Международен панаир обединява обичаи от три континента в Габрово
„Международен панаир" на традиционните занаяти ще се проведе от 6 до 8 септември в музей „Етър” – Габрово, в часовете от 09:00 до 19:00. Седемнадесетото издание на събитието се състои под патронажа на Председателя на Народното събрание. Организатори са Министерство на културата, Община Габрово и Етнографски музей на открито „Етър“.
Изложението е посветено на 55-годишнината от откриването на музей „Етър". То обединява традиции от три континента и повече от 60 майстори занаятчии и творци на свободна практика от 16 държави с обща мисия - да съхранят културно наследство в световен мащаб. Страните, заявили участие, са Унгария, Естония, Косово, Литва, Сърбия, Алжир, Русия, Иран, Румъния, Украйна, Република Южна Африка и България.
Събитието е единственият панаир в България, организиран по музейна концепция. Посетителите ще имат възможността да проследят целия процес на производство, както и да закупят уникалните изделия. Част от програмата са демонстрации на съхранени занаятчийски техники, ръчно изработени произведения от естествени материали и художествени творби.
В изложението не липсват и съвременни творци със свой прочит на традиционните занаяти. Представители от Мрежата на творческите градове на ЮНЕСКО се включват за първи път. Трима артисти от Флорианополис (Бразилия), Асуан (Египет) и Уейфанг (Китай) ще споделят с публиката малка част от културното наследство на страните си.
От 2003 година насам водещ акцент в програмата е Майсторската надпревара, която пресъздава облозите, правени през Възраждането между майстори от различни занаяти. Тази година тя е в занаята „Грънчарство“. Представители от Франция, Румъния, Косово, Унгария, Република Южна Африка и България ще се включат активно.
Всички те трябва да изработят по два предмета – традиционен мотив от българска грънчарска школа и такъв, представящ традициите в грънчарското изкуство на съответната страна или уникалния стил на своя автор. Победителят получава голямата награда „Сребърна хлопка“, както и право на самостоятелна изложба в музей „Етър“ през следващата година.
За трети пореден път се организира и младежка секция с участието на възпитаници от училищата по изкуства в страната. Национално училище за приложни изкуства „Проф. Венко Колев“ – Троян се включва с трима свои възпитаници от специалност „Керамика“. Победителят в съревнованието между младежи в грънчарски умения получава награда „Бронзова хлопка“, а учебното заведение – право на изложба базар през следващата година.
Посетителите ще имат възможността да дегустират над 20 вина и разнообразни деликатеси. Към фестивала на виното „Августиада” се присъединяват както малки семейни изби, така и големи наши и световни производители. Всеки може да си закупи бутилка подарък или за лична консумация.
Българска фолклорна музика и хора от всички етнографски области ще могат да се чуят и видят по време на трите панаирни дни.
Изложбите в музей „Етър”, които могат да се видят в дните на Панаира, са:
Експозицията "Майсторът и формата" - включени са предмети, изработени в майсторските надпревари по грънчарство през 2008 и 2014 година.
„Холокьо, живото село“ - eтнографска фотоизложба от Унгария. Холокьо е първото село в света, включено в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО. Изложбата представя живописното унгарско селище и околностите му.
Изложба базар „Каменоделство” представя скулптури и изделия от камък на участници от Майсторската надпревара през 2018 година и на ученици от Професионална гимназия по металообработване, с. Кунино.
„Диалог с миналото“ е музеен експеримент за разчупване на скучната монологична форма за общуване с историята. В нея експонираните предмети споделят историите си от първо лице.
„Мъжки времена”, веществено-документален разказ за живота на мъжа в българското общество през XIX век и първата половина на ХХ век. Спомен за опълченеца Петър Димитров Саков – фотодокументален разказ.