Находки в българска пещера променят историята! Открити са първите Homo Sapiens в Европа
Международен изследователски екип съобщава за нови вкаменелости - части от кост и кътник, открити в пещерата "Бачо Киро". Откритията датират от 45 хиляди години и са в пряка връзка с каменни инструменти, останки от животни, инструменти, изработени от кости, и украшения. Фосилите доказват, че разумният човек (Homo Sapiens) е населил Европа няколко хилядолетия по-рано, отколкото се е смятало досега.
Учените са намерили 5 вкаменелости - костни фрагменти и зъб. Резултатите от радиовъглеродното датиране и ДНК тестове показват, че откритията принадлежат на четирима представители на Хомо сапиенс, а най-древната е отпреди около 46 000 години. Според учените Хомо Сапиенс е дошъл от Африка преди 47 хиляди години. Жан-Жак Юблен - съавтор на изследването, споделя:
Знаем, че когато са дошли Хомо сапиенс, там е имало неандерталци. Дунавската долина вероятно е била ползвана като път от представители на Хомо сапиенс, за да се придвижат в тази част на Европа. Това означава, че в разстояние на около 7000 години хора и неандерталци са живели на един и същ континент, взаимодействайки вероятно малко и не толкова често помежду си.
Останките от животни в "Бачо Киро" показват, че хората са ловували пещерни мечки, бизони, елени, коне, хиени и лъвове. Открити са кремъчни остриета и много украшения - мъниста от бивни на мамут и висулки от зъб на мечка, които имат сходство с предмети на неандерталци, открити в Западна Европа. Това предполага, че "еволюционните братовчеди" на Хомо Сапиенс са възприели елементи от културата им.
Върху изследването работи екип от чуждестранни и български изследователи, сред които Свобода Сиракова, Росен Спасов, Николай Сираков и Ценка Цанова. Повече информация можете да откриете в научните списания Nature и Nature Ecology & Evolution.