платформи Slack и Zoom.
Събитието се организира от Офиса за трансфер на аерокосмически технологии “РИСК-СПЕЙС-ТРАНСФЕР“ (RST-TTO), член на мрежата на Copernicus Relay, а съорганизатор е Sofia Tech Park, които споделят:
За съжаление, пандемията COVID-19 доказа важността на изследванията и новите технологии в кризисни ситуации. Затова амбицията на организаторите е, независимо от трудностите и необичайната обстановка, да дадат своя принос към преодоляването на кризата, като „хакнат COVID-19 чрез космически технологии“. Целта на хакатона ще бъде чрез знанията и уменията на българските специалисти в областта на информационните технологии, физиката, математиката, науките за земята и др. да допринесат чрез разработване на нови идеи, продукти или услуги, фокусирани в основните направления на програмата „Коперник“.
Предизвикателствата
Участниците получиха три нови теми освен предварително подадените предизвикателства. Тематиката на новите три е взаимодействието между технологиите, използвани за наблюдение на Земята, и пандемията от коронавирус. Организаторите добавят, че и самите участници могат да добавят авторска тема.
Тема “Умни” градове
- Проекти и разработки, спомагащи да се вземат правилни и информирани решения за безопасни, стабилни и устойчиви градски центрове;
- Мониторинг на промяната в замърсяването на въздуха по време на епидемията COVID19 с помощта на SENTINEL 5.
Тема „Мониторинг на Дунав и Черно море“
- Проекти и разработки, които целят по-доброто управление на речните басейни, на бреговата зона на Черно море, опазването на околната среда и биоразнообразието, управлението на риска, устойчивото развитие на техните ресурси и др.;
- Оценка на качеството на водите (основни биологични параметри) на р. Дунав и Черно море по време на епидемията COVID19 с помощта на SENTINEL 2&3.
Тема „Електронно управление чрез спътникови данни и изкуствен интелект“
- Проекти и разработки, свързани с подобряване на достъпността, прозрачността и ефективността на обществените услуги и предоставянето на по-добри електронни услуги за гражданите в области, като информираност и оценка на ситуацията, регионално планиране и мониторинг на ресурсите. Данните за наблюдение на Земята и алгоритмите за изкуствен интелект могат да бъдат използвани за разработване на специален софтуер, който поддържа автоматична и полуавтоматична интерпретация на райони, засегнати от природни бедствия и аварии;
- Използването на сателитна информация (SENTINEL) за оценка на географското разпространение на COVID19 чрез алгоритми за изкуствен интелект в национален и глобален мащаб.
Логистичните подробности
Участниците и аудиторията ще имат видеоканали, чрез които ще се включват активно в дейностите. Именно през тези канали ще става и координирането на работата на участниците от организаторите. От своя страна Sofia Tech Park ще осигури самите комуникационни канали; експерти, които да влязат в ролята на ментори във всеки отбор; свой представител, който да се включи в журито и да подкрепи организаторите в оценяването на проектите.
Наградите
Голямата награда за първо място е едногодишно обучение в Copernicus Accelerator. Освен това спонсорите на събитието осигуряват посещение в Европейската космическа агенция, абонамент за ползване на облачни услуги чрез центровете за обработка на спътникови данни DIAS, както и поощрителни предметни и парични награди.
Ако събитието е събудило вашето любопитство, провокирало е големи хакатонски идеи или пък просто искате да бъдете част от това, можете да откриете допълнителна информация на следните адреси:
Допълнителна информация и регистрация за участие – hackathon.rst-tto.com