Кои са трите най-нови защитени територии в България?
Списъкът с хубави новини от иначе пандемичната 2020 година расте! През този прекрасен слънчево-дъждовен месец май бяха обявени три нови защитени територии в България: защитена местност „Средно поречие на река Негованка“, защитена местност „Серапионова пещера“ и природна забележителност пещера Дедова дупка.
Защитена местност "Средно поречие на река Негованка"
Намира се около Ново село и село Емен и заема обща площ от 521,865 дка. С новия статут се цели да бъдат запазени карстовият терен по поречието на река Негованка, групи вековни дървета, крайречни гори, находища на застрашените и защитени растителни видове елвезиево кокиче и снежно кокиче и местообитания на застрашени, уязвими и защитени животински видове – черен щъркел, обикновен мишелов, бухал, гарван гробар, видра, европейска дива котка и други.
Подобно на всяка друга защитена местност, тук вече са забранени редица дейности (строителство, промяна в хидроложкия режим и речното легло на реката, добив и изземване на инертни материали, разораване и залесяване), които биха могли да разрушат характерния терен или да навредят на ценните растителни и животински видове.
Благодарности към кметство Ново село и Туристическо дружество „Академик – ВТУ“, които направиха предложението за обявяването на средното поречие на река Негованка за защитена местност.
Защитена местност „Серапионова пещера“
Намираща се в землището на село Лютиброд, новата защитена територия заема обща площ от 2,21 дка. Поставянето на пещерата под защита има за цел да опази местообитанията на няколко вида прилепи с национална и европейска значимост - голям подковонос, малък подковонос, южен подковонос, голям нощник, остроух нощник, пещерен дългокрил, дългопръст нощник, както и видове безгръбначни животни, "сред които и троглобионтното насекомо Beskovia bulgarica".
На територията на защитената местност са забранени строителство, извеждане на сечи, с изключение на санитарни, изкопна и друга дейност, водеща до трайни промени на ландшафта, скално катерене и екипиране на катерачески маршрути, провеждане на снимки и масови мероприятия, влизане в пещера в периодите 25 май-31 юли и 1 ноември-1 април и др.
Благодарност към заетите в Дирекция на природен парк „Врачански Балкан“, които направиха предложението за обявяването на Серапионова пещера за защитена местност.
Природна забележителност Дедова дупка
Най-новата природна забележителност пещера Дедова дупка се намира в село Челопек и заема обща площ от 15 дка, включвайки подземните части на пещерата. Природната забележителност представлява 28-метрова пропастна пещера, където ще бъдат опазени редица красиви пещерни форми - сталактити, сталагмити, сталактони, дендрити, завеси, повлеци, ситрови езера, както и калцитни кристали с дължина 5 - 12 см., скална гъба и езеро.
Благодарност към заетите в Дирекция на природен парк „Врачански Балкан“, които направиха предложението за обявяването на Дедова дупка за природна забележителност.
По информация на МОСВ:
Процедурите по обявяване и на трите защитени територии са проведени в съответствие с изискванията на Глава трета от ЗЗТ. Проведени са комисии на основание чл. 38, ал. 1 от ЗЗТ с представители на заинтересованите институции, които след проведена дискусия са приели предложенията за обявяването им.